Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
То и аз ще видя как ще вървят нещата с горелката, лошото е, че се прибирам в Бг за Коледа, и се надявам дотогава настройките, които направи майстора да са ОК за пелетите, които съм взел и ще взимам. от два производителя ще са, незнам дали ще мога да се преборя от разстояние с цените :)
petko93 - напреднал
gnt69 написа:
petko93 написа:
gnt69 написа:
Вземи нещо дето става и за пелети. :partyman:
Пелети няма да използваме понеже е скъпо.
Ще се горят предимно въглища и дървета.
Не знам откъде ги взимаш дървата ама по Русенско са по 150-160 лева тона, мокри 70% влажност току що отрязани. А пелетите с 8-10 % влажност ги дават по 185 лева тон. Пелетките се палят и гасят самички, стаен термостат абе абсолютен контрол на температурата. Вярно надхвърляме бюджета, ама мисли за бъдещето. Тая година котел който да е подходящ за пелети пък догодина по догодина и горелка. Чугунените котли не ги хвалят много за пелети. И аз 10 години бях на дърва ама нещо много поскъпнаха и минах на пелети. :partyman:
Проблемът е, че вкъщи имаме доста дърва и въглища събрани със времето и поради тази причина търсиме котел на твърдо гориво тоест да използваме и дърва и въглища.
Иначе дървата съм ги взел преди две години по 70-80 лв. на кубик.
krasi92 - майстор
За един котел е много важно комина като повечето модели са претенциозни.
gnt69 - майстор
Колега не се занимавай вземай направо котел за пелети, дървата свършиха.
Аз 8 години се топлих на дърва. Като купувах котела логиката беше да избягаме от монополистите. Един автобус имаше на Ерато обикаляше България и правеха презентации на пелетите. Ама ако купиш пелетен котел от тях условието беше 3 години само от тях да купуваш пелети, това беше 2005 година. Дърва имаше под път и над път, много частни гори се сечаха и аз викам дърва ще са от когото искаш можеш да купиш и взех Атмос DC25S. Така 8 години напоследък все по трудно стана купуването на дърва. Миналата година дърва няма \ сухи \, поразпитах не може ли да пригодя атмоса на пелети половината които питах казаха че няма проблем другата половина казаха че ще топля атмосферата защото никога не мога да му изкарам добро КПД, и ако го ползвам тая година напролет ще го продам защото нямало да ми хареса разхода и пак ще го продам ама вече осакатен врата отрязана тухли махнати. И взех решението продадох Атмоса донадих 200лв и си взех пелетен Грейко 20 кв. който е правен за пелети и кеф. Гори пали самичък. Та моя съвет Продай дървата земи парите и си купи котел и горелка за пелети. Като съвет гледай горелката да може да гори агропелети. Аз съм много доволен в къщи топло и отоплението евтино. За миналия сезон 600 лева ми струва отоплението на 200 кв. къща + 300 бойлер.
Пък с дървата ще сварим ракия ще запалим пещта да опечем агънце, когато ни е кеф ще ги горим в камината. Котела не го купуваш за един сезон мисли за 10 сезона напред. :partyman:
lakosste - специалист
petko93 написа:
VLADO66 написа:
http://www.bosch-climate.bg/products/so ... 000-b.html
Чух, че bosch, са само име вече и не предлагат добро качество, както преди.
Но иначе мерси за предложението.
Здрасти колега.Това е третия ти пост който прочетох и в два от три си в грешка.Нито на пелети е много по-скъпо(да не казвам и по-евтино според зависи колко от топлината ще усвоиш като си на дърва и въглища и от цената на която ги намираш)Относно Бош, как разбра,че качеството го няма.Разликата от дакон през юнкерс и бош да ти кажа почти няма,дори си мисля че бош е по осъвършенстван откъм горене на пелети,тъй-като вече са помислили и за прегради на ходовете.
Някой път слушате хора ,които говорят убедително но не знаят изобщо за какво става въпрос.
Давам ти пример с един виц,без да искам да те обидя или засегна:
Две циганчета видели един ,който яде баница и едното казало:
-Това е много вкусно нещо.При което другото го попитало:
-Ти от къде знаеш,да не си ял?
-Не, но батко познава един който е ял и каза,че е много сладко
uphero - специалист
Колко бюджет да си подготвя за 3 стаи - двете по 4 куб. и една 3 куб. със котел на дърва + радиатори?
Като едната стая 4 куб. ще се отоплява частично.
Сега за сезн отиват 600 лева за дърва с 2 печки и ако минем на водно отопление (като котела/камината ще отопля едната стая) дали ще ни панде разхода?
Казвайте откъде да почвм да чета.
шоп - майстор
uphero написа:
Колко бюджет да си подготвя за 3 стаи - двете по 4 куб. и една 3 куб. със котел на дърва + радиатори?
Като едната стая 4 куб. ще се отоплява частично.

Казвайте откъде да почвм да чета.

:? :? :? Не съм виждал стаи по 3-4 м3
не мога да си представя също и как една стая ще се отоплява частично :?

Има доста за четене написано във форума.
uphero - специалист
шоп написа:
uphero написа:
Колко бюджет да си подготвя за 3 стаи - двете по 4 куб. и една 3 куб. със котел на дърва + радиатори?
Като едната стая 4 куб. ще се отоплява частично.

Казвайте откъде да почвм да чета.

:? :? :? Не съм виждал стаи по 3-4 м3
не мога да си представя също и как една стая ще се отоплява частично :?

Има доста за четене написано във форума.
По 34 куб било на стая :?
Нямам време за четене, знам че най-вероятно има някъде из фоума отговор но както казах няма толкова време сега а трябва да се действа.

Частично имах предвид, че е столова и няма да се отоплява 24/7 и през повечето време ще подържа минимални темпераури.
LazarGanev - "Велик майстор"
uphero написа:
Нямам време за четене, знам че най-вероятно има някъде из фоума отговор но както казах няма толкова време сега а трябва да се действа.
Много добре си се насочил - тук хората имат много време и все ще се намери някой глупак който да изрови каквото ти трябва и да ти даде линк :cool:
kalin72 - майстор
LazarGanev написа:
uphero написа:
Нямам време за четене, знам че най-вероятно има някъде из фоума отговор но както казах няма толкова време сега а трябва да се действа.
Много добре си се насочил - тук хората имат много време и все ще се намери някой глупак който да изрови каквото ти трябва и да ти даде линк :cool:
Ти пък направо уби всичко детско в човека :) Ми пита си, и ако е умен и разумен, ще седне да прочете малко информация тук, ден-два ще му отнеме да отсее което му е нужно :)

Тема "Избор на котел на твърдо гориво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: