• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
torbalan - Дървен философ
Хм. Виж за това не бях се замислил....

Живеех с мисълта, че при газта е като при водата - докарват ти я до водомера, а от там нататък ти си имаш грижата...
mindless - специалист
Нещо въпросите си останаха без отговор... явно няма да успея да си спестя малко време чрез форума :(
mindless - специалист
Оказа се точно както се очакваше.

Инсталацията трябва да бъде изпълнена от "лицензирана" фирма, която да направи и изпитанието и да я актува, а заедно с надзорна фирма, да се узакони. Обикновено тия фирми си работят комплект ;)

На директния ми въпрос може ли сам да си купя котел, първия бърз отговор беше, да ако не е от чужбина.

Като попитах защо не може да е от чужбина ми обясниха, че трябало да отговаря на тукашните изисквания... като попитах защо не мога да си купя котел, който се продава тук в България и очевидно отговаря на прословутите изисквания с ендо мънкане ми обясниха, че трбявало да си говоря директно с фирмата изпълнител за това..

Та те така, мила родна картинка. Сега ще сондирам няколко фирми изпълнителки по въпроса, въпреки че знам предварително отговора.

P.S. Очаквах подобен отговор именно поради липсата на никакви отговори тук във форума, защото 100% тук има хора, които изпълняват газови инсталации и са прочели тази тема.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, има хора, които са писали по въпроса и не знам защо трябва да се чувстват виновни, че не отговарят за N-ти път на един и същи въпрос, а питащия не се чувства задължен да чете и смята, че всички са му длъжни. Или може би питащия смята, че някой от форума е длъжен да му узакони инсталацията? Ами газовит котел и газовата инсталация са поднадзорни съоръжения и всички по веригата "проектант-изпълнител-технически надзор", които имат участие в изграждането и узаконяването носят съдебна отговорност в случай на някаква авария или инцидент. Газовите котли се произвеждат за всяка отделна страна, отговарят на конкретната нормативна база, защото тя не е еднаква в целия Европейски съюз. Никой инсталатор не може да бъде задължен да монтира газов уред с неясен или негарантиран произход. Нещо повече - никой не може да ме задължи мен като инсталатор да монтирам газов уред, дори и да е купен от България. Така, както аз не мога да задължа никой автосервиз да ми монтира частите, които съм си купил от друго място. Така, както не мога да се сърдя, ако в кварталната месарница откажат да ми смелят месото от домашното прасе, защото може да е заразено. Но това не е "мила родна картинка", така е във всяка развита държава. В Германия също не можеш да си монтираш котел купен от Бг или откъдето и да е. Аз мисля, че всеки трябва да е доволен, ако се спазват нормативните уредби. Не вярвам някой да е съгласен съседът му да нарушава правилата, с което да вкарва в риск всички живущи във входа :cool:
mindless - специалист
Този отговор щеше да ми по-полезен преди няколко дни, но благодаря все пак!

След като така или иначе си решил да защитаваш тезата, ще ми обясниш ли как проследяваш произхода на нещата, които сам инсталираш, защото същественото от всичко написано от теб е, че няма как да накараш някой да ти инсталира нещо с "негарантиран и неясен произход".

Никой нормален човек няма да поиска в собствения си дом да инсталира нещо опасно, а най-малкото ще ме успокоява това, че видиш ли някой щял да носи "съдебна отговорност" (това е в кавички, защото засега в тази държава понятието е силно изпразнено от смисъл), ако нещо се случи.
Все пак аз не искам да ми се узакони котела самоделка, който съм си сглобил в гаража, но не искам да стана жертва и на поредния олигопол заформил се покрай някакви нормативни уредби. Ти може и да не го осъзнаваш но също си жертва, освен ако не си някакъв голям вносител.. :)

Това, че нормативните уредби в ЕС не са еднакви, не значи, че природният газ гори различно в различните държави и ще ми е интересно да споделиш знаеш ли за конструктивни разлики в газовите уреди произведени "специално" за България т.е. можеш ли да разпознаеш ти лично котел, който не е произведен за България?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, м0га да разпозная котел, произведен за България - в означението на модела е зашифровано. Но пък и не ми е работа да разследвам. За мен най-добрата гаранция за произход е когато котелът дойде от склада на вносителя в моя склад, всеки друг произход за мен не е гарантиран и трябва да разследвам и да се доверявам на някого. Миналата година имах следния случай - човек си купува проточен газов бойлер от Е-маг и се свързва с мен за монтаж, като оторизиран сервиз на марката. След като направих нелюбимото ми и времегубещо разследване се оказа, че в Е-маг този модел се продава оборудван за метан, а клиентът ще го ползва на пропан-бутан, т.е. аз трябва да го преоборудвам, което автоматически ще натовари покупната цена с едни 50-100лв и евтиното ще излезе скъпо, но да речем, че уредът е вече купен и трябва да се търси решение. Търся в ценовата листа на вносителя (който е българско поделение на фирмата-производител, да не споменавам имена), но не мога да намеря комплект за преоборудване на пропан. Обаждам се, а те се изненадаха, че търся такъв артикул :? . Те не го предлагат, понеже в Бг точно този модел се внася оборудван за пропан-бутан и предлагат комплект за преоборудване на метан. Е-маг е румънска фирма и внасят тези бойлери от там. Тоест аз няма откъде да взема части за преоборудване още преди да съм го монтирал и пуснал в експлоатация, но това означава, че и в последствие се очакват подобни проблеми. Но дори и да го пусна в експлоатация, не мога да заведа уреда в системата за гаранционни случаи, защото тя е автоматична, он-лайн и няма да ми позволи да въведа номер на уред, който не е излязал от българския склад на фирмата-призводител. Уредът не е без гаранция, но клиентът трябва да си я търси от Е-маг! Но Е-маг са само търговци, нямат договори със сервизни фирми в Бг, а само зад граница. Ако се повреди някоя част трябва да им я изпратиш и те ще ти я сменят. Но кой трябва да разглоби един гаранционен газов уред, да свали частта и после да дойде и да я монтира остава неясно. Клиентът няма право да върши това, а трудно ще се намери уважаваща себе си фирма да го направи. Може би трябва да се праща целия уред в странство :)
Та от цялата работа какво се получи - главоболия за всички:
- за клиента, защото трябваше да връща удеда, или да продължи с главоболията,
- за Е-маг, защото трябва да връща парите на клиента и да понесеизлишни транспортни разходи
- за мен, че съм си изгубил времето за глупости
- за българското поделение на фирмата - пак губене на време в обяснения.
Само куриерите щракат с пръсти :wink:. Затова това като ме потърси някой за монтаж на уред, закупен от друго място, просто му отказвам учтиво и му препоръчвам да се обърне за монтаж към фирмата, от която го е купил и не коря колеги, които вършат същото. Както и не съветвам и не си оставям клиентите да търсят монтаж от друга фирма. В газовия бранш е възприет принципът който продава, той инсталира, той сервизира и той носи отговорност за целия срок на експлоатация за да няма прехвърляне на отговорности.
mindless - специалист
За разпознаването имах предвид контруктивни различия, не по маркировката. Наясно съм, че в нея е кодирана доста информация и покрай това, което написа проучих и още неща за маркировките.

Прав си до някъде, че в Германия не може да си инсталираш, какъв да е газов уред, но защото ги познавам като прагматични хора реших да проверя как точно стоят нещата там.

Оказва се, че на хората им е достатъчна само правилната маркировка на уреда и това той да е проверен технически в ЕС. Дори не е нужно да е проверен в Германия!!!
Под правилно маркиран се има предвид СЕ маркировката да е пълна т.е. да има и кода на мястото, където са направени изпитанията на уреда. Има още 4 задължителни атрибута, които до колкото проучих присъстват в маркировката на всеки нормален газов уред като например при какво налягане на газ работи, какъв тип електрозахранване изисква, търговско обозначение на газовия уред и име на производителя. Това е всичко!!! Имайки тази информация, фирма инсталатор може спокойно да инсталира газов уред закупен от чужбина.

После се поразрових малко за тези места за изпитания към съответната евродиректива и се оказа, че в България има цели 3 такива места, докато в Германия има само 2, а в Австрия само 1.

Та да се върнем на конкретния случай, оказва се, че в Германия и предполагам в над половината ЕС мога спокойно да си купя уред от чужбина, но не и тук, въпреки че нямаме локално производство. Гаранцията за произход не са маркировки и документи, а дали е излязъл от конкретен склад на вносител :)

Иначе историята с проточния бойлер е хубава, но не е релевантна. Това, че клиента не е проучил продукта, който купува е до известна степен негов проблем, но той като потребител е защитен от такава грешка и както сам каза има право да върне уреда.

P.S. За Германия ситуацията проучих от този документ на страници 23 и 24.
LazarGanev - "Велик майстор"
Прав си, че не във всички отношения могат да се сравняват Германия и България. В Германия трудът е по-скъп от материалите, в Бг е обратно. Ако монтажът струва 500 евро е едно, ако е 100лв е друго, нали? При нас са толкова изтънени нещата, че просто понякога става безсмислено да работиш, при това работа свързана с рискове и отговорности. Ако някой няма финансов интерес да свърши определена работа, ти иди го убеждавай, че няма никакви юридически пречки да я свърши. Дано си ме разбрал правилно! :cool:
mindless - специалист
Дори не съм си и помислил да сравнявам Германия и България, но ми се искаше поне с Румъния да може да се сравняваме...

Кокото до това, че в България трудът е по-евтин от материалите не съм съгласен, защото от множеството оферти, които имам за различни СМР извода е, че в най-добрия случай ценообразуването става по схемата: цена на дребно на вложените материали по две. А ако поискаш нещо по-различно от масовото изпълнение става по три, четири и горна граница няма.

Лично аз предпочитам да ми вземат 500 евро за монтаж на котел и да имам избор от къде да си го купя и кой да ми го монтира, отколкото да ми се правят, че ми вземат 100лв и да ми го продават с надценка минимум 500 евро без право на избор под предтекст, че това е в моя полза.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами предложи 500 евро за монтажа на котела и въпросът ти ще се реши много бързо :-D .
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси свързани с изграждането на прано на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: