• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ironlady - модератор
ra4o написа:
Ами доста хора ми обясняваха, но да обобщя.
При затворена система - липса на контакт на водата в системата с околния въздух, което намялава корозията.
По-лесен монтаж и почти елеминиране на риска от замръзване на разширителният съд, тъй като той е при котела, а не на тавана.
Минуси.
При всичките обезопасявания, риска при спиране на циркулацията и си остава. При котлите на твърдо гориво, горенето е доста инертен процес и контролирането му с ограничаване на притока на въздух действа мнооого бавно. Предпазните клапани мисля, че трябва периодично да се обслужват или подменят.
По-високата цена на компонентите. Усложняване на системата.

За отворената система.
Предимства - липса на налягане в системата, опростяване на цялата система.
Недостатъци - необходимост от следене на нивото в разшрителния съд, нужда от изолация на разширителния съд предпазваща го от замръзване. Контакт на водата с околния въздух.
За друго не се сещам.
Ако пропускам (не знам) нещо важно, моля пишете. Може и ЛС.
Браво доста си се поинтересувал не са те подвели, но хубавото на затворената система е че автоматизира цялата операция и за по голяма сигурност се слагат 2 предпазни клапана по налягане на топлата и студената линия и така няма опастност.
Отворената система не е без налягане, това е погрешно и настина е мн опасно ако ти замръзне раз.съд.
Не искам да те разубеждавам, но мога да ти дам съвет кое и как.В случая няма значение каква система ще изберш по важното е да е правилно подвързана, че с това шега не бива :!:
Иначе много добре си се информирал и това ще ти помогне много..С питане далеч може да стигне човек :)
ra4o - специалист
Ами аз обичам много да питам и мога много да слушам. :cool:
Какво е специфичното при подвързването на разширителния съд. Смятам да го хвана от колектора на топлия контур на втория етаж и от там на тавана. Разширителния съд ще ми е на 5 м от нивото на котела. Знам, че обема му трябва да е минимум 10 % от обема на водата в системата.
На камината ми беше вързан също на топлия кръг (а си мислех, че е на студения) и беше вдиигнат само на 1,70 м от нивото на пода. Водата в него нямаше движение в смисъл не циркулира, а само променя нивото си. На два-три пъти ми е спирал тока (нямах ЮПС) и единственото което се получаваше, бе да изхвърли водата на терасата. После пълниш и готово. :?
burningice - специалист
някои съвети наистина може да са безмислени , но други са взривоопасни: "щом вместо камина ще слагаш котел ,системата трябва да е затворен тип ", познавам един такъв със котел и затворен тип, котелното го зида наново след инцидент с разш. съд от затворен тип.
Борис - специалист
Дискусията започна да става безмислена,всеки си е изградил някакво мнение и всяко различно го приема за погрешно.Извод-наемаш специализирана фирма , изграждат ти системата , дават ти гаранция , а за теб остава удоволствието да им дадеш мин. 2-3 хиляди лева и да се топлиш.( Обаче трябва да си абс.талант да взривиш котела барабар с котелното).Рачо , изпратих ти на "лични" телефона на специалист в областта от Пловдив,нищо не ти коства да се консултираш и с него.
ra4o - специалист
Не се карайте, защото наистина ще стане безмислено и темата няма да бъде полезна на никой.
Наистина аз вече съм си изградил виждане за цялата система. Събрал съм парите и другата събота отивам в магазина купувам всичко и започвам.
Най-много ме плаши боядисването после на цялата къща. :-D
gkoev - помощник
Здравейте и от мен!Като гледам темата сериозно се е разраснала,АЗ ПРЕКЛЮЧИХ С МОНТАЖА засега не съм палил камината (много е топло времето)но системата я напълних и нямам никакви течове обезвъздуших я без проблем. Не очаквах да е толкова лесно !Като я запаля ,(а това ще е тези дни- от мерак )пак ще пиша :o =D>
burningice - специалист
Поздравления!
и аз съм към края с локалното парно, но не вярвам да имам това щастие да не протече отникъде.
Здравейте на всички във форума!
От няколко седмици се въртя из него и все повече ми харесва.
Българина е изключително способен и практичен човек, не случайно имаме толкова съществени рационализации и открития, липсва ни само материалната база, но както и да е.
На въпроса?
Миналата зима монтирах локално парно в апартамент 95 м2 използвах това ,че съм на последния етаж (едно от малкото му предимства) и с цел спестяване на всякакво къртене и пробиване прекарах тръбите си през(покрай) отворите на "Рекетьора" Топлофикация. Забравих да кажа, че се изключих от този вампир и пак с цел икономия си закачих системата към старите радиатори.
Ето каква е последователността на свързването при мен :
- Камина изход с тръба с алуминиева вложка 1/2, минава покрай стените на целия хол 4,5м и се шмугва в тавана.
- Помпа (купих си UPS за 150 лв. с вграден акомулатор доволен съм) пуснал съм го в така нареченото "Тръбно" дето вървят тръбите за топла, студена и др. и е удобен за вкл. на помпата.
- Колектор (на тавана) с разклонения за 5 топлоизточника:бойлер хоризонтален (на тавана); радиатор кухня; радиатор спалня ; радиатор детска ; лира.Всичко това паралелно навързано.
И ето го най-сетне въпроса.
Когато са пуснати 3 от радиаторите няма проблем но пуснали още нещо -бойлер или лира никъде нищо не грее- можеби ми е слаба камината мисля , че е 12 Кв.
Друго, принудих се да сложа на бойлера допълнителен кран за да спирам топлата вода през серпентината , явно като е на едно ниво с помпата която също е на тавана, а всички останали консуматори на 2,6м по ниско тоест в апартамента почва да го играе нещо като "байпас" върти само през него понеже неможе да преодолеле водните стълбове по тръбите за всеки радиатор и търси най-малкото съпротивление т.е. бойлера.Има ли някой идея как да реше проблема по друг начин. И още, изръсих се 50 или 60 лв. за един термо винтил които уж трябваше да отваря серпентината на бойлера при определене температура и да я затваря когато падне под нея (да не става така , че затопления бойлер да почне да топли парното като ти загасне печката) е да ама не това чудо хич не отваря. Затварям всички радиатори да насоча цялата топлинна енергия към него и не.
Иначе съм го монтирал както пише по книгите на една алуминиева планка хваната за тръбата която влиза в серпентината. Имали някаква регулировка това чудо или да го пускам от осмия? А да като го сложа на 0 градуса отваря ама така все едно че аз съм "термо винтила" само дето не съм си татуирал градуси на ........
Това е давайте съвети, да не излагаме майсторския форум!
Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
Като за начало смени тръбата от камината до колектора с 1", за да може да захранва петте консуматора. После пробвай с регулировки от вентилите.
Борис - специалист
Нарисувай схема , снимай я с телефона и я качи !
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: