• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burningice - специалист
ами обърнах се към фирма да ми направи проект срещу заплащане. Казаха ми твърдо НЕ, "ще ти направим проект само ако ти го изпълним после" е понеже в бюджета не бях предвидил разходи за монтаж, се наложи всичко да си правя всичко сам. естествено съм благодарен на хората от форума от които съм научил доста неща.
ra4o - специалист
Ами, да. То горе-долу и при мен така се получи. Аз си казвам изискванията, а Те "ние това не го правим така, използваме само медни тръби и дрън, дрън", направиха ми проект за по-който парното ми излизаше накъде около 9600 лв. Друг пък майстор ми искаше 1000 лв за свързване на всички точки по системата, но без къртене, за това да съм си викал някой от онези обяви тип "Кърти" и "Пробиваме дупки всякакви. И като им теглих една майна си сметнах всичко, намерих откъде да го купя по-цени на едро и започнах сам. Малко бавно става, но от утре съм в отпуск до 15.09.07г и ще вдигна темпото.
В къщи съм разкачил компютъра заради ремонта и ще пиша малко по-рядко. Може и да направя някоя друга снимка. :-D
Поздрави на всички.
burningice - специалист
Дори фирмата от която купих котела и радиаторите (ок 3000лв общо) се опитва да ми пробута монтиране. Преди да купя котела питам: "може ли да си платя да ми го качите в блока?" "МОЖЕ!" отговарят и съм спокоен. после докараха го пред блока и го оставиха там, ако искаш монтаж- ще го качим, иначе- оправяй се сам. гледам табелката 264кг. извиках 3ма познати- вкарахме го в асаньора, качихме го , ама защо да е.
burningice - специалист
къртенето на стените го избегнах- използвах кабелен канал, не е по-естетично от вкопани но ми спести доста къртене в бетон
gkoev - помощник
пак съм аз :!: Направих пробите :!: От два дни гори камината и до сега никакъв проблем :) няма никакви течове и при 60 градуса вода бойлера нагрява перфектно и всички радиатори греят. Благодаря на всички които ме посаветваха и споделиха своя опит :wink: :headstand:
gkoev - помощник
за обезвъздушаването на бойлера не видях никакъв проблем макар че на серпентината нямам обезвъздушители
gkoev - помощник
може би защото лирата ми е савсем близо а тя има и е савсем малко по високо
ra4o - специалист
Здравейте,
Днес съм на работа и пиша от служебния комп, че снощи нещо си скапах моя. Както и да е.
Отпуската не ми стигна да си довърша ремонта. Мога да кажа, че съм някъде по средата, но довършителните работи ми отнемат много време и средства.
На втория етаж съм свързал всички радиатори и колектора, всичко е замазано, но остава да се боядиса хола и да се сложат тапети в коридора.
На долният етаж са монтирани всички радиатори, но не са свързани, но там ще е по-лесно защото в по-голямата си част тръбите ще бъдат отвън и няма да се налага ремонт на целите стаи.
Котела (Viadrus U 22 - 6 секц.) е монтиран, но не е свързан.
Това е. Става по-бавно от планираното, но ще се оправим. :-D
vs - напреднал
Здрасти на всички! Предстои ми да изградя отоплителната инсталация вкъщи, но преди да започна исках да си разасня някои детайли. Изчетох цялата тема и доста понаучих, но имам и доста въпроси...
Става дума за изградена инсталация със соларен (комбиниран) бойлер на "Алпа Титан". Бойлера е монтиран и работи чудесно. Пригоден е да работи и с котле или камина в допълнение на солара. Това именно искам да направя, да вържа камината към втората серпентина на бойлера. За целта си купих камина с водна риза 12кв. Изградената система е от затворен тип, а тази, която предстои да направя ще бъде отворен тип. Мощностите са сметнати и закупени (2 радиатора + лира и бойлер), остава само да ги вържа. Направих примерна схема на цялата система, като използвах една готова за модел. Основните ми въпроси са:

1. Има ли разлика между предпазен вентил и автоматичен обезвъздушител? Ако има на мен какъв ми трябва? Аз съм предвидил автоматичен обезвъздушител веднага след водната риза и евентуално на серпентината.

2. Трябва ли да слагам възвратни клапани и къде, т.е. тези в схемата ок ли са? (тях съм ги преписал от схемата, която ползвах за модел)

3. Радиаторите са си с ръчни обезвъздушители, трябва ли да слагам други?

4. И последно, :?: но най-важно! Искам да използвам топлата вода от бойлера за отопление, когато камината не работи, а когато работи да грее водата в бойлера. От постовете на ironlady стигнах до извода, че мога да го постигна с два термостата - единият на серпентината, а другият на водната риза, а двта свързани с помпата. Когато камината не работи, но водата в бойлера е например 50 градуса, се включва помпата и завърта водата в радиаторите, а когато камината работи и вдигне температурата над например 45 градуса, помпата се включва от другия термостат. Възможен ли е такъв режим на работа?

Ще съм ви благодарен за сякакви съвети! Поздрави!
vs - напреднал
Ето и схемата...

Прикачен файл

shema.jpg
shema.jpg (78.5 KиБ) Видяна 9199 пъти
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: