Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lakosste - специалист
petko93 написа:
lakosste написа:
petko93 написа:

Чух, че bosch, са само име вече и не предлагат добро качество, както преди.
Но иначе мерси за предложението.
Здрасти колега.Това е третия ти пост който прочетох и в два от три си в грешка.Нито на пелети е много по-скъпо(да не казвам и по-евтино според зависи колко от топлината ще усвоиш като си на дърва и въглища и от цената на която ги намираш)Относно Бош, как разбра,че качеството го няма.Разликата от дакон през юнкерс и бош да ти кажа почти няма,дори си мисля че бош е по осъвършенстван откъм горене на пелети,тъй-като вече са помислили и за прегради на ходовете.
Някой път слушате хора ,които говорят убедително но не знаят изобщо за какво става въпрос.
Давам ти пример с един виц,без да искам да те обидя или засегна:
Две циганчета видели един ,който яде баница и едното казало:
-Това е много вкусно нещо.При което другото го попитало:
-Ти от къде знаеш,да не си ял?
-Не, но батко познава един който е ял и каза,че е много сладко
Бош може и да има качествени неща, но в днешно време плащаш най-вече заради името им.
Ако речем, че взимам 10-12 кубика дърва по 60 лв. което е около 600-700 лв. за един сезон, то не излиза ли по-евтино отколкото с пелети?
Говоря конкретно за котлите Бош.Пак повтарям-това което говоря го говоря от опит а не като вица за баничката.
По втория въпрос веднага ще ти отговоря така:Ти не смяташ рязане цепене и внасяне.Щом ще има и повече хамалогия,като изброените дейности то за 700 лв ще си вземеш 3,5 тона слънчогледови пелети.Вярно ,че в студено време на два дена ще трябва да чистиш пепелта и на десетина дена котела,но и при дървата си имаш доста хамалогия.Дори съм сигурен,че щом с 10 кубика дърва караш зимата тези 3,5 тона няма да ги изгориш.А като сметнеш рязане цепене и внасяне тези 700 лв май ще станат към 900лв.Това са 3 тона дървесни и тогава само ще допълваш според големината на бункера.Пепелта ще изхвърляш на седмица а котела ще чистиш на месец.
Да не говорим,че дървата които вземаш са мокри със сигурност-едва ли някой ти продава поне една година съхнали дърва и мизерийте в кумина и котела ти са доста.От тези 10 кубика влажни дърва ти реално ползваш 7-8 кубика.
Кажи какво отопляваш,каква изолация имаш и от кой месец палиш котела и кога ти приключва сезона за да те ориентирам по-точно.
lakosste - специалист
kalin72 написа:
Ама колега, излиза по-евтино, разбира се :) Само че ще си вечния огняр, да кажем на вечер ще излизаш по 4 пъти, да наглеждаш котела, да ръкаш скарата...аз го правех това 5 години, супер доволен бях,наистина, с котел Бош 2000B, с добра система с автоматика, ама ми писна, имам изолация, имам хубава дограма, остава да сменя и входната врата с Хьорман, и ще видим как е с пелети тази зима :) Още отсега обаче съм убеден, че няма да е по-скъпо от на дърва, или поне не много по-скъпо. Щото имам изолация, и автоматизация.
Колега много правилно си се ориентирал.
шоп - майстор
lakosste написа:
Да не говорим,че дървата които вземаш са мокри със сигурност-едва ли някой ти продава поне една година съхнали дърва и мизерийте в кумина и котела ти са доста.От тези 10 кубика влажни дърва ти реално ползваш 7-8 кубика.
Така е, определено горенето на мокри дърва не е изгодно. Дървата си заминават през комина, но топлината не се отдава там където искаме, а отива за изпарението на тази влага. За налепите по комина и топлообмениика се подразбира.

Но за това са си виновни самите стопани. Никой не ги кара да горят мокри дърва. Просто трябва умело планиране и място за съхранение.
lakosste - специалист
шоп написа:
lakosste написа:
Да не говорим,че дървата които вземаш са мокри със сигурност-едва ли някой ти продава поне една година съхнали дърва и мизерийте в кумина и котела ти са доста.От тези 10 кубика влажни дърва ти реално ползваш 7-8 кубика.
Така е, определено горенето на мокри дърва не е изгодно. Дървата си заминават през комина, но топлината не се отдава там където искаме, а отива за изпарението на тази влага. За налепите по комина и топлообмениика се подразбира.

Но за това са си виновни самите стопани. Никой не ги кара да горят мокри дърва. Просто трябва умело планиране и място за съхранение.
Много добре обяснено. :2thumbs:
uphero - специалист
75 лева за кубик нарязани и нацепени, кви са тия цени при вас?
egomen66 - майстор
10 тона дъбови изрезки - 40% влажност , по сто лева за тон , съм прибрал още преди месец и половина.
Ама изрезки да видиш. Трябваше задължително да се цепят. И не само защото са широки , но и дебели. Те остават за догодина. Тази година ще горим същите , но заложени от миналата година.
Лошото е , че ги спряха. Организират производство на пелети.
Сега зора ми е хубава печка , тип камина с водна риза. С мощност 20-25кW.
Трябва да ми мине мерака за такава печка , а след време сигурно ще си спретна котелно.
Заложил съм си чакащи тръби от бъдещето място на котелното до главната колекторна група. Във момента това правим.

:partyman:
lakosste - специалист
egomen66 написа:
10 тона дъбови изрезки - 40% влажност , по сто лева за тон , съм прибрал още преди месец и половина.
Ама изрезки да видиш. Трябваше задължително да се цепят. И не само защото са широки , но и дебели. Те остават за догодина. Тази година ще горим същите , но заложени от миналата година.
Лошото е , че ги спряха. Организират производство на пелети.
Сега зора ми е хубава печка , тип камина с водна риза. С мощност 20-25кW.
Трябва да ми мине мерака за такава печка , а след време сигурно ще си спретна котелно.
Заложил съм си чакащи тръби от бъдещето място на котелното до главната колекторна група. Във момента това правим.

:partyman:
Малко хора обаче правят като теб,да горят миналогодишни дърва.Ти сам казаваш,че вече трудно се и намират и според мен все така ще бъде.Ако си само на дърва камината е добро решение въпреки ,че няма това кпд като на котлите, но не давай много пари за да не те е яд като минеш на пелети :-D
Последна промяна от lakosste на вт сеп 06, 2016 1:18 pm, променено общо 1 път.
petko93 - напреднал
LazarGanev написа:
petko93 написа:
Бош може и да има качествени неща, но в днешно време плащаш най-вече заради името им.
Ако речем, че взимам 10-12 кубика дърва по 60 лв. което е около 600-700 лв. за един сезон, то не излиза ли по-евтино отколкото с пелети?
petko93, по-нагоре беше писал, че дървата си ги купувал преди 2 години по 70-80лв/куб, пък сега ги калкулираш по 60лв - да не би да поевтиняват при Вас? Щото при нас за 2 години скочиха доста :?
Някои искат и по 85 лв.
Преди два дни поръчах 5 кубика дърва бук по 60 лв на кубик.
Днес ще се режат за 50 лв. и накрая ще се цепят и преместят.
В крайна сметка като цена ще ми излезе максимум 400 лв.
petko93 - напреднал
lakosste написа:
petko93 написа:
lakosste написа:
Здрасти колега.Това е третия ти пост който прочетох и в два от три си в грешка.Нито на пелети е много по-скъпо(да не казвам и по-евтино според зависи колко от топлината ще усвоиш като си на дърва и въглища и от цената на която ги намираш)Относно Бош, как разбра,че качеството го няма.Разликата от дакон през юнкерс и бош да ти кажа почти няма,дори си мисля че бош е по осъвършенстван откъм горене на пелети,тъй-като вече са помислили и за прегради на ходовете.
Някой път слушате хора ,които говорят убедително но не знаят изобщо за какво става въпрос.
Давам ти пример с един виц,без да искам да те обидя или засегна:
Две циганчета видели един ,който яде баница и едното казало:
-Това е много вкусно нещо.При което другото го попитало:
-Ти от къде знаеш,да не си ял?
-Не, но батко познава един който е ял и каза,че е много сладко
Бош може и да има качествени неща, но в днешно време плащаш най-вече заради името им.
Ако речем, че взимам 10-12 кубика дърва по 60 лв. което е около 600-700 лв. за един сезон, то не излиза ли по-евтино отколкото с пелети?
Говоря конкретно за котлите Бош.Пак повтарям-това което говоря го говоря от опит а не като вица за баничката.
По втория въпрос веднага ще ти отговоря така:Ти не смяташ рязане цепене и внасяне.Щом ще има и повече хамалогия,като изброените дейности то за 700 лв ще си вземеш 3,5 тона слънчогледови пелети.Вярно ,че в студено време на два дена ще трябва да чистиш пепелта и на десетина дена котела,но и при дървата си имаш доста хамалогия.Дори съм сигурен,че щом с 10 кубика дърва караш зимата тези 3,5 тона няма да ги изгориш.А като сметнеш рязане цепене и внасяне тези 700 лв май ще станат към 900лв.Това са 3 тона дървесни и тогава само ще допълваш според големината на бункера.Пепелта ще изхвърляш на седмица а котела ще чистиш на месец.
Да не говорим,че дървата които вземаш са мокри със сигурност-едва ли някой ти продава поне една година съхнали дърва и мизерийте в кумина и котела ти са доста.От тези 10 кубика влажни дърва ти реално ползваш 7-8 кубика.
Кажи какво отопляваш,каква изолация имаш и от кой месец палиш котела и кога ти приключва сезона за да те ориентирам по-точно.
Дървата наистина са си влажни, а вчера като валя дъжд и станаха още по-влажни :lol:
Имам вътрешна изолация от "пенополистирен".
Външна изолация нямам!
Значи, площта е около 200 кв.м. Ще се топлят 3 стай, 1 хол, кухня и баня. демек 5 радиатора + малък радиатор за баня и бойлер.
Извиках един спец. и по една таблица е пресметнал, че ще ми трябва котел с мощност около 18-20 kW и ме посъветва да не поръчам котли на Viadrus, защото не са били икономични.
Иначе започвам да паля огъня между октомври месец и април месец или 6 месеца.
В момента колкото и да ми се иска няма как да поръчам котел на пелети, защото нямам достатъчно средства.
Разполагам с около 2000 лв. за котела вкл. монтирането му и др.

Тема "Избор на котел на твърдо гориво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: