Най - вълнуващия въпрос зимно време.
antmadara - специалист
Колеги вече два сезона ползвам Атмос Комби, обаче само на дърва. По ред причини тази зима май ще трябва да взема и малко въглища, но нямам съответния опит. Ало някой гори въглища с такова "животно" нека сподели. Въглищата развиват по-високи температури и имам притеснения, че трудно ще регулирам мощността! :?
Savov - специалист
Никакъв проблем няма с регулирането. Ползвам такъв котел /18 kW/ от 4 - 5 години, почти само на въглища, купувам донбаски. Нямам и UPS. Случвало се е да спре тока, самозагасват. Избягвам да го оставям на по-ниска температура от 60 градуса. Често изключвам радиаторите в някои стаи, когато не е нужно отопление в тях, или ги намалявам от кранчетата. Не съм имал проблеми с прегряване. Понякога, при работа на по-ниска температура и фалшиви въглища има много сажди и нагар, който блокира вентилатора. В най-големите студове се справям с едно почистване и две зареждания за 24 часа. При меко време - 1 чистене/зареждане на ден.
antmadara - специалист
Всъщност притесненията ми идват от това, че веднъж взех няколко торби въглища за проба и тогава каточели се запалиха някакси всичките, в смисъл че не горяха постепенно и само отдолу. Тогава мисля че котела вдигна към 100 градуса. Да не би пък да съм сбъркал нещо начина на зареждане. Всъщност как зареждаш бункера, с толкова въглища че да изкара 12 часа, понеже бункера е предназначен основно за дърва. Дълбочината на бункера отпред при вратата е само около 15 см. Може би насипваш някакси по-висока купчина най-вече от вътрешната страна. Моят също е 18 kW.
Savov - специалист
Зареждам го сутрин около 9 часа. Отдолу слагам един ред подпалки като скара или решетка за да не се задръства отвора. От страни /в ляво/ добавям още малко подпалки; върху тях вестник и още подпалки отгоре. Всички подпалки без първите са отстрани на стената. Изсипвам две кофи въглища, втората малко със засилка, така че въглищата да влязат навътре и да паднат и върху подпалките. Кофите ми са стандартни за въглища /елипсовидни отпред/. Докато мятам кофите държа задната клапа затворена, за да не падат въглища към вентилатора. Сипвам нафта в/у подпалките и паля. Горната шънтираща клапа я държа при запалването понякога отворена, понякога затворена. Понякога, при така зареден бункер, преди запалването напъхвам допълнително и найлонова торбичка с въглища отгоре. Вечер не чистя сгурията, само добавям още една кофа въглища. Въртящия се "барабан" между горната и долна камера го държа във вертикално положение, за да циркулират по-лесно горящите газове. Разбира се, ако живееш в по-топлите краища на Родината не е нужно да тъпчеш толкова много котела.
Надявам се да съм бил изчерпателен.
antmadara - специалист
Благодарности за изчерпателното разяснение. Озадачава ме само това вертикално положение на "въртящия се барабан", въпреки че явно си го установил с практиката. Освен че по инструкция трябва да е хоризонтален с ориентация на отворите надолу и не пропадат ли повече въглищата през получаващите се по-големи отвори. Само за ориентация, каква кваратура топлиш, и какъв ти е разхода на въглища за сезон.
Savov - специалист
Въглищата не изпадат, защото поставям от долу "скара" от подпалки. Когато те изгорят и да паднат долу въглища не е фатално. Нали са се разгоряли вече. Догарят си в долната камера. Когато поставя "въртящия се барабан" във вертикално положение въглищата се разгарят по-бързо, особено ако са дребни и имат повечко прах. Отоплявам четири стаи по 14 кв.м., две бани плюс бойлерите, коридори, стълбище. Парния котел е под стълбите и нямам загуби на топлина. Тухла, външна изолация 5 см стиропор, дървена стъклопакетна дограма. Северния склон на Рила планина, 1250 метра надморска височина, 6 месеца отоплителен период. Не зная точното количество въглища, защото ги докарвам с ремаркето на колата като свършат. Под три тона, при всяко положение. Максималната възможна консумация при най-големите студове е до около 50 кг/24 часа.
Успех.
P.S. За този модел котли може да се приспособи пелетна горелка на Ерато, но мощността малко спада. Спада КПД-то. Ако се интересуваш, ще потърся още информация.
2v6 - майстор
antmadara написа:
Всъщност притесненията ми идват от това, че веднъж взех няколко торби въглища за проба и тогава каточели се запалиха някакси всичките, в смисъл че не горяха постепенно и само отдолу. Тогава мисля че котела вдигна към 100 градуса. Да не би пък да съм сбъркал нещо начина на зареждане. Всъщност как зареждаш бункера, с толкова въглища че да изкара 12 часа, понеже бункера е предназначен основно за дърва. Дълбочината на бункера отпред при вратата е само около 15 см. Може би насипваш някакси по-висока купчина най-вече от вътрешната страна. Моят също е 18 kW.
Прегряване може да се получи ако комина ти има силна тяга. В такъв случай дори при изключен вентилатор мощността на горенето е по-голяма от консумираната. За да се предотврати този ефект може ръчно да намалиш отвора за вход на въздуха, а има и разни термостати със синджири за автоматично притваряне.

Имаш ли термостатни вентили по радиаторите? Бойлер със серпентина?
antmadara - специалист
От седем радиатора само три са ми без термостатични вентили. Имам и два бойлера със серпентини. А за комина все съм мислел, че е с малка тяга понеже е само около 5 м. Инъче термоуправляемата клапа със синджирчето работи перфектно и след 90 градуса е вече затворена.
2v6 - майстор
antmadara написа:
От седем радиатора само три са ми без термостатични вентили. Имам и два бойлера със серпентини. А за комина все съм мислел, че е с малка тяга понеже е само около 5 м. Инъче термоуправляемата клапа със синджирчето работи перфектно и след 90 градуса е вече затворена.
За да прегрее котела е необходимо горене. Горенето е възможно само при наличие на кислород (въздух). Щом има достатъчно горене за да се получи прегряване, значи отнякъде влиза достатъчно въздух. Просто трябва да се намали неконтролираното влизане на въздух в котела.
Puf-Paf - специалист
Все повече ставам фен на Атмос и може би ще купя такъв, но... 30 Кв. Има ли шанс да ме светнете по въпроса дали ще е достатъчно голям комина ако го направя от коминни тела с размери 25х25см и го вдигна достатъчно над билото на къщата, т.е. ще се получи височина около 7,5м?

Тема "Атмос Комби на въглища" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: