Най - вълнуващия въпрос зимно време.
idealist - специалист
Някой, знае ли, как може да се провери в действителност ? Нямам пред вид по документи, а в действителност отговаря ли на калоричността, по която плащаме ?
За сведение, през настоящата зима, семейството ми ползва газ само за готвене.

Направи ми впечатление, още преди около половин година, че определено количество вода, прясно мляко и др. се загряват (завират) по-бавно от обикновено.
Споделих наблюденията си с познати и приятели. На повечето от тях им бе направило подобно впечатление. Общо взето мина с по едно вдигане на рамене.

Отново да подчертая, че не става въпрос за документи на доставчиците. Питах в метрология - не знаят.
PIP - майстор
в момента на газ е около 20-25% по-скъпо, отколкото на ток
пон яну 30, 2023 12:22 pmidealist написа:
Някой, знае ли, как може да се провери в действителност ? Нямам пред вид по документи, а в действителност отговаря ли на калоричността, по която плащаме ?
За сведение, през настоящата зима, семейството ми ползва газ само за готвене.

Направи ми впечатление, още преди около половин година, че определено количество вода, прясно мляко и др. се загряват (завират) по-бавно от обикновено.
Споделих наблюденията си с познати и приятели. На повечето от тях им бе направило подобно впечатление. Общо взето мина с по едно вдигане на рамене.

Отново да подчертая, че не става въпрос за документи на доставчиците. Питах в метрология - не знаят.
Адмирации за повишените очаквания, спрямо метрология.
От половин година насам времето сякаш захладня.
Ако не съм достатъчно ясен- не са те набутали с калоричността, вервай ми!
idealist - специалист
Иска ми се да ти вЕрвам Трифонов, но съмненията (да не ползвам друга/и дума/и) остават.
За сега и корифеите мълчат, но както и да е.
Няма начин, да няма начин - както се казва.
А, щом е за идеята, да питам и аз, оти съм забелезъл, дето и с тока ни ебават.
Последно време, вместо да ми стане гювеча за 3 часа, нещата се случват с половин час по късно.
Зная за предимствата на "бавното" готвене, но и баницата, която обикновено е загоряла за ок. 35-40мин., напоследък иска 45-50.
Та, с тока мое се справим без метрология, макар да е безсмислено упражнението, освен с цел самообучение.
По отношение газът, във всичките му разновидности, касающи финансово скъсаната част от панталоните ми, издалеко съм разбрал, че идеализмът ми трябва да се ориентира към друга задача.
Успех!
...на който бих се радвал и аз, а защо не и да се сезира КЗП?! Дали никой не се е питал и опитвал?
idealist - специалист
вт яну 31, 2023 7:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
....
Успех!
Благодаря !!!
Трифон П.Трифонов написа:
... а защо не и да се сезира КЗП?!
Моите уважения, но това си е извратено чувство за хумор.
i486 - специалист
пон яну 30, 2023 12:22 pmidealist написа:
Направи ми впечатление, още преди около половин година, че определено количество вода, прясно мляко и др. се загряват (завират) по-бавно от обикновено.
Доколкото разбрах, газът от хранилищата е по-зле и вероятно има някакъв примес, ако не е изцяло оттам за определени райони/дни. Така че наблюдението ти сигурно има основание.
Киррил - специалист
Ако приемем, че някой го "разрежда", то с какво може да е това?
Ако е в подземно хранилище - то може ли в него да влязат газове от Земята и какви може да са те?
Бях срещал в новините, че руската газ била с по-добри показатели от тази от САЩ и за това я предпочитали в централите дето я горят, но никой не дава подробности - държавна тайна.
Мисля, че калоричността и се дължи на произхода - от едно място е с едни показатели... от друго с различни и това влияе на цената. За това и някоя газ е евтина......
Мдааа, сега си давам сметка как расте балдаран край селски нужник.
И калоричността на природния газ е Божа работа.
Само къде поповете са люде, та се получават не до там праведни работи, ама....
i486 - специалист
Я да видим. Някакъв автоматичен превод от руски е, но предполагам няма големи изкривявания:

https://thestrip.ru/bg/eyes/gazovoe-top ... omashnego/

"Ако калоричността на природния газ е по -малка от 3500 kcal / Nm 3, той се използва по -често в промишлеността.". Това изречение, ако е вярно, звучи като да няма константна калоричност на природния газ.

Тема "Калоричност на природния газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: