Най - вълнуващия въпрос зимно време.
shotik - майстор
Да раздвижа една стара тема :
В стая 4 Х 3.5 м = 14 кв.м Х 2.2 височина= 30.8 куб.м,има акумулираща печка ЕЛА 3,тя е 3 киловата,ще я ползваме за отопляването ,защото трябва да се спи през нощ,а може и през две нощи,предполагам ,че ще затопля за 6 часа до 2/3 от максималната температура ,ще има програматор за включване на нощна тарифа.Като сложим гардероб,два шкафа и две легла ,обема намалява още.Предполагам ,че утре като ида ще е загряла добре.Предпочитам тази печка пред вентилаторни,климатик или радиатор,защото често спират тока ,както вчера не е имало 6 часа .
Тук имам и един въпрос- единия терморегулатор ,който се регулира с врътката го няма ,другия .който е бил вързан последователно на липсващия ми се струва ,че изключва на сравнително ниска температура независимо ,че е на максимално положение,някой знае ли за какви градуси са тези термостати,защото по магазини намирам за 75 градуса за бойлери и 320 градуса за фурни и продавачите не са наясно кой да се ползва.
VLADO66 - майстор
Купуваш си един седмичен термостат като този http://www.top.bgvest.com/lang-en/contr ... ET24B.html и го връзваш за оперативната верига на контактора на печката,а ако няма контактор и сложи.Пропуснах да кажа е че термостата трябва да има батерии,ако спре тока да си помни заданието.
piron45 - майстор
Шотик, ако ще сменяш терморегулатора вземи такъв за печка. Тия печки греят яко, тухлите стават червени. В къщи на времето имах такава. Хубаво е да и се сложи добър вентилатор за да ти пуска повече топлина когато ти е нужна. Имах такъв случай с моята. Трябваше за нещо да я разглобявам и я оставих да стине няколко дни. Отвън на пипане си беше студена вече и като почнах да я разглобявам останах много изненадан. Като махнах изолацията от вътре ме лъхна ужасно горещ въздух, не можеше да се пипа изобщо. Остана отворена още два дни докато стане възможно да се вадят тухлите. Значи видимо печката не пуска топлина и външно е студена , но вътре горещината си стои затворена и не можеш да я ползваш, ако няма добър вентилатор.
shotik - майстор
На Владо отговарям,че имам електронен програматор и ще е настроен за нощна тарифа,На piron 45 отговарям че продавачите не са наясно .Печки изгрев,пловдивски ,4 кв съм виждал тухлите червени,даже оранжево от нагряване ,но те са без вентилатор ,а имат жалюзи ,вероятно и на тази печка се загряват ,но не се виждат.
Ще изчакам отговори до утре по обяд и като ида ще го огледам какво има написано и според случая ще действам,пари няма да даде жена ми.
filmatoplo - майстор
Владо този термостат може ли да се ползва за стаен термостат и контрол на пелетна горелка :? , има ли безжичен модел .Ако се монтира вентилатор на акум печка , тя ще стане калорифер , и няма да събере нищо в запас , може би ще има ефект с малък вентилатор от компютър , който да се включва може би след като се изкючи ел захранването на печката , ама после ще е необходима пак толкова ел енергия за да навакса :? , май тия печки са за комунизъм :-D .
VLADO66 - майстор
Може да се ползва обаче е евтинджос/Чайна майна/ -сега видях че има батерии.
galin56 - специалист
nikivelinov написа:

Pavelari, сега разбрахме кои печки са с 0 КПД, остава да кажеш и кои климатици са с 100%-тово :? и всички се втурваме да ги купуваме.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Просто не се сдържах, но да обясня на човека че ако климатиците имаха 100% КПД изобщо нямаше да са толкова актуални на пазара. Климатиците взависимост от външните атмосферни условия имат КПД от 300% до 600% и кусур(хипер-инверторни). Тоест за 1 ват електричество получаваш от 3 до 7 вата топлина! За това и климатиците са такъв хит на пазара.
ПП: :lol: Ама и аз обяснявам на човек пуснал мнението си преди 6 години. Така е като чета темата от начало и не съм и обърнал внимание че е извадена от "прашните" архиви.
VLADO66 - майстор
Галине ти се смееш обаче това не е КПД,а коефициент на трансформация при климатиците http://tech-dom.com/statii.aspx?id=640
galin56 - специалист
VLADO66 написа:
Галине ти се смееш обаче това не е КПД,а коефициент на трансформация при климатиците http://tech-dom.com/statii.aspx?id=640
Ами погледнато от гледна точка консумиране на ел. енергия - превръщане в топлина си е точно КПД. Ако се гледат съотношение на други 2 показателя при работата му е отделен въпрос. Аз доколкото прочетох в темата, темата е била точно за първия случай.
PCL82 - майстор
До тук две страници и никой не коментира, че въпросът е зададен некоректно. Няма такава мерна единица киловата на час. Или е киловати и това е мощност-работа (енергия) за единица време или е енергия и тя се мери в kWh. Т.е. умножаване мощността по времето и получаваме енергията.

Та на въпроса какво върши печката за един час това е мощността 4kW (при условие, че работи непрекъснато).
На въпроса колко енергия ще изхарчи зависи колко време ще работи, а това зависи от зададената температура.

Та ако зададената температура се постига за 6 часа при мощност 4kW енергията ще е 24kWh. Ако печката е включена на 2kW мощност (по-ниска степен) ще й е нужно поне два пъти повече време за да загрее тухлите до същата температура, а изхарчената енергия ще е същата, даже повече, заради изстиването на печката в същото време. Тази топлина ще отиде в стаята, така че стаята ще е по-топла за сметка на повече изразходвана енергия.

Тема "Колко киловата на час харчи акумолираща печка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: