• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ra4o - специалист
ironlady написа:
Радиаторите диагонално вързани да не забравиш :!:
Да, знам.
Имам обаче два радиатора много къси - по 40 см, т.е. ВхШ 600х400 и тях смятам да ги свързвам едностранно.
ironlady - модератор
ra4o написа:
ironlady написа:
Радиаторите диагонално вързани да не забравиш :!:
Да, знам.
Имам обаче два радиатора много къси - по 40 см, т.е. ВхШ 600х400 и тях смятам да ги свързвам едностранно.
Да естествено...По принцип радиатор до 15 глидера може да се вързва едностранно.По книжка е така,но аз лично не връзвам повече от 10 гл.,за да не пада ефективността на радиатора
burningice - специалист
Имам 2 въпроса макар и на доста начинаещо ниво, но това ми са първите опити в парното :-(
1. моя радиатор в хола е 24 глидера, смятам да го свържа диагонално, но дали ще е ефективен, нямам възможност да го разделя.
2. бойлера е с допълнително купен фланец на която е монтирана медна серпентина, и пак същия въпрос за ефективноста, дали някой е ползвал такова нещо и как се държи?
ra4o - специалист
burningice написа:
Имам 2 въпроса макар и на доста начинаещо ниво, но това ми са първите опити в парното :-(
1. моя радиатор в хола е 24 глидера, смятам да го свържа диагонално, но дали ще е ефективен, нямам възможност да го разделя.
2. бойлера е с допълнително купен фланец на която е монтирана медна серпентина, и пак същия въпрос за ефективноста, дали някой е ползвал такова нещо и как се държи?
Моето мнение е, че радиатора ти от 24 глидера при диагонално свързване ще работи перфектно, обаче за бойлера с присадена серпентина можеш да се видиш в приключение докато го обезвъздушиш. При тези серпентини доколкото съм чувал това е най-големия проблем. :?
ironlady - модератор
burningice написа:
Имам 2 въпроса макар и на доста начинаещо ниво, но това ми са първите опити в парното :-(
....2. бойлера е с допълнително купен фланец на която е монтирана медна серпентина, и пак същия въпрос за ефективноста, дали някой е ползвал такова нещо и как се държи?
На първия въпрос ra4o ти е отговорил, а за втория няма 100% гаранция че всичко ще е иделно,но както съм обеснявала и друг път слагаш авт.обезвъздушители на двете линии,вход и изход.И ако нещо толкова те притеснява, след напълването на системата ще затвориш всички линии и така ще изтикаш въздухът от серпентината, ако има тъкъв. :)
burningice - специалист
за тези които сега смятат да си преправят бойлера по моя н-н с допълнително купена серпентина- горещо не им препоръчвам този вариант. 1.серпентината с фланеца е около половината от цената на бойлера. 2. изработена е крайно некадърно: протече от тръбата за датчиците за температура ,която е сплескана в горния край и е заварена; уплатнителите са поставени само то едната страна на фланеца а не като на оригиналната- от двете и => и от там капе
burningice - специалист
нов въпрос относно изолацията: Някои тръби на парното минават по терасата, (вкл. и 2та колектора), как да ги изолирам?
LazarGanev - "Велик майстор"
Как така минават по терасата бе човек? Кой ги прекара оттам? И терасата не е остъклена, нали? Сложи им от най-дебелата изолация, колекторите - в колекторна кутия, също изолирана с вата или фибран! И пак ще имаш загуби. Ако можеш тръбите ги вкарай в къщи (може в кабелни канали), за да нямаш принос за глобалното затопляне :) !
burningice - специалист
Колекторите са в двата края на терасата на хола- тя е централното място в апартамента. Не е остъклена- по финансови причини, нема и да е, така като гледам бюджета. Котела също е на терасата, нема къде другаде да го сложа. Града е газифициран но не мога да прекарам, защото трябва да има нотариално заверени подписи на живущите в блока (6 ап. на етаж) (котела може да работи и на газ).
ra4o - специалист
burningice написа:
Колекторите са в двата края на терасата на хола- тя е централното място в апартамента. Не е остъклена- по финансови причини, нема и да е, така като гледам бюджета. Котела също е на терасата, нема къде другаде да го сложа. Града е газифициран но не мога да прекарам, защото трябва да има нотариално заверени подписи на живущите в блока (6 ап. на етаж) (котела може да работи и на газ).
Ммм... интересна схема. :shock:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: