Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lakosste - специалист
petko93 написа:
lakosste написа:
petko93 написа:

Бош може и да има качествени неща, но в днешно време плащаш най-вече заради името им.
Ако речем, че взимам 10-12 кубика дърва по 60 лв. което е около 600-700 лв. за един сезон, то не излиза ли по-евтино отколкото с пелети?
Говоря конкретно за котлите Бош.Пак повтарям-това което говоря го говоря от опит а не като вица за баничката.
По втория въпрос веднага ще ти отговоря така:Ти не смяташ рязане цепене и внасяне.Щом ще има и повече хамалогия,като изброените дейности то за 700 лв ще си вземеш 3,5 тона слънчогледови пелети.Вярно ,че в студено време на два дена ще трябва да чистиш пепелта и на десетина дена котела,но и при дървата си имаш доста хамалогия.Дори съм сигурен,че щом с 10 кубика дърва караш зимата тези 3,5 тона няма да ги изгориш.А като сметнеш рязане цепене и внасяне тези 700 лв май ще станат към 900лв.Това са 3 тона дървесни и тогава само ще допълваш според големината на бункера.Пепелта ще изхвърляш на седмица а котела ще чистиш на месец.
Да не говорим,че дървата които вземаш са мокри със сигурност-едва ли някой ти продава поне една година съхнали дърва и мизерийте в кумина и котела ти са доста.От тези 10 кубика влажни дърва ти реално ползваш 7-8 кубика.
Кажи какво отопляваш,каква изолация имаш и от кой месец палиш котела и кога ти приключва сезона за да те ориентирам по-точно.
Дървата наистина са си влажни, а вчера като валя дъжд и станаха още по-влажни :lol:
Имам вътрешна изолация от "пенополистирен".
Външна изолация нямам!
Значи, площта е около 200 кв.м. Ще се топлят 3 стай, 1 хол, кухня и баня. демек 5 радиатора + малък радиатор за баня и бойлер.
Извиках един спец. и по една таблица е пресметнал, че ще ми трябва котел с мощност около 18-20 kW и ме посъветва да не поръчам котли на Viadrus, защото не са били икономични.
Иначе започвам да паля огъня между октомври месец и април месец или 6 месеца.
В момента колкото и да ми се иска няма как да поръчам котел на пелети, защото нямам достатъчно средства.
Разполагам с около 2000 лв. за котела вкл. монтирането му и др.
С 10 кубика дърва малко трудно ще стоплиш 200 кв. или ще палиш само следобед и докато изгори и сутринта ще тракат зъбите.Щом нямаш достатъчно пари си вземи горелката на изплащане и си готов,защото ще вземеш някой котел който е за дърва и догодина ще ти дойде наум да купиш и горелка и ще стане така че няма да си много доволен защото котела ти няма да е подходящ и няма да има нужния ефект.
petko93 - напреднал
Всъщност, площа е около 120-130 кв. м.
Мисля си да поръчам модела на Bosh - Solid 2000 B, обаче не намирам онлайн магазини за поръчка.
Може ли да ми посочите някакъв надежден онлайн магазин от който сте доволни?
Мерси!
andy_forresite - майстор
Абе 20 ти е казал, ама може и 24 кв да вземеш. В този магазин цената на двайската е 1500 стига да я има налична. Или 20 кв или 24 бяха малко по-трудни за намиране Ето ти магазин:
http://shop.amigobg.com/product/312/kot ... 2000b.html
133 лева отгоре и взимаш 24 kw.
lakosste - специалист
petko93 написа:
Всъщност, площа е около 120-130 кв. м.
Мисля си да поръчам модела на Bosh - Solid 2000 B, обаче не намирам онлайн магазини за поръчка.
Може ли да ми посочите някакъв надежден онлайн магазин от който сте доволни?
Мерси!
Ориентирай се дали ще гориш дърва предимно или въглища за да избереш точния котел.Не че този за въглища не гори дърва но трябва да са сухи и с лек чалъм,но се свиква.Колегата калин72 е с котел предимно за дърва.Но пак ти казвам препоръчвам ти горелка.Виж само колко хора от форума сме минали на пелети и ми посочи един който си е продал горелката и се е върнал на въглища или дърва.
petko93 - напреднал
naskov написа:
На ЛС или тук?
Както прецениш, за мен няма значение.
Но ако мислиш, че ще направиш някоя реклама тогава по-добре на ЛС.

Тема "Избор на котел на твърдо гориво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: