Най - вълнуващия въпрос зимно време.
petko93 - напреднал
Здравейте!
Скоро трябва да реша какъв котел да закупя. Това ще е първия котел който ще купя.
Нямам почти никакви знания в сферата на отоплението и за това ще се радвам по-опитните да споделят малко информация.
След почти 1 седмица ровене из интернет бърлгарски и чужди сайтове научих, че общо взето качествените котели са на De Dietrich, Buderus и Viessmann и може би Viadrus. Бюджета е около 1500 лв за котел на твърдо гориво, а като мощност трябва да бъде между 18-23kW.
Ще се радвам да ме насочите към определени модели и магазини без значение онлайн или локален магазин, стига да бъде близо до област Монтана.
Ако ви интересуват някои разяснения може да попитате и аз ще опитам да отговоря.
Мерси, предварително!
gnt69 - майстор
Вземи нещо дето става и за пелети. :partyman:
petko93 - напреднал
gnt69 написа:
Вземи нещо дето става и за пелети. :partyman:
Пелети няма да използваме понеже е скъпо.
Ще се горят предимно въглища и дървета.
kalin72 - майстор
petko93 написа:

Пелети няма да използваме понеже е скъпо.
Ще се горят предимно въглища и дървета.
Глупости :)
И да се обосновя :) И аз бях 5 години на дърва, котел Бош 2000B, много доволен откъм разход, система направена както трябва - Ладомат, трипътен с управление, единствено без буфер. Обаче...хамалогията е голяма, въпреки, че котела държеше с едно зареждане 6-8 часа. У нас температурата е винаги над 21-22 градуса, имам вътрешна изолация и добра дограма.
Тази година обаче реших да мина на пелети, защото е много по-удобно, и съвсем не толкова скъпо, ако си изпълнил условията по-горе - изолация, дограма и правилно изградена отоплителна система. Надявам се с 1500-1700 лева (4-5 тона пелети по 300 лв средно) да изкараме целия отоплителен сезон, който при нас е 6-7 месеца. С дърва парите бяха 1100-1200 лева за 18-19 м3 бук/дъб. Както виждаш разликата не е огромна, но аз ще се убедя в това тази зима :)
Последна промяна от kalin72 на вт авг 23, 2016 7:52 pm, променено общо 2 пъти.
petko93 - напреднал
VLADO66 написа:
http://www.bosch-climate.bg/products/so ... 000-b.html
Чух, че bosch, са само име вече и не предлагат добро качество, както преди.
Но иначе мерси за предложението.
VLADO66 - майстор
Котела е чешки и се произвежда в този вид от най-малко 20 години
шоп - майстор
Според мен правилно си се насочил към чугунен котел. Де дитриха е много добър, виадруса ако е модела за дърва с голямата врата също става. Ако е модела за въглища и гориш дърва ще се измъчиш.
На твое място бих си купил чугунен котел втора употреба след тест за херметичност и бих спестил половината от тези 1500 лв.
Симетата не ги препоръчвам, защото лесно пукат задна секция. Демардите имат същата болежка.

Огледай и фероли и карпат.
gnt69 - майстор
petko93 написа:
gnt69 написа:
Вземи нещо дето става и за пелети. :partyman:
Пелети няма да използваме понеже е скъпо.
Ще се горят предимно въглища и дървета.
Не знам откъде ги взимаш дървата ама по Русенско са по 150-160 лева тона, мокри 70% влажност току що отрязани. А пелетите с 8-10 % влажност ги дават по 185 лева тон. Пелетките се палят и гасят самички, стаен термостат абе абсолютен контрол на температурата. Вярно надхвърляме бюджета, ама мисли за бъдещето. Тая година котел който да е подходящ за пелети пък догодина по догодина и горелка. Чугунените котли не ги хвалят много за пелети. И аз 10 години бях на дърва ама нещо много поскъпнаха и минах на пелети. :partyman:
andy_forresite - майстор
Бош е новото име на добрите стари котли дакон дор, будерус, волф и др. Не съм сигурен за наименованията, но Бош 2000В 24 киловата е стоманен котел на същия принцип на работа като тях, с подвижна скара с лост отстрани, с който да разръчкваш жаравата и може да го дозареждаш докато гори.
Ако трябваше да си купувам котел на твърдо гориво за такива пари, бих взел бош 20 или 24 киловата. Щом казваш колко KW ти трябват не знам дали да те попитам как ги определи, колко кв.м. ще се отопляват. Масово хората са купували и купуват по-големи като мощност котли, за да им ползват по-големия бункер и да изкарват по-дълго с едно зареждане. Затварят де що има клапи и почват да го душат, той почва да пуши като влак и като дойде дядото да досложи и вкара въздух, може да се чуе БУУМ и да опуши цялата околност. Някои дори са си сядали на гъза, но с де дитрих. Не знам какво и къде си чел, но явно не е било достатъчно щом виадрус и де дитрих са най-добрите. Безсмъртни да, но не и най-ефективни.
Горе единия колега ти говори за цена 300, но пелетите са по-скъпи от това в 90% от случаите. Gnt69 пък споменава 185, което са гранулирани (пелетирани) слънчогледови обелки.
С пелетите е по-скъпо, с изключение ако си бил на въглища от Донбас на 350-380 лева/тон и си взел горелка за слънчогл. пелети, които пелети си намерил до 200 лева и те са с мн. добро качество. Друг вариант да е по-евтино с гранулки отколкото с дърва (и въглища) не виждам.
Калине, в нас съм сменил радиаторите и един прозорец. Октомври и ноември ще видя разликата в сравнение с дървата. Ще оставя котела да цикли за два радиатора в досега отопляваните с печка с ВР стаи, плюс бойлера, който си е същия и ще се види с колко съм над миналите цени за отопление с дърва.

Тема "Избор на котел на твърдо гориво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: