• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gkoev - помощник
ще правя локално парно на апартамент 90кв.м.поръчах камина с водна риза 'ПРИТИ В17' 17кв+6кв.топлоотдаване схемата на апартамента ми е горе долу това:
някой може ли да помогне с принципна схема :?.нещо не мога да кача схемата но по принцип е един етаж с 2 радиатора в ляво от камината и 2 в дясно а между тях е банята с лира и бойлер
gkoev - помощник
ето и схема на апартамента съжалявам за отвратителното качество но я правих на бързо и с телефона....ако някой помогне ще бъда безкрайно благодарен

Прикачен файл

Изображение022.jpg
Изображение022.jpg (34.41 KиБ) Видяна 34639 пъти
astor - специалист
Идеята е да избереш място за колектора, така че разтоянието до краините точки да е оптимално и да е на удобно място за обслужване. До това място от камината ще стигнеш с тръба 1", а от там ще подходиш с тръба с диаметър 16 мм. Инсталацията трябва да е отворена.
astor - специалист
Няма проблем да ползваш полиетиелен с алуминиева вложка директно след камината. Температурата не е висока там, тъй като водната риза я отнема. Не е нужно да слагаш мед или железни тръби за тази цел. Добре е да си предвидиш място някаде около камината за термометър. Има два вида. Единя се закача с помоща на трипътник и е потопен в работната течност, а другия тип работи на допир до трабите. Има колектори, които са направо с кранчета. Аз лично си взех от тези и за сега съм доволен. Някаде из форума имаше как да си изчислиш обема на разширителния съд. Моят е 17 литра за около 40-50лв. някаде. Помпите на Grundfos 25-4 или Wilo еквивалентен модел струват около 105 - 110 лв. При Wilo имаш три скорости на въртене, а при Grundfos-a са две. Нямам идея дали това има някакво значение, но не вярвам да имаш проблем. Добре е да си предвидиш и ток за помпата и един UPS. Аз лично си взех Sincare 500В и съм доволен. Помпата почти не се чува как рабти, така че не е проблем каде я поставяш. Хубаво е да е на студената вода някаде преди камината. Тя е предвидена да работи с температура на водата до 110 градуса, ако не се лъжа. На LOCKTITE има един много готин конец, който се ползва вместо калчища. Има го по магазините за отоплителна техника. Струва около 10лв. Трябват ти също калибратор, с които се прави вътрешна фаска на тръбата преди да я сложиш на фитинга и ножица за рязане на тръбата. Имаш нужда и от вътрешна пружина, с която да огъваш тръбата. Тя струва около 10лв. Всичко това го знам от опит и не съм майстор. Дано да ти е от полза. Успех ако си решил да го правиш сам.
gkoev - помощник
благодаря много за напътствията скоро почвам и ще пиша за резолтата :!: ( само ако може някой да пише как се зарежда системата и как се обезвъздушава
astor - специалист
Системата се зарежда през разширителния съд.Аз също така имам една връзка на колектора, на която директно закачам маркуча от градината и от там наливам вода докато не прелее през преливника на разширителния съд. На колекторите трябва да сложиш автоматични обезвъздушители, а на радиаторите ръчни. Кранчетата на радиаторите не е нужно да са с термоглави.

Ето ти и една снимка как изглеждат нещата при мен. Просото като идея. При мен има някои грешки, но като идея, ще ти свърши работа

http://213.226.6.51/~astor/Gurmazovo_20 ... _2712.html

Също така не е нужно да си купуваш скъпа кутя в която да скриеш колектора(Струва около 50лв, ако помня добре) Аз си купих едни скоби, на които монтирах нещата за 15лв. май бяха. После може нещо от гипс-картон да направиш за да не е грозно. Ако имаш нужда от още снимки ми кажи. Аз ходих на няколко места при познати да гледам как са направени нещата преди да започна. Сега се сетих, че при излизането на тръбите зад камината също с помоща на един трипътник е добре да си сложиш абтоматичен обезвъздушител малко над нивото на водната риза. Отново те предупреждавам, че аз съм не съм майстор и се надявам хората, които това им е работа да се намесят и да ме поправят, ако бъркам някаде.
Борис - специалист
Когато сложиш помпа , няма значение как са ти радиаторите.Простата сметка е : едно ребро на ал.радиатор(50см) е 200вата , бойлер със серпентина за водна риза 3000вата , разширителният съд е където ти пасне ,но винаги да е най-високо в системата.Тръбите ако захранват директно радиатора е достатъчно да са 16 мм, ако правиш отводки за друг радиатор по-добре 20 мм.При обезвъздушаване: първо - спираш крановете на всички радиатори и пълниш тръбите ,докато водата прелее праз разширителя , после еди по един ги отваряш , пълниш и обезвъздушаваш .( Всеки радиатор да има монтиран обезваздушител в горната част, като самия радиатор да е снаклон поне 3 процента(на един метър - 3 милиметра, с просто око не се забелязва), но при обезвъздушаване се избягва необходимостта да се повдига и тръска радиатира ,докато излезе въздуха).Всичко това съм го преживял и изпитал на собствен гръб.Ако искаш прави консултации и с т.нар.специалисти . Ще помагам , но най - добре въпросите да са конкретни , за да не залитаме в литература , а в проверена практика.
burningice - специалист
може да се избегне купуването на UPS за помпата, ако водната риза е снабдена с охладителен контур, който е свързан с термостат. венил, който пуска студена вода от тръбопровода за да охлади водната риза. Но все пак инсталирай и UPS.
ra4o - специалист
При нас на село, като спре тока спира и водата във водопровода. :-D В такъв случай, дали ще се получи някаква естествена циркулаци поне за кръга на втория етаж, през байпаса на помпата. :?
И още нещо.
Разшителния съд на студения контур или на топлия се слага. При мен на камината е на студения и работи перфектно. Други ми казват, че се слага на топлия.
А, и защо в схемите на Ерато и помпата е на изхода на котела т.е на горещата вода?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: