Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Но да се върнем на темата. След препрочитане на началния пост, осъзнах, че най-вероятно нещата не са такива, каквито изглеждат. @mu, може ли да дадеш модел на този буфер, аз мисля, че си ползвал бойлер със серпентина вместо буфер. На Елдом ли е?
brum - майстор
Така, и кое следи за да знае кога работи? Изходящата температура? И ако няма консумация през час-два (според размера на буфера) ще се включва за 10 минути да стопли буфера?
radius - майстор
Аз ще отговоря на Детето, че автора май се поизгуби, съдейки по висящия си въпрос.
Ето от сервизното за моята 9кВ машина, TH7 е стайната температура:


Прикачен файл:
th7.jpg
th7.jpg (112.07 KиБ) Видяна 484 пъти


С други думи 15кОм и B=3480
LazarGanev - "Велик майстор"
Включва се помпата периодично и се следи температурата в буфера, ако се малага, чак тогава се включва компресора
Детето - специалист
пон ное 27, 2023 10:56 ambrum написа:
Така, и кое следи за да знае кога работи? Изходящата температура? И ако няма консумация през час-два (според размера на буфера) ще се включва за 10 минути да стопли буфера?
Към момента помпата работи по температура на подаваната и връщащата се вода. В момента когато достигне зададената температура и няма консумация спира компресора. ЦП остава да работи за да следи температурата на водата. В момента в който падне под зададената стойност и включва компресора. Отделно има настройки за изчакване и т.н за да не тръгне и след минута отново да спре.
Има опция на самото вътрешно тяло за управление на три зони в къщата. Като също така е опция само да работи по температурата на едната зона и тогава да спира и пуска помпата. Ако се ползват трите зони, тогава трябва да се вържат и клапани които да спират водата към дадената зона и по този начин да се регулира температурата в помещението.
Но моята идея засега е в една от стайте да сложа въпросният датчик и да наблюдавам температурата. Евентуално мога и да опитам да работи системата само по тази температура.
Иначе си поръчах три термистора 10 килоома. И да не стават ще е загуба на 1.50лв
brum - майстор
Идеята ти е да ползваш този датчик е да спираш/пускаш термопомпата, а на да се цикли на празен ход като изстине буфера ли? Ако да - тая термопомпа няма ли интерфейс за термостат?
Детето - специалист
Първото е само да мога да наблюдавам температурата в една от стайте по всяко време. Второто е, че ще имам лог на това каква е била температурата.
И евентуално мога да опитам помпата да работи като се съобразява с тази температура.
Иначе може да се вържат доста неща към тази помпа, включително и термостат.
Детето - специалист
С 10кОм който купих не става, температурата застана на 6.5*С. Но никъде не ми излиза след търсене 15кОм и В = 3480
Единственият който намирам е 15кОм и В=3740 Освен да дам още 1.50лв и да видя какво ще се получи
Истински термистор 130лв за едно парче кабел, ужас.
Последна промяна от Детето на чет ное 30, 2023 8:19 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Грешката може да е немалка, но утре ще пробвам да сметна какви разлики би ти дало при различни температури, че ми стана интересно.
Хубаво е, че стайната Т се колебае в малък диапазон , няколко градуса ( а и там кривата вече не е толкова стръмна) и ако се подпре с някой резистор в този диапазон, може да заприлича на такъв с търсената бета.
@mu - напреднал
пон ное 20, 2023 7:21 pmradius написа:
Пропилен гликола е по-гъст и влошава дебита, освен това влошава и топлоемкостта на флуида. Така че има и минуси.
Аз препрочетох темата и не разбрах дали си пробвал с помпа на трета степен директно в контакта, без да я управлява ФТС-то?
Да пробвах я, дебита е един и същ и в контакта на 3-та степен и командвана от FTC-то
съб ное 25, 2023 6:18 pmДетето написа:
Колега @mи, имаш ли на идея какъв температурен сензор може да се използва за измерване на стайната температура. Не говоря за тези на Мицубиши за по 1000+лв ами някакъв термо резистор или нещо от този сорт, с което да измеря стайната температура и евентуално помпата да работи по тази температура
PAR-WR51R-E Wireless Receiver -Това е безжичния приемател. Връзва се в FTC
PAR-WT50R-E Wireless Remote controlleр - А това е самия безжичен контролер
Има ги в Ebay за около 190 паунда което са около 440 лева
пон ное 27, 2023 12:04 amLazarGanev написа:
Но да се върнем на темата. След препрочитане на началния пост, осъзнах, че най-вероятно нещата не са такива, каквито изглеждат. @mu, може ли да дадеш модел на този буфер, аз мисля, че си ползвал бойлер със серпентина вместо буфер. На Елдом ли е?
Точно така е Лазаре, аз съм го написал в един от постовете, че леко съм ви дезинформирал
Бойлера е 300 л. с една серпентина 3,3 квадрата през която върти термопомпата
https://www.telford-group.com/product/t ... -indirect-
чет ное 30, 2023 7:50 pmДетето написа:
С 10кОм който купих не става, температурата застана на 6.5*С. Но никъде не ми излиза след търсене 15кОм и В = 3480
Единственият който намирам е 15кОм и В=3740 Освен да дам още 1.50лв и да видя какво ще се получи
Истински термистор 130лв за едно парче кабел, ужас.
Кой от датчиците искаш да лъжеш ?

Тема "Малък дебит между термопомпа и буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: