• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Mihail.Angelov - помощник
Здравейте,
Първи стъпки за преминаване на пелети - трябва да избера горелка.
За момента съм се спрял на GP25sc. За годините в които е на пазара (мисля 3 г.) немога да намеря негативни мнения в нета. Надежден уред ли е. Накратко въпроса/избора:
- Pelletherm v4 + GP25sc: струва ли си парите. 4800 лв с монтажа.
- Bosch S2000 27 + GP25sc: като стоманено тяло предполагам е по-добро изпълнение, но може ли да работи с тази горелка (или да го карам с 4-та генерация). 4300 лв. с монтажа за 4-та генераци. За 5-та става ли този котел?

Алтернатива: Bosch S2000 27 + Biotech. Тук като (+) преценявам възможността за много бърз сервиз за София, както и мнения на познати.

Причината да се обърна към вас е "жаждата" за обосновано мнение - не искам повече да си говоря с търговци, за които е основното предимство и единствени аргумени за един продект са "тази е по-хубава, по-добра, по-по.най-...."

Тъй като всички посочват: 150 m2, 2 етажа, изолация 5 cm ESPS, PVC дграма, 90 Al.глид. +2лири+120л бойл.; Досега - Viadrus U26 5 сек.

Благодаря предварително на отзовалите се.
andy_forresite - майстор
Първо да кажа че съм виждал горелката само в магазин. Нямам идея как работи и какви проблеми може да има, освен с движещия механизъм за механично изчистване на остатъците от горенето. Всякакви механизми в зоната на горене са предпоставка за проблем. Проблем, при който въпросът не е ще се прояви ли, а кога ще се прояви. В крайна сметка има гаранция.
Без да съм някакво гуру на казаните и духалките, ще предложа вариант 2, но с котел 2000В 32 kw и да има турболатори (два броя).
Ако виадрусът е в движение и не е окапал, може да си го оставиш и да смениш горелката с грейко рб20. Във форума има не един и два виадруса, които след тунинг вадят добри резултати. По принцип ако си се навил за нов казан, то бош 2000В 32 кв е добър за всякакви горелки - няма значение дали пламъкът е вертикален, под 45° или хоризонтален. Става всякак.
С търговци съм говорил и аз. Спрях след като похвалиха един добре познат ми чугуняк пред грейко експерт. Просто няма начин феролито да е по-добро от горейкото като топлообменник... Такъв филм нЕма.
filmatoplo - майстор
Трябва да ги видите в действие ,монтирал съм по няколко от всички видове .Нежни душички искат добри пелети и да ги галиш и почистващ за да работят без проблеми.GP4 монтирам от поне 4 години ,пето поколение и тубусната от този сезон До този момент нито една горелка не ми е дала дефект .Последните два модела ми изглеждат по сложни като ел елементи и ако нещо стане почти само завода може да ги ремонтира .
Mihail.Angelov - помощник
filmatoplo написа:
Трябва да ги видите в действие ,монтирал съм по няколко от всички видове .Нежни душички искат добри пелети и да ги галиш и почистващ за да работят без проблеми.GP4 монтирам от поне 4 години ,пето поколение и тубусната от този сезон До този момент нито една горелка не ми е дала дефект .Последните два модела ми изглеждат по сложни като ел елементи и ако нещо стане почти само завода може да ги ремонтира .
А имали ли сте възможност за разберете дали пасват ли на Bosch Solid 2000 (27 kW), особено с това движение напред, което виждам на видеата в youtube. Чел съм и ваше коментар, че нов модел на тази горелка се движел навътре - потвърждава ли се инфорамцията (немога да намеря видео или визуализация на такава)?
filmatoplo - майстор
На котел Бош става горелка GP 4 ,не съм обръщал внимание дали ако се постави тази която излиза напред ще стане - това може да се провери .Веднъж умувах дали ще стане на Виадрус и се отказах от монтажа понеже ако станеше то щеше да е на мм и в последствие проблеми които не ми трябват на главата.
Mihail.Angelov - помощник
Благодаря за коментарите.

Някой ползвал Palletherm 4 LT дали може да изкаже мнение за работата на системата със самочистващат асе горелка.

Блазня се от самопочистването, от към възможността за по-продължителна работа без намеса, като не си правя илюзия че би се справяла със много ефтини пелети, примерно слънчогледови. Надявам се по-скоро да спестява "ядове" от по-некачествени пелети.
Някой с опит да сподели?
Mihail.Angelov - помощник
В допълнение: след като неуспях да намеря нито снимка, нито видео, нито инфо (нито на сайта на компанията, единствено в този форум се споменава за това) за промененото движение навътре вместо навън при самопочистващата GP25sc се обадих в Хасково във фабриката за информация. Ето Отговора накратко:
Причината да променят посоката на движение е преправянето на котли към пелети - чугунени, от серия Виадрус. Там поради фленеца който се поставя на вратата, пепелта падайки диретно надолу (през дупката, при движение напред) не достига пепелника. При промяната на конструкцията, "скарата" първо се прибира назад, като се остъргва и остъртаното пада на неподвижна плочка/тавичка под скарата. След като се прибере, скарата тръгва обратно напред, като с челото си избутва подналото пред себе си, докато падне пред горелката, като по-този начин пепелта се избутва пред, а не пада под горивната камера.

Надявам се описанието е разбираемо, за тези които биха се заинтересували.
Вариант 1 бил на пазара от 3 сезона, вариант 2 от последния сезон.

Изумен съм как е възможно да няма никаква визуализация, демонстрация или информация, при положение, че дилъра от когото искам да купя Pelletherm 4 Long time с такава горелка GPxxSC ми казва че са продали за последната година окоро 100 бр. Започвам да се чудя аз ли искам да знам "излишно" много предварително, или хората не се интересуват.

Тъй като все още не съм реален ползвател/собственик, всякаква информация за +/- на системата (горелка или котел) са добре дошли.
filmatoplo - майстор
Тази комбинация Long Time -котел и самопочистваща горелка много пъти съм я препоръчвал ,хората са доволни .Този който ползва такава горелка в моя град също ,никакъв проблем не е имал ,по негови думи - горелката се справя със всякакви пелети но с по лошите образувалата пепел и буци са много повече и не желае да я мъчи да изхвърля толкова отпадъци .Аз съм я наблюдавал как почиства ,скарата се движи по описания начин .Малко по дълга е горелката сравнение с GP4 и по тежка защото кутията е от метал ,при сваляне на капака за свързване на кабелите се отвиват повече болчета и се внимава да не се скъса ел лентата свързваща дисплея с платката​.Клипове с модела Лонг Тайм в Ютуб колкото щеш ,на испански майстор ,Абе влюбваш се в котела . :)
naskov - майстор
Mihail.Angelov написа:
- Bosch S2000 27 + GP25sc: като стоманено тяло предполагам е по-добро изпълнение, но може ли да работи с тази горелка (или да го карам с 4-та генерация). 4300 лв. с монтажа за 4-та генераци. За 5-та става ли този котел?
.
Ако котела ще е Бош, по -добре е да 32кВт. Така ще имаш по-голяма топлообменна повърхност и съответно по-голям КПД. Мощността няма да се увеличи, защото тя се определя от горелката. Цените, които си дал са много общи. Не знае включват ли бункер за пелети, трипътен вентил, стаен термостат и т.н. Иначе поне спред мен разликата между Даконера и Лонг Тайм е само по-големия пепелник на втория. Монтирал съм и от двата модела на Ерато и наистина продуктите са безпроблемни. За изолация и КПД има още какво да се желае.
huntered - специалист
В super user menu на GP_sc пишеше за кои котли става. Мисля, че беше последното подменю. Горят и по-лоши пелети но настройките трябва да се пипат според пелетите.
  • 1
  • 2

Тема "Плюсове и Минуси GP25sc" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: