• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ironlady - модератор
ra4o ай честито! :-D
Радвам се, че си успял и всичко е минало без проблеми...Малко по горе пишеш че си имал теч.Ако при загряване и охлаждане на инсталацията няколко пъти, кълчищата не се разкиснат,ще ти се наложи да затягаш или да разглабяш и на ново да навиваш кълчища.Стискам палци всичко да е наред.За термостата - можеш да го оставиш на 45-50С, така дори и при един такъв инертен процес няма да имаш проблеми.
Още веднъж честито и със здраве да си го ползвате :wink:
ra4o - специалист
Благодаря за пожеланията.
Теча в котелното от поцинкованите тръби почти спря. Но има един друг съвсем малък, който ме притеснява повече. До колектора на втория етаж съм с тръба с алуминиева вложка Ф 32 мм, та там при адаптора образува по една капка. Стегнал съм го до край и мисля, че бронзовия пръстен отдолу вече си е опрял двата края и се върти заедно с гайката. Като загрее няма, капка, но като изстине се появява пак. Чудя се дали да го натегна още малко в топло състояние.
ironlady - модератор
По добре в студено състояние че тогава ще обере повече.Ако не стане развивай и виж да не си скъсал или притиснал някой от гумените пръстенчета от накрайника. :wink:
ra4o - специалист
Я сега дайте някакви препоръки и хитрини за подържане на температурата. За сега го караме много икономично, палим котела вечер към 18 ч, като слагаме въглища по цялото дъно около 5-6 см, малко дърва отгоре и палим, подържаме го на около 70 градуса, като го затваряме от всякъде и си лягаме, но със застудяването нещата се променят.
Какво е по-добре да слагам много въглища в началото и паля, или по по-малко и като прегорят върху тях да сипвам още.
Търся мързелив и икономичен вариант.
null - специалист
Мога да кажа как го правя аз.
От три седмици сме с нов котел Viadrus U22 40KW.
За стария няма да обяснявам, а за новия не съм експериментирал достатъчно, но май няма и да го правя и да рискувам в къщи да стане студено, защото имаме нов член на семейството, който на всичкото отгоре има и днес имен ден (Михаил).
Та слагам отпред няколко летви (имам достатъчно от старите дограми), правя един вид скара и отгоре насипвам равномерно около 10см донбаски въглища. Котела не е малък и това са около 10 лопатки.
Летвичките предварително са ми нацепени и накиснати в една тенджерка с нафта до котела. Подпалвам с една газова горелка, която много ми пасна след като я пробвах. До сега не ми беше хрумвало колко лесно можело да бъде. Само един път буф БУФ и всичко вече гори. Затваряш вратите и отваш да се миеш.
За сега съм го оставил котела на 60C. Между паленията - 12 часа. Боклук една поцинкована кофа пепел на три дена. В къщи е повече от топло.
За сравнение стария котел (правен в котлостроителния преди 20 години) харчеше същото количество въглища за под 6 часа, като температурите във времето не бяха постоянни.
Нямам нито горно нито долно горене. Гори отпред назад. И стария котел така го палех. Парнаджия съм в къщи от три години. Това ми е четвъртия сезон :).
Ако някой използва друг начин нека също сподели. Ще се радвам.
burningice - специалист
нов съм с котлите и парното, но все пак моя опит: една тенекия от сирене - домбазки въглища и отгоре натрошена старата дограма. Пръскам малко газ за осветление и малко хартия. Джаджата с веригата за вратата отдолу е на 60 градуса. Затварям докрай димната клапа и след 15мин светва помпата.
nikivelinov - специалист
И аз съм начинаещ "парнаджия" (2 седмици), котела е Виадрус У26, 6 секции, 37 кВт.
Зареждам го по => начин: 2-4 страници вестник, малко тънко нацепени чамови трупчета, 1 кофа дъбови дърва (6-7 трупчета), 1 кофа по-едри (буци от 5 до ок. 20 см.) лигнитни въглища и една кофа ситни (0 то 5 см - това което се е натрошило при "цепенето" на големите буци). Клечка кибрит през скарата на долната врата е достатъчна за запалването. Регулатора на тягата го слагам на 60 - 65 градуса, помпата е постоянно включена. Зададената температура се достига след 20-30 мин и буквално се заковава (+/- 2 градуса), което и най-много ме изненада.
От няколко дни (4-5) не го оставям да загасне. Сутрин и вечер прочиствам пепелта през долната врата, като остават едрите (недоизгоряли) въглени и върху тях добавям дърва/въглища.

Това, което ме притеснява е образуването на значително (неочаквано от мен) количество катрани, и най-вече в долния край на горната врата, при което вратата залепва.
При всички котли ли е така?
Пробвах известно време и при 70 градуса - някаква част от катраните се овъглиха, но коло вратата продължават да се отлагат.
Знаете ли, дали има връзка положението на димната клапа и образуването на катраните? Аз засега я държа постоянно отворена, като я притварям някаде наполовина и започва да припушва.

Това е от мен.
Поздрави на всички колеги! :)
burningice - специалист
и моя котел е същата марка и вид, но е с 4 секции - 20kW, не съм забелязал много катран (регулатора е на 60 градуса, но ако не затворя докрай димната калапа, едва го удържам на 95), помпата вкл. на 45
null - специалист
При мен също има катрани. Особено както казваш около вратата.
Но това е според мен от недоброто изгаряне, защото системата ни е преоразмерена, за да може да се включи догодина още един етаж и три бойлера. Много бързо вдига зададената температура и там заковава. Помпата не се спира. Клапата на комина е отворена постоянно докрай.
Като вдигна температурата и катраните изгарят...
ra4o - специалист
Май ще е най-добре още при зареждането да слагам повече въглища, ще му хвана цаката. Аз по принцип го паля с горно горене т.е. отдолу слагам въглища върху тях някое дърво и паля.

Сега да питам друг въпрос - UPS-а ми е марка BBPS 100 и има вграден акумулатор и изводи за външен такъв. Въпросът е като се закачи външен акумулатор, това нещо дозарежда ли го или не?
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: