• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Борис - специалист
За тръбите от Гео Милев нищо конкретно не мога да ти кажа, консултирай се в няколко магазина, но ако са от същия вид и цената ти е изгодна , не се чуди , нищо ,че са български, машините за производство и технилогията им не са правени тук.А Рачо,ако имаш възможност камината я монтирай в мазето(ползата от нейното топлоотдаване е никаква, само миризма , пушаци и сажди ,когато чистиш тръбите),а в стаята където мислиш да я монтираш предвиди още един радиатор(ако я сложош в мазето и горивото ще ти е под ръка, а спокойно можеш освен дърва , да ползваш и въглища).За основите-този 50см каменен зид би трябвало да е само до първия етаж, а нагоре да продължава нормален тухлен зид, както и да е. Тръбите ги слагай , както искаш , само внимавай при огъване да не ги пречупиш.Кърти ( в камъка е голям зор) ,където ти пасне - хоризонтално,вертикално, по диагонал , монтирай ,замазвай , обезвъздушавай. Никакъв проблем . UPS задължително!
ra4o - специалист
Благодаря за отговора.
Искрено се надявах да е така, защото този камък няма къртене.
Иначе диагонално ще ги свързвам имам място навсякъде. :cool:
ra4o - специалист
Мазе нямам, но си изградих отделно котелно помещение като пристройка на къщата с отделен външен вход. Широко е 2,20 на 2,20 и ще събира и доста въглища. За пушека в стаята и хамалогията на камината, вече мога да напиша книга. Всъщност стара камина я продавам, а ще си слагам котел на твърдо гориво - 35 квт.
Борис - специалист
Комина отделен ли е ?Ако сега ще го правиш да е мин 200мм вътрешен диаметър, най-добре по-голям.Интересното почва сега : щом вместо камина ще слагаш котел ,системата трябва да е затворен тип . Означава ,че е по-добре да не се пробваш сам , а да наемеш специализирана фирма да ти проектира системата и извърши монтажа ( те ще изкъртят всичко,ти само ще гледаш , ще ти дадат и гаранция),поне аз не се наемам да ти давам съвети в този вариант.Успех!
ra4o - специалист
Комина е от коминни тела с квадратно сечение 20/20 см, висок е 7 м и е само за котела.
Защо да е необходимо да е затворена системата. Поне 15 души ми обясниха, че на твърдо гориво е по-добре (да кажем по-безопасно) да е отворена. Имам двама приятели съответно с отворена и затворена система и съответно разлика в работата никаква и в принципа на изграждане също в смисъл и двамата са с циркулационни помпи. :?
burningice - специалист
ako зазиждаш тръбите ги слагай в гофре , има го червено и синьо, та ако стане нещо с някоя тръба - да не се налага да къртиш при смяната.
Борис - специалист
Рачо, съвети от рода на "ako зазиждаш тръбите ги слагай в гофре , има го червено и синьо, та ако стане нещо с някоя тръба - да не се налага да къртиш при смяната. " да са ти помогнали с нещо досега. Ида стане това нещо с тръбата( а то никога няма да стане) как ще я измъкнеш от "гофрето" след като има няколко свивки, и още повече на нейно место да прокараш нова.Ако се наложи къртиш , сменяш , замазваш - чиста работа. Сега на въпроса - след твоите 15 познати , които са те консултирали , аз евентуално съм 16ти,на "лични съобщения" ще ти изпратя телефонен номер на 17ти консултант( нали си от Пловдив или региона), той се занимава само с това(по проверена информация от мой познат). Без ангажимент от твоя страна и негово желание естествено,да ти види на место ситуацията, дори и да не го наемеш , поне предполагам ще ти обясни предимствата на двата типа системи и кой е подходящ за теб.Ако има резултат - сподели подробности, особено ако е за "затворен тип".
ra4o - специалист
За гофрата ясно, че е безмислена за демонтаж. Тръби мога единствено да ги пробия с бормашината, ако забравя къде съм ги сложил. :-D
Иначе, благодаря за предложението, но аз 99 % съм решил, че системата ми ще е отворена.
10х.
ironlady - модератор
ra4o написа:
За гофрата ясно, че е безмислена за демонтаж. Тръби мога единствено да ги пробия с бормашината, ако забравя къде съм ги сложил. :-D
Иначе, благодаря за предложението, но аз 99 % съм решил, че системата ми ще е отворена.
10х.
Занимавам се с водно отопление от поне 5 год. и определено ще си спестиш мн неприятни моменти ако системата е затворена.Незнам дали си наясно и някой обеснявал ли ти е предимствата и недостатъците на двете системи не само на теория, говоря на практика :)
ra4o - специалист
Ами доста хора ми обясняваха, но да обобщя.
При затворена система - липса на контакт на водата в системата с околния въздух, което намялава корозията.
По-лесен монтаж и почти елеминиране на риска от замръзване на разширителният съд, тъй като той е при котела, а не на тавана.
Минуси.
При всичките обезопасявания, риска при спиране на циркулацията и си остава. При котлите на твърдо гориво, горенето е доста инертен процес и контролирането му с ограничаване на притока на въздух действа мнооого бавно. Предпазните клапани мисля, че трябва периодично да се обслужват или подменят.
По-високата цена на компонентите. Усложняване на системата.

За отворената система.
Предимства - липса на налягане в системата, опростяване на цялата система.
Недостатъци - необходимост от следене на нивото в разшрителния съд, нужда от изолация на разширителния съд предпазваща го от замръзване. Контакт на водата с околния въздух.
За друго не се сещам.
Ако пропускам (не знам) нещо важно, моля пишете. Може и ЛС.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: