Най - вълнуващия въпрос зимно време.
reg.s - напреднал
Здравейте. Сдобих се с наследник наскоро и искам неискам трябва да завърша отоплителната инсталация, така че този зимен сезон да работи с пълна сила :-D

Ta ситуацията е следната:
- отоплителна площ - етаж от къща около 105 кв. м. : 3 стаи от по 12-14 кв., хол 32 кв., кухня 7 кв. и баня/тоалетна 4 кв.
- изолация 4 см. стиропор, не особено добра ПВЦ дограма с обикновен двоен стъклопакет (заварено положение).

Отоплението ще е с термопомпа вода-вода и вентилаторни конвектори. Термопомпата още не е купена. Насочил съм се към една софийска фирма, но все пак искам първо да оправя вътрешната част преди да купя самата термопомпа.

Тръбите които са ми пуснати в момента навсякъде са Ø16 и са разделени на 7 кръга - за всяко помещение отделен кръг, а за хола са два кръга (в двата края). Преди 3 години когато правих вътрешния ремонт се бях насочил към отопление на газ, но това няма да мога да го дочакам. За съжаление се налага целият етаж да започне да се отоплява от тази зима. До колкото разбирам сега ще се наложи да сменя част от тръбите понеже при нискотемпературни системи каквато е термопомпата (35°) трябвало доста голям дебит който тези не могат да осигурят. Казвам част, понеже в банята и кухнята не ми се къртят плочките, а и самите помещения са малки и все някак би трябвало да успеят да се стоплят.

Доста неща попрочетох из форумите, но ми е една мътна каша в главата.

- Как да сметна какви тръби (с какво Ø) ще са необходими за останалите помещения при ΔТ=5?
- Какви конвектори като марки/модели бихте ми препоръчали? Изключвам българските Клима2000 понеже прочетох доста негативни мнения за тях. Преди време се бях насочил към фероли, но до колкото разбрах вече не се внасяли. Търся нещо качествено което е изпитано с годините и се знае че няма (много) дефекти, по възможност на не много висока цена :D Като цяло не ми се иска да превишавам сумата от около 900 лв./конвектор със всичките му там допълнителни управления и датчици.

До колкото разбрах трябва да се пусне и кабел от всеки конвектор за да може да се управляват от едно място (стайния термостат?). До къде трябва да се изведат тези кабели? До термопомпата или до мястото което ще стои термостата? Други кабели необходимо ли е да пускам?

Забравих да спомена, конвекторите ще се използват и за охлаждане лятото.

Та така, всякъкви съвети и насоки ще са ми от огромна полза.
naskov - майстор
Честито за наследника! Да ти е жив и здрав!
Тръба с ал. вложка ф20 е напълно достатъчна. Трябва да се изведе и тръба за конденза. Използва се ф16 гофрирана, като при нея е добре да спазваш наклон. Кабел до конвектора също може да се пусне предварително, но ако наблизо има контакт може да използва и той. Всички метални части по системата трябва да се изолират с изолация от микропореста гума, защото в режим на охлаждане конденза е много. Относно информацията за конвектори Фероли информацията ти е стара.
reg.s - напреднал
Тръби за конденза имам пуснати, обикновенни пласмасови, мисля че са Ф16. Би трябвало да е спазван някакъв наклон. Под стаен термостат имах предвит тея панелите дето се слагат и от тях си управляваш всички конвектори централизирано. Иначе захранване има предвидено на всяко място. Предвидил съм при смяната на тръбите изолация от 6мм мисля че беше най тънката понеже замазката ми е тънка и по дебела изолация ще е трудно да се сложи. Надявам се да не прави коненз с тези 6мм.

Тема "Помощ при избор на вентилаторни конвектори." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: