Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Повече газ :) . Тази която ползвам е полу празна. Чува се нещо да се плиска в нея, но не много убедително. И като се спомена налягане ми светна, че може и там да е проблема. Студено е и ако вътре е останало основно бутан може да се окаже, че има общо.
Не съм чувал втечнен под налягане газ да се разслоява.
Освен това, видеото направих за да се види, че налягането няма общо с жълтевината у пламъка.
Мога да направя и демонстрация с регулиране на въздуха, но вече не виждам смисъл- аз си зная "мойта", ти "твойта".
DundyTheCroc - майстор
Преди време майка ми ползваше газов котлон на терасата, като бутилката редовно я допълвах на газстанцията до блока. В един момент се стигна точно до жълт пламък и пушек, това при пълна бутилка. Сменихме я и всичко се оправи, теорията ми е, че в такъв режим на работа малко по малко се натрупват по-тежки фракции в бутилката, които в един момент заемат целия обем и горенето не е както преди.
Това е идея.
Обикновено харча докрай. Не си спомням да съм допълвал.
brum - майстор
Разслояване има и зависи от температурата на газта. При по-ниска температура на газта (<0.6C) се изпарява само пропана. Т.е. като сложиш бутилката на тераса дето седи на 5 градуса, а котлона си работи газта ще почне да се охлажда (щото се изпарява, всички сте усещали как бутилката изстива) и в един момент ще ползваш само пропана.

На теория не би трябвало да го има при къмпингарската бутилка, защото на къмпинг не ходя като температурите са под 15 градуса. Ама знае ли се ...

Трифоне, сега ще ти изгледам видеото. Явно има нещо поучително в него :) .
brum - майстор
Гледах, вдянах, разбрах ти аргументите. Ама аз ще си пробвам и при мен :) . Втората бутилка е на 2 метра от първата. А и няма гаранция, че вътре има пропан/бутан или само бутан. Сипвал съм където сваря и вътре може да има всякакви изненади.
MamaMy - майстор
Защо в Испания продават само пропан? По-прости ли са от нас?
ПП Ако жълтее само част от пламъка значи само тази дюза отдолу е замърсена. Промий я с бензин и я размени с друга в другия край на питата! Така ще видиш дали ще се променят нещата.
ПП2 И аз имам проблем с моя. Скъса снощи мембраната (диафрагмата). 68мм с дупка в центъра и ухо. Никъде не намерих такава. Пробвах да изрежа от вътрешна гума за кола, но след 4 часа проби и настройки гръмна. При спиране на крана за топла вода не е спрял газта и прегря. Едната тръба е pex-al-pex и се измъкна от накрайника. Всичко стана в пара и аз се отказах. Поръчах някакви от Алито и ще видим дали нещо може да се преправи..
ср мар 13, 2024 1:12 pmbrum написа:
Разслояване има и зависи от температурата на газта...
Де факто, разслояване няма.
Получава се също както при изваряването на алкохол, при което се ползва изпарението на различните фракции при различна температура.
Инак сместа си е напълно еднородна.
Дънди даде добър пример.

Е, може с новата бутилка да се оправят нещата?! Дано!

пп. Кратката справка показва, че не толкова температурата, колкото налягането оказва влияние за разликата при изпарение на двата газа.
Пропанът се втечнява при над 8 атмосфери- под тази стойност е в газообразно състояние.
Бутанът се втечнява още след 2 атмосфери.
Сега си обяснявам защо понякога колата не върви добре, а при пълно натоварване преминава на бензин. Виждал съм манометър на колонката да показва 6-7 бара при зареждане.
Djack - специалист
Преди готвехме в къщи на газ. Понякога се е случвало да отида да заредя бутилката или да я сменя и всички тенджери ставаха черни отдолу. Просто понякога пласират болкуци. Иначе при това налягане и температура, няма как да се разслоят двете фракции вътре в бутилка, че да изгориш първо едната, а после другата.
А налягането на колонките, което се вижда, не е на газа, а на помпата с която го пълнят в бутилките на газовите уредби.
Според мен, си случил на кофти партида газ. Като смениш бутилката, която се предполага, че е зареждана по друго време, най-вероятно ще се оправят нещата.
chapara - майстор
И зареждайте бутилкит в студено време, или поне охладени.
Миналата гдина в горещините, преди влизане в Гърция при очакване да ми заредят 30л.пропан бутан едва успяха с 10л. Насвяткаха ме с въздух, така че индикатора показваше пълно, до горе. Километрите които минах и те ... вятър. Въздуха излезна след 10то зареждане.

Тема "Проблем с къмпингарският газов бойлер - жълт пламък и черен пушек" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: