• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
Хич не ми пука дали е кавитация. Водата шуми в тръбите като вдигне скоростта в някое стеснение. Едно нормално обслужване с почистване/смяна на филтъра може да реши проблема. Може и налепи от котлен камък и окиси на разни завои също да шумят, особено ако често се сменя водата. Възможно е и помпата да си е кофти
Последна промяна от ivanovbg на вт мар 05, 2024 10:12 am, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Но като е затворил вентила на помпата - циркулация е нямало. Така че кое стеснение е шумяло.
ivanovbg - майстор
Той човека казва, че е сменял помпата, но кога? Ако филтъра или топлообменника е позапушен и в помпата е имало кавитация е съвсем нормално помпата да се износва за няколко месеца. Една увредена помпа си шуми. Въпроса е като се сложи нова да не се получи много скоро същия проблем. Филтрите трябва да се почистват своевременно. Не са вечни.
Въйййй!!! На котела го чистих само веднъж, седмица след пуска.
Това ще рече, от началото на 2016та до сега не е чистен. Дали е умрал, дали се е разпаднал?
Със сигурност не е запушен, понеже нямам шум в ушите.
Имам поне още пет- вече съм притеснен!
Почвам да ги проверявам всеки работен ден, сутрин и вечер. От утре обаче.
Swiftymoves - напреднал
вт мар 05, 2024 12:26 amivanovbg написа:
пон мар 04, 2024 11:46 pmSwiftymoves написа:
пон мар 04, 2024 11:40 pmivanovbg написа:
Вадиш цедката. Предполагам, че е направо за смяна ако 4 години не е чистена. Продават се нови. Може да работи парното няколко дни без нея. Аз моята направо я изхвърлих след година, но не съм с топлообменник. Той без цедка ще се запуши, а е скъп. Ако там нямаш цедка вероятно топлообменника се е позапушил. Сваляне и промиване.
От този кран изпускам системата, когато трябва (като си играх да пробвам с налягането). Като отворя крана, водата си течеше нормално. Но нямам спомен да е имало цедка. Пак ще проверя дали има нещо.
Филтъра е това което съм оградил с червено. За да не източваш системата първо затваряш двата крана с синьо и тогава отваряш отдолу филтъра. Той няма пробка , а от долния край има тапа. Като я развъртиш вътре трябва да има една надупчена тръбичка като цедка. Това представлява.
Видях филтъра, но аз нямам инструменти да го отворя. Не става с ръце. Какъв инструмент ми трябва за да го издиря от някъде? Прилагам още една снимка от абонатната стация, това филтър ли е ? Намира се преди помпата

Прикачен файл

1110240305_203218.jpg
Swiftymoves - напреднал
вт мар 05, 2024 7:30 amkozl написа:
пон мар 04, 2024 10:47 pmSwiftymoves написа:
Пробвах, повишава се налягането в системата, шумът не намалява, даже може би става по-силен. "Може топлообменника на абонатната или филтър преди помпата да се е позапушил." не знам това какво е, може ли повече информация? Смених 3ма майстори най-малко, никой не е коментирал подобно нещо.
При затворен кран след изхода на работеща помпа (в посока към радиаторите), дебит няма, шум има ли?
Направи тази проба, когато няма централно топлоподаване след 21:30. Очаква да е по-тихо в тези часове, пък и на помпата да и е по-хладно.
Тази помпа на макс.степен при затворен кран към изхода качва налягането под един бар и то само в участъка от помпата до спирателния кран.
Тази проба трябва да насочи откъде се генерира шум. Дали от механиката на помпата при въртенето и, предавано по стоманените тръби или от движението на водата по тръбите.
А възможно е и от двете. Но нека пробата да покаже.

На снимките виждам 2 манометъра, но и двата са на смукателната част по трасето. На снимките и двата показват към 1 бар. Това при работеща помпа ли е?
Тези манометри при работеща помпа и текущ дебит (отворени кранове) ще показват пада на налягането във филтъра и топлообменника. А на снимките или е незначителен или помпата не работи или манометрите не отчитат точно.

Кавитация при помпите се получава когато налягането в смукателната част на помпата е под атмосферното. Т.е. този тип манометри не отчитат такова налягане и стрелката ще е на нулата.
Колко е налягането според манометрите при спряла помпа и колко показват при работеща помпа и отворени кранове?
Ще направя пробата и ще пиша. Пробвах да притворя крана на 2/3 при работещо топлоподаване, не усетих да има осезаема промяна в шума (нагоре или надолу).

Снимките са били при спряна помпа, има също някакъв проблем със системата защото губи вода и трябва да се допълва. Уж с новия мембранен съд (на няма и 10 дена) този проблем трябваше да се реши. В момента помпата работи на 1.5 бара (включена). Долният монометър, където мисля че водата върви в обратната посока (не знам как се нарича това) е 2 бара. Когато помпата е спряна долния монометър не се променя, само първия. Прилагам снимки

Прикачен файл

9999999999999920240305_203117.jpg

Прикачен файл

9999999920240305_203058.jpg
ivanovbg - майстор
Гаечен ключ ти трябва, ама колко голям... Нали е при теб. Премери го. Чудя се без инструмент какво ще я правиш тая абонатна.

Това какво да е - някаква клапа. Предполагам защитна за налягане, но... Пробвай да разконтриш гайката и да го завъртиш няколко оборота на ляво, после на дясно и да слушаш променя ли се шума. После си я върни в същото положение и я законтри.
kozl - майстор
ср мар 06, 2024 7:02 pmSwiftymoves написа:
Видях филтъра, но аз нямам инструменти да го отворя. Не става с ръце. Какъв инструмент ми трябва за да го издиря от някъде? Прилагам още една снимка от абонатната стация, това филтър ли е ? Намира се преди помпата
Това не е филтър. Предполагам, че е регулируем предпазен клапан.
kozl - майстор
ср мар 06, 2024 7:08 pmSwiftymoves написа:
Ще направя пробата и ще пиша. Пробвах да притворя крана на 2/3 при работещо топлоподаване, не усетих да има осезаема промяна в шума (нагоре или надолу).

Снимките са били при спряна помпа, има също някакъв проблем със системата защото губи вода и трябва да се допълва. Уж с новия мембранен съд (на няма и 10 дена) този проблем трябваше да се реши. В момента помпата работи на 1.5 бара (включена). Долният монометър, където мисля че водата върви в обратната посока (не знам как се нарича това) е 2 бара. Когато помпата е спряна долния монометър не се променя, само първия. Прилагам снимки
Крана след помпата по посока на движение на водата трябва да е напълно затворен, за да няма движение на вода към радиаторите.

При спряла помпа налягането трябва да се изравни и да съвпада на двата манометъра, което съвпада с предишните снимки. Освен ако няма скрити под топлоизолацията работещи обратни клапи. Има и други причини при спряла помпа манометрите да не показват еднакво. Примерно да се е позапушил щуцера на манометъра и действа като демпфер. В този случай на манометърът ще му е необходимо време при промяна в налягането, за да си промени показанието.
Дали отчитат вярно манометрите - под съмнение.
Аз ако трябва да се занимавам с тази абонатна първо ще сменя манометрите и ще добавя още един, комбиниран с термомер на мястото на термомера по тръбите след помпата. А наличният термомер бих прехвърлил на връщащата тръба, където вероятно е имало такъв, а сега стои само втулката за него.
Ако манометрите отчитат вярно, в което имам съмнение, то в участъка филтър и топлобменника има 0,5 бара пад на налягането. В абонатните които наблюдавам няма манометри преди помпата и не мога да направя сравнение колко е пада на налягане в участъка филтър и топлообменник. Обаче съдейки по умната помпа в една от абонатните, която е настроена да работи на константно налягане 0,6 бара, то делта Р на ВОИ е 0,4 бара, то за пада на налягане към филтъра и топлообменника остават 0,2 бара. А по отчетите от снимките е 2,5 пъти в повече. А и абонатната с умната помпа е на към 2 г.стаж, т.е. нова и топлообменника не е имал време да се затлачи.
На първа степен тези помпи осигуряват максимален напор 0,8 бара. Понеже няма на какво да се отчета налягането с което работи помпата, а то се определя като разлика от показание на манометър след помпата и манометър преди помпата не може и да се определи дебита през помпата. Примерно ако имаше манометър след помпата и той отчита вярно 2,1 бара, то помпата работи на 0,6 бара и с 4м3/час.
Друго което ми вади очите е чупката в тръбата до РС. Там трябва да се помисли за кран за обезвъздушаване. Възможно е да се обезвъздушава от предпазния клапан на тръбата към РС, защото има врътка за промиване на клапана.

Разширителния мембранен съд (РС) не може да реши проблема със загубата на вода, освен ако загубата на вода не се дължи на спукана мембрана. Ако има теч по трасето работещ РС може да поеме някакакъв обем от загубата на вода и после пак ще спадне налягането в системата и трябва да се допълва с вода толкова колкото е загубена.
Загуба на вода става и при обезвъздушаване на радиатор.
Обаче този РС както е монтиран трябва да се помпа с въздух при източена система. На колко бара е напомпан?

Течове в абонатната има ли или следи от мокри участъци?

Доста писах а автора един филтър не може да развие, защото не знае с какво да го развие. А ако ще развива филтъра може после да му потрябва ново уплътнение. И изглежда пак ще опре до "специалисти".

А то личи, че "специалисти" са барали по абонатната. Делта Р регулатора на топлоносителя с разкачено управление. Поне от досегашните снимки на абонатната аз филтър към топлоносителя не видях.

А м-у другото тази абонатна кой я поддържа?
Че нещо ми прилича на занемарена и изглежда се търси специалист само при проблеми.
Swiftymoves - напреднал
чет мар 07, 2024 8:30 amkozl написа:
ср мар 06, 2024 7:08 pmSwiftymoves написа:
Ще направя пробата и ще пиша. Пробвах да притворя крана на 2/3 при работещо топлоподаване, не усетих да има осезаема промяна в шума (нагоре или надолу).

Снимките са били при спряна помпа, има също някакъв проблем със системата защото губи вода и трябва да се допълва. Уж с новия мембранен съд (на няма и 10 дена) този проблем трябваше да се реши. В момента помпата работи на 1.5 бара (включена). Долният монометър, където мисля че водата върви в обратната посока (не знам как се нарича това) е 2 бара. Когато помпата е спряна долния монометър не се променя, само първия. Прилагам снимки
Крана след помпата по посока на движение на водата трябва да е напълно затворен, за да няма движение на вода към радиаторите.

При спряла помпа налягането трябва да се изравни и да съвпада на двата манометъра, което съвпада с предишните снимки. Освен ако няма скрити под топлоизолацията работещи обратни клапи. Има и други причини при спряла помпа манометрите да не показват еднакво. Примерно да се е позапушил щуцера на манометъра и действа като демпфер. В този случай на манометърът ще му е необходимо време при промяна в налягането, за да си промени показанието.
Дали отчитат вярно манометрите - под съмнение.
Аз ако трябва да се занимавам с тази абонатна първо ще сменя манометрите и ще добавя още един, комбиниран с термомер на мястото на термомера по тръбите след помпата. А наличният термомер бих прехвърлил на връщащата тръба, където вероятно е имало такъв, а сега стои само втулката за него.
Ако манометрите отчитат вярно, в което имам съмнение, то в участъка филтър и топлобменника има 0,5 бара пад на налягането. В абонатните които наблюдавам няма манометри преди помпата и не мога да направя сравнение колко е пада на налягане в участъка филтър и топлообменник. Обаче съдейки по умната помпа в една от абонатните, която е настроена да работи на константно налягане 0,6 бара, то делта Р на ВОИ е 0,4 бара, то за пада на налягане към филтъра и топлообменника остават 0,2 бара. А по отчетите от снимките е 2,5 пъти в повече. А и абонатната с умната помпа е на към 2 г.стаж, т.е. нова и топлообменника не е имал време да се затлачи.
На първа степен тези помпи осигуряват максимален напор 0,8 бара. Понеже няма на какво да се отчета налягането с което работи помпата, а то се определя като разлика от показание на манометър след помпата и манометър преди помпата не може и да се определи дебита през помпата. Примерно ако имаше манометър след помпата и той отчита вярно 2,1 бара, то помпата работи на 0,6 бара и с 4м3/час.
Друго което ми вади очите е чупката в тръбата до РС. Там трябва да се помисли за кран за обезвъздушаване. Възможно е да се обезвъздушава от предпазния клапан на тръбата към РС, защото има врътка за промиване на клапана.

Разширителния мембранен съд (РС) не може да реши проблема със загубата на вода, освен ако загубата на вода не се дължи на спукана мембрана. Ако има теч по трасето работещ РС може да поеме някакакъв обем от загубата на вода и после пак ще спадне налягането в системата и трябва да се допълва с вода толкова колкото е загубена.
Загуба на вода става и при обезвъздушаване на радиатор.
Обаче този РС както е монтиран трябва да се помпа с въздух при източена система. На колко бара е напомпан?

Течове в абонатната има ли или следи от мокри участъци?

Доста писах а автора един филтър не може да развие, защото не знае с какво да го развие. А ако ще развива филтъра може после да му потрябва ново уплътнение. И изглежда пак ще опре до "специалисти".

А то личи, че "специалисти" са барали по абонатната. Делта Р регулатора на топлоносителя с разкачено управление. Поне от досегашните снимки на абонатната аз филтър към топлоносителя не видях.

А м-у другото тази абонатна кой я поддържа?
Че нещо ми прилича на занемарена и изглежда се търси специалист само при проблеми.
Направих тестовете - при затваряне на крана (при работеща помпа) налягането на манометрите се изравнява. При влючена помпа, но без топлоподаване, напълно затворен кран, помпата се чува как работи в радиаторите.

"Обаче този РС както е монтиран трябва да се помпа с въздух при източена система. На колко бара е напомпан?" - не знам, майсторите, които го сменяха не ми казаха. Ще им се обадя да ги питам. Иначе за обезвъздушаване, системата е обезвъздушена и явно системата губи вода. Иначе PC го смениха именно защото бил спукан и се пълнил с вода.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Шум в парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: