• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
накратко, закупихме апартамент ново строителство, но за малко сме изтървали възможността да прекараме тръби за сплит система преди д бъде монтирана външната изолация и окачената каменна фасада. Видяхме такива изпълнения на други апартаменти, закупени на зелено и съответно новите собственици са имали възможността да поискат тръбите им да бъдат прекарани така.

В нашият случай има стойка за външно тяло на терасата (апартаментът е с една тераса), като за тялото има предвидена декоративна клетка, която ще е еднаква за всички жилища, с цел да се запази добрият, хомогенен облик на сградата.

В тази ситуация има оставен вход за климатик на стената на спалнята, която е с достъп към терсата. Нашето намерение е да монтираме едно външно тяло с три вътрешни, като големият проблем е, че тръбите за сплита трябва да тръгнат от въпростната спалня, да минат през дневната и да отидат във втората спалня.

Повдигнаха ни вариант за пускане на тръбите по стените като избраният от нас "тръбен маршрут" да бъде покрит с куфар от гипскартон, нещо на което аз въобще не съм фен. Опитваме се да запазим максимално чиста визия на стаите и лично за мен форми тип куфар, тунели и т.н. не са добре дошли.

Прикачен файл:
Таван.png
Таван.png (47.92 KиБ) Видяна 321 пъти


Вариант, който видях, е да се опитаме да прекараме тръбите в крайните горни ъгли като същевременно се опитам да ги покрия с тавански первази.

Едната моя идея е да прекарам тръбите по възможност по тавана, като отгоре да затворя с "плитък" окачен таван като на снимката долу. Не знам дали има такава практика и какви са недостатъците, ако реша да приложа такова решение.

Прикачен файл:
okacheni-tavani-ot-gipsokarton-10-b.jpg
okacheni-tavani-ot-gipsokarton-10-b.jpg (18.54 KиБ) Видяна 321 пъти



Какви други алтернативи имам? Благодаря предварително за вашите мнения.
Hursa - майстор
Клетката - къде е монтирана? Под прозорците, над тях (да не се припокрива с прозорците)? Долно разположените вътрешни тела - вариант ли са. А таванните. Държите ли точно на тези позиции да са монтирани вътрешните тела. Може би има вариант и с "предстенна обшивка", може би дори само в дневната. Но при повечето варианти може да се наложи конденза да се изпомпва, поне при "най-далечното" тяло, особено ако се спрете на варианта с тръби по тавана (евентуално само в дневната). Тия решилите да поставят там "клетките", вероятно нямат подобни апартаменти. :)
Lisko - майстор
Това не го разбрах - не си съгласен на куфар, а си съгласен ЦЕЛИЯТ таван да мине надолу.
yanko78 - специалист
Изключено е ново строителство да са изградили клетки за климатик, специално за и само за една стая. Нещо или бот пише или нещо не сте разгадали. А да прекарваш тръби на ново и да не помислиш за три отделни климатика… не знам, не разбирам.
kozl - майстор
чет дек 07, 2023 1:50 amyanko78 написа:
Изключено е ново строителство да са изградили клетки за климатик, специално за и само за една стая. Нещо или бот пише или нещо не сте разгадали. А да прекарваш тръби на ново и да не помислиш за три отделни климатика… не знам, не разбирам.
Кво се чудиш. Инвеститорът е финансирал само общите части - фасадата. Оставил е на купувачите да финансират климатизацията, а вероятно и отоплението на жилището.
Предполагам, че въпросното жилище няма интериорен проект, щото се плаща отделно от покупката. Или ако има такъв той е без климатизация.
По интересно е дренажите на вътрешните тела дали са правени :?
А пък напоследък кабели и тръби се залагат в окачения таван.
kozl - майстор
чет дек 07, 2023 1:35 amLisko написа:
Това не го разбрах - не си съгласен на куфар, а си съгласен ЦЕЛИЯТ таван да мине надолу.
Е то това щото ъпдейтнаха нормите за минимална светла височина и са свикналите по старите норми па ще им е достатъчно високо с окачен таван, криещ ел. и климатични инсталации при новото строителство.
чет дек 07, 2023 1:35 amLisko написа:
Това не го разбрах - не си съгласен на куфар, а си съгласен ЦЕЛИЯТ таван да мине надолу.
Да, като цялот предпочитам равен таван от край до край. Жена ми не харесва идеята за чупки по тавана също.
ivanovbg - майстор
Жената каза и ние решихме!
Какво го мислиш тогава? Ся за някакви 4-5см по нисък таван няма да го правим на въпрос. Ще ти е и по икономично, щот ще спестиш някой и друг кубик отопляем обем.
yanko78 - специалист
чет дек 07, 2023 8:08 amkozl написа:
чет дек 07, 2023 1:50 amyanko78 написа:
Изключено е ново строителство да са изградили клетки за климатик, специално за и само за една стая. Нещо или бот пише или нещо не сте разгадали. А да прекарваш тръби на ново и да не помислиш за три отделни климатика… не знам, не разбирам.
Кво се чудиш. Инвеститорът е финансирал само общите части - фасадата. Оставил е на купувачите да финансират климатизацията, а вероятно и отоплението на жилището.
Предполагам, че въпросното жилище няма интериорен проект, щото се плаща отделно от покупката. Или ако има такъв той е без климатизация.
По интересно е дренажите на вътрешните тела дали са правени :?
А пък напоследък кабели и тръби се залагат в окачения таван.
Говориш пълни глупости. Какви интериорни проекти, какви глупости? Кой ще ти направи интериорен проект на собственото ти жилище?
В темата е споменато, че сградата е нова. Споменато е, че изпълнителят е положил усилия да скрие външните тела. В цял блок, мислиш ли, че всеки ще прави куфари и окачени тавани, за да си реши отръбяването на останалите стаи? Ако е решена само една стая с готово трасе, то останалите от блока, ще си нашляпат климатиците, кой където му е удобно по фасадата, което е пълен но сенс, спрямо идеята да има естетика на сградата с декоративна решетка, само за едно помещение.
Или автора на темата е разчел неправилно отръбяването, или, със сигурност има много по лесен начин да си климатизира останалите помещения.
чет дек 07, 2023 1:50 amyanko78 написа:
Изключено е ново строителство да са изградили клетки за климатик, специално за и само за една стая. Нещо или бот пише или нещо не сте разгадали. А да прекарваш тръби на ново и да не помислиш за три отделни климатика… не знам, не разбирам.
Трябва да призная, че не съм подробно запознат със "стандартите" за ново строителство, но, да положението е точно както го описвам; за рано качилите се на влака вариантът с тръби под фасадата изглежда ще се отплати, за нас - няма как вече. Поради същата причина съм и запитал мнение от всички вас. Клетката е почти идентична като на долната снимка и се намира в горния ъгъл до прозореца.

Прикачен файл:
306f0291f768dcbe2c86f8c40f6e009c.jpg
306f0291f768dcbe2c86f8c40f6e009c.jpg (26.72 KиБ) Видяна 199 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Сплит система за апартамент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: