• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
И какъв е смисъла да е ниско долу,като може икономично да е от най-високата точка ,ако не се смята за бонус плетеницата от тръби.Нищо лично.
ironlady - модератор
fbr написа:
И какъв е смисъла да е ниско долу,като може икономично да е от най-високата точка ,ако не се смята за бонус плетеницата от тръби.Нищо лично.
Не търси логика :wink: ...Не го казвам само да изказвам мнение по въпорса или да съм част от дискусията,а от опит.
burningice - специалист
моя отворен разширителен съд е свързан по начина който споменава Ironlady- 2м след бойлера и 10см от лирата на банята ниско долу на студената вода. До сега нямам проблем с обезвъздушаването на серп. на бойлера. Но го е връзвал лаик без да има проект и не е сигорно дали това е правилния н-н :(
крум - специалист
Много сложно...
Вариант 1 не мога да го напрвя - специално изхвърлих разширителния съд и бойлера на тавана, където след време ще правя мокро.
(А и по логиката на скачените съдове, водата от бойлера, който ще остане горе няма ли да слезе в разширителния съд?)

Вариант 2 не е обсъждан, а и не съм сигурен засега дали искам да затварям системата... Може да помисля за това, но не е сега момента - нямам сили да се боря отново с парната инсталация - достатъчно ми е, че я направих от последователна в лъчова, както и че вкопах всички тръби в стената... По-скоро това може да стане, но след година - две.

Засега май най-лесно ще е да оставя нещата така и да си топля бойлера на ток...

Замислям се да пробвам с предложението на fbr, но имам едно малко притеснение - разширителния съд е на отстояние 1.50 м от бойлера, и както казах - на 40-50 см по-високо от него. Няма ли да има топлинни загуби при такова свързване? Иначе то лесно ще стане - мога да го направя с един тройник точно преди горния обезвъздушител.
ironlady - модератор
крум написа:
Много сложно...
Вариант 1 не мога да го напрвя - специално изхвърлих разширителния съд и бойлера на тавана, където след време ще правя мокро.
(А и по логиката на скачените съдове, водата от бойлера, който ще остане горе няма ли да слезе в разширителния съд?)
Вариант 2 не е обсъждан, а и не съм сигурен засега дали искам да затварям системата... Може да помисля за това, но не е сега момента - нямам сили да се боря отново с парната инсталация - достатъчно ми е, че я направих от последователна в лъчова, както и че вкопах всички тръби в стената... По-скоро това може да стане, но след година - две.

Засега май най-лесно ще е да оставя нещата така и да си топля бойлера на ток...

Замислям се да пробвам с предложението на fbr, но имам едно малко притеснение - разширителния съд е на отстояние 1.50 м от бойлера, и както казах - на 40-50 см по-високо от него. Няма ли да има топлинни загуби при такова свързване? Иначе то лесно ще стане - мога да го направя с един тройник точно преди горния обезвъздушител.
Нямах в предвид разширителният съд да слезе на долния етаж а само да е подвързана линията му долу на тръбната мрежа а не на колектора.Незнам дали ме разбираш правилно.Скачените съдове щяха да играят важна роля ако нямаше циркулационна помпа която да засмуква от инсталацията и да нагнетява в печката. :wink:
Затова и отворените системи имат специфика когато има закачен и комбиниран бойлер.Иначе ако беше само радиатори нямаше да има такова значение
крум - специалист
Ахха, ясно :)
Само че и това няма как да стане - замазал съм вече тръбите и изводите за навсякъде тръгват от колекторите, а тези за нагоре (бойлер и разширителен съд) вървят заедно. Единствения начин да вържа разширителния съд някъде по системата (не на колектора) е при бойлера - там в момента е плетеница и нищо не е замазвано :)
ironlady - модератор
крум написа:
Ахха, ясно :)
Само че и това няма как да стане - замазал съм вече тръбите и изводите за навсякъде тръгват от колекторите, а тези за нагоре (бойлер и разширителен съд) вървят заедно. Единствения начин да вържа разширителния съд някъде по системата (не на колектора) е при бойлера - там в момента е плетеница и нищо не е замазвано :)
не съм много сигурна че ще има някакъв смисъл да го правиш :?: , но пък това е само мое мнение.От опит глава не боли :wink:
Колектора ти далеч ли е от камината?Ако искаш сетих се за още един вариант стига да има начин за го направиш,но там ти давам 95% да стане.Ако подвържеш РС след помпата преди камината на студената линия,на тройник. :idea: ...Успех!
крум - специалист
Колекторите са до камината.
РС не трябва ли да е вързан за топлата вода? Мислех си, че идеята е, като спре помпата, да има накъде да бяга водата. Има вариант да се върже и на студената. Малко ще е преправяне на системата, ама може да стане.
ironlady - модератор
крум написа:
Колекторите са до камината.
РС не трябва ли да е вързан за топлата вода? Мислех си, че идеята е, като спре помпата, да има накъде да бяга водата. Има вариант да се върже и на студената. Малко ще е преправяне на системата, ама може да стане.
По добре на студената линия да бъде, ако има нещо пак през него ще избие и няма да зарви :wink:
крум - специалист
Балгодаря, довечера ще помисля как да го закача там...
Май ще се наложи източване на водната риза, та може да остане и за през уикенда.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: