Най - вълнуващия въпрос зимно време.
uphero - специалист
Приемам забележката и когато имам време ще проуча как стоят нещата.
andy_forresite - майстор
С камина с водна риза няма да изгаряте по малко дърва, но поне само едното помещение ще се цапа и пепеливи. По-ефективно (по-евтино) от сега ще е с камина/печка с по висок КПД от двете ти сега. Ефективността спада като грееш вода и с водата пренасяш топлината. Демек печка без вода грее повече.
Три стаи с котел на твърдо гориво... Има едни Defro по 12-14 kw. Други малки котли не съм срещал, което не значи че няма. Напиши defro. bg, избери Продукти и после Котли на твърдо гориво. Модел KDR, Econo или друг. Ха, то имало и по 8 киловата котелчета. Мамини сладки миници :) На еконо 12 диапазонът на мощността е 3,6-12 киловата, а на 8 кв - 2,4-8 кв. На минимума 3,6 kw ще ти гори около 1 кг дърва на час, или около 450 гр качествени въглища на час. Поне на теория е така.
uphero - специалист
andy_forresite написа:
С камина с водна риза няма да изгаряте по малко дърва, но поне само едното помещение ще се цапа и пепеливи. По-ефективно (по-евтино) от сега ще е с камина/печка с по висок КПД от двете ти сега. Ефективността спада като грееш вода и с водата пренасяш топлината. Демек печка без вода грее повече.
Три стаи с котел на твърдо гориво... Има едни Defro по 12-14 kw. Други малки котли не съм срещал, което не значи че няма. Напиши defro. bg, избери Продукти и после Котли на твърдо гориво. Модел KDR, Econo или друг. Ха, то имало и по 8 киловата котелчета. Мамини сладки миници :) На еконо 12 диапазонът на мощността е 3,6-12 киловата, а на 8 кв - 2,4-8 кв. На минимума 3,6 kw ще ти гори около 1 кг дърва на час, или около 450 гр качествени въглища на час. Поне на теория е така.
Баси цените :D
По-скоро идеятя ми беше за "печка"/камина с водна риза която да топли едната стая и един/два радиатора за другата. Пък ако остане топло да отоплява и 3-та стая на минимални градуси.
Но с тия цени ще отиде 2000 лева от раз а в тази къща няма смисъл да се влага толкоз средства. Идеята е бюджетно решение - 500-600 за камина и радиатори и отделно монатажа.
andy_forresite - майстор
Да, цените са сероизни. Имам печка с водна риза, която няма да полвам. Преправена е да е с водна риза. Имам три чугунени радитори със стойки и водна помпа и няма да ги ползвам. Мощността на печката е 5+5 кв. С нея за две стаи и бойлер горях пет кубика дърва на сезон като е горяла по 6 часа на ден и по цял ден в почивните дни. За 300 лева е твоя с радиаторите и помпата. Тип готварска е, фурната не се загрява заради водната риза. Бях с белите тръби 3/4 и 1/2 но ги изхвърлих.. Кранчетата са си на радиаторите.
petko93 - напреднал
lakosste написа:
petko93 написа:
VLADO66 написа:
http://www.bosch-climate.bg/products/so ... 000-b.html
Чух, че bosch, са само име вече и не предлагат добро качество, както преди.
Но иначе мерси за предложението.
Здрасти колега.Това е третия ти пост който прочетох и в два от три си в грешка.Нито на пелети е много по-скъпо(да не казвам и по-евтино според зависи колко от топлината ще усвоиш като си на дърва и въглища и от цената на която ги намираш)Относно Бош, как разбра,че качеството го няма.Разликата от дакон през юнкерс и бош да ти кажа почти няма,дори си мисля че бош е по осъвършенстван откъм горене на пелети,тъй-като вече са помислили и за прегради на ходовете.
Някой път слушате хора ,които говорят убедително но не знаят изобщо за какво става въпрос.
Давам ти пример с един виц,без да искам да те обидя или засегна:
Две циганчета видели един ,който яде баница и едното казало:
-Това е много вкусно нещо.При което другото го попитало:
-Ти от къде знаеш,да не си ял?
-Не, но батко познава един който е ял и каза,че е много сладко
Бош може и да има качествени неща, но в днешно време плащаш най-вече заради името им.
Ако речем, че взимам 10-12 кубика дърва по 60 лв. което е около 600-700 лв. за един сезон, то не излиза ли по-евтино отколкото с пелети?
kalin72 - майстор
Ама колега, излиза по-евтино, разбира се :) Само че ще си вечния огняр, да кажем на вечер ще излизаш по 4 пъти, да наглеждаш котела, да ръкаш скарата...аз го правех това 5 години, супер доволен бях,наистина, с котел Бош 2000B, с добра система с автоматика, ама ми писна, имам изолация, имам хубава дограма, остава да сменя и входната врата с Хьорман, и ще видим как е с пелети тази зима :) Още отсега обаче съм убеден, че няма да е по-скъпо от на дърва, или поне не много по-скъпо. Щото имам изолация, и автоматизация.
LazarGanev - "Велик майстор"
petko93 написа:
Бош може и да има качествени неща, но в днешно време плащаш най-вече заради името им.
Ако речем, че взимам 10-12 кубика дърва по 60 лв. което е около 600-700 лв. за един сезон, то не излиза ли по-евтино отколкото с пелети?
petko93, по-нагоре беше писал, че дървата си ги купувал преди 2 години по 70-80лв/куб, пък сега ги калкулираш по 60лв - да не би да поевтиняват при Вас? Щото при нас за 2 години скочиха доста :?
kalin72 - майстор
Лазаре, при нас (Брезник-Трън) все още са си по 65 лева кубика, бук или цер (дъб).
gnt69 - майстор
Ама 70% влажност и някой тарикат ги мери 0.7 за кубик. Като вземат да ги товарят тия газки с по 10-12 кубика пък те ресьорите им не опрели, голям смях. Най добре мерят горското ама вече не продават. :partyman:
kalin72 - майстор
Имам влагомер и меря като ми ги докарат, преди да ги разтоварят. Досега не съм имал влажност повече от 40%. Купувах юни-август. А това за 0.7 вместо 1 м3 също не мисля, че е практика, по-скоро изключение. Като дойде Газ-ката много добре се виждат трупите, мерил съм един-два пъти, вярно излизат. Предполагма грешката е не повече от 10 процента.

Тема "Избор на котел на твърдо гориво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: