Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Filipst - помощник
Здравейте. Отдавна чета форума и дойде време да се регистрирам. В момента отоплявам 2-ри и 3-ти етаж от къща с камина с водна риза. На третия етаж имам 29 глидера (Н500), лира и 80л. бойлер. На втория 33 глидера (Н500) и лира. Камината е на третия етаж и свалям водата на втория. Предстои ми монтаж на котел де дитрих 35 кв в мазето. Питането ми е какви ппр тъби да ползвам и с какъв диаметър? Помпата 25/8 или 32/8 (ще има около 7м воден стълб), като помпата трабва да качи водата до 3-тия етаж после да я свали до една стая на втория (23 глидера) и да се върне до колектора на третия етаж. След като премахна камината мисля да монтирам радиатор 25 глидера (Н500), а на втория етаж да монтирам 25 глидера в хола която не се отоплява сега. Като цяло ще имам общо 118 глидера Н500 , 2 лири и 80л. бойлер за два етажа по 62 кв. м. Мисля стълбището да е на втори кръг с още една помпа. На трите площадки ще сложа 3 панелни радиатора по окло 1 кв. Тъбите ф32 или ф40 ? Помпата на 25 или на 32 дебит? 35кв котел как ще се държи със консуматорите които съм написал по горе? Мерси предварително.
VLADO66 - майстор
Ако къщата ти има изолация/а дори и да няма/-това е прекалено голям котел. До колектора ППР 32 мм.
Filipst - помощник
След време ще трябва да се отоплява и 1-вия етаж, което означава още киловати + плюс запас .Ще имам около 20 кв консуматори, около 110м тръба ф16 + 35м ф32 тези 35 мисля са много, а когато почна до отоплявам 1-вия етаж тряба да добре откъм мощност.
naskov - майстор
Помпа 25/6 или 32/6, пък ако искаш и на петия етаж качвай водата.
Filipst - помощник
Ако системата е отворена пак ли помпата на 6 метра воден стълб
Filipst - помощник
Притесняваме , че трабва изходящата водата от котела трябва да стигне до 3тия етаж да слезне до 2рия, и тогава да се върне в колектора на връщащата вода (единия радиатор е на 2рия етаж а колекторите са на 3тия). Помпа 25/6 дали ще преодолее тази денивелация?
ivanovbg - майстор
Няма да качи водата ако е празна системата, но говорим за циркулация. Водния стълб не я бърка, само съпротивлението по тръбите и фитингите.
:partyman:
шоп - майстор
Тези помпи са тествани до 10 атмосфери. Демек и 100 метра воден стълб не ги бърка.
Напора и дебита са друго нещо и се виждат от диаграмата H/Q
Filipst - помощник
За помпата ясно. Дали ще прегрява котела при 20 тина кв. консумация?

Тема "Отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: