Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Тани написа:
Лазаре, и аз стигнах по пътя на логиката до това което си написал по-горе , но изчаках да го напише някой практик ! Смятам обаче , че грешните мнения са полезни за всеки , който прочете тази тема , за да знае какво да НЕ прави! Поради теоретично неподготвеност или по-скоро от съветите на "специалисти" или търговци може да са стигнали до изводите на takezo , но като прочетат тази тема ще се откажат от идеята!

Ако няма неговото мнение , ще си мислят че е правилно!
Тани, знаем, че човек най-добре се учи от грешки - свои и чужди (стига да умее де - и за това трябват умения :) ) Знам, че не е лесно да кажеш на някой, че греши, но пък като не се обаждаме това значи, че сме съгласни с написаното и като се повтори няколко пъти една неистина и знаещ човек почва да се пита дали не греши - нали на това се разчита в рекламите :-D ! Не казвам, че трябва да се забранява писането, нитоп да се трие грешно мнение, а да се отбележи, че е грешно!
takezo, продължавам, щом не си виждаш грешката:
Помпата леко се товали получава се назначително налягане
Ако термоглавите притворят крановете помпата не се товари, а се разтоварва, защото е центробежна - справка учебника по хидравлика за техникумите, а налягането си остава същото(дали е значително или незначително е въпрос на гледна точка).
Обясни ли си го какво се получава дебита на толпа вода е по малук , помпата подава повече отколкото можре да поемат радиаторите .Ако радиатор 1 затвори на степен 4 или 20 градуса, радиатор 2 с наполовин отворен винтил да не мислиш че ще влезе в него всичките 15 ллитра на минута които дава помпата .ИЗПИТАНО... за това се слагат тези вентили
Помпата е центробежна и подава точно толкова, колкото поема системата. Ако се затворят всички вентили, помпата няма да подава НИЩО и ще е разтоварена напълно! Кажи ми сега кое е ИЗПИТАНО и кое не е? Ти си го изпитвал, аз не съм, а съм стигнал до този извод чисто теоретически. Но ако аз или някой друг не се обади в този момент, когато ти си написал "ИЗПИТАНО", човека който чете ще повярва на тебе и той може да го повтори при друг случай и гледай как половин България накичила термовентили по радиаторите на локалното си парно. Затова съм се обадил, а не че искам да се заяждам! Тонът ми наистина беше малко язвителен, но това е защото ти почна първи с такъв тон! Ай сега продължавай да си пишеш, пък аз като реша - ще се намесвам, призовавам всеки към това! :goodman:
Takezo Sensey - модератор
Браво , блг. това за помпата не го знаех , имах нужда да науча нещо ново . Но за вентилите не разбрах къде се ползват ......Хаиде стига с глупостите , да стиснем ръцете и да пием по едно.Че ни чака работа , помисли за това което преложи "ТАНИ" , нови теми , как се изчислява радиатор, котел, как се изгражда цялостна система , кое къде се слага .ТАНИ обеща да я "закове" горе като важна.
LazarGanev - "Велик майстор"
Термовентилите са основно за централно парно, но също са подходящи (и почти задължителни) за локални системи с газов котел. При газовия котел може автоматично бързо и лесно да се регулира мощността на пламъка, ако притвори някой термовентил или напълно да изгасне и след малко пак да се запали автоматично. Различните сензори и електроника на котела правят така, че той да работи с различна мощност според нуждите във всеки един момент. Айде сега си представи един котел пълен с въглища и запален на горно горене като се разгори и му притвориш клапа/врата, колко време му трябва за да си намали мощността. А ако трябва да изгасне защото термовентилите на радиаторите били притворили? При система с твърдо гориво регулирането на температурата в жилището трябва да става ОТ КОТЕЛА, а НЕ ОТ РАДИАТОРИТЕ!
Takezo Sensey - модератор
Браво 6 ти пиша , хаиде сеха помисли за това което ти пписах по горе , за публикуването на темите.Стига толкоз теория ....не ман не ми трабва но ти благодаря.Сега нека да публикуваме теми да помагаме на хората не ние да се .........няма смисъл от това. :partyman: :respekt:
payov - специалист
Здравейте,отскоро започнах да посещавам този форум и попаднах на тази стара тема. Интересува ме, добре ли ще е да се поставят термо винтили на радиаторите,когато котела е с пелетна горелка.Благодаря ви предварително.
payov - специалист
Благодаря ти за отговора, но аз още не я ползвам тази горелка и нито я рекламирам ,просто търся такава която да ми пасне на котела.За жалост виждам че ти имаш нещо против мен. ако можеш с нещо полезно да ми помогнеш г-н Трифон Трифонов бъди пич и ми пиши на лични или тук във форума .Ще бъда благодарен на всеки който ми отговори.
payov - специалист
Извенявам се, че не поясних в момента съм с термовентили ,локално парно на твърдо гориво-въглища и дърва за разпалка,на горно горене без юпиес и без проблеми.В момента вън е -3 а у дома +24 градуса.Та затова зададах въпроса по горе. Приятна вечер от мен.
bai_bradyra - специалист
payov написа:
.... съм с термовентили ,локално парно на твърдо гориво-въглища и дърва за разпалка,на горно горене без юпиес и без проблеми.
Какви сте ми късметлии :cool: Да вземете да пуснете и по едно тото...и със спечелените пари да си оправите системите :axe: , докато не са ви писали в черната хроника по вестниците.
payov - специалист
Вярно е приятел,на 24г си купих чисто нов Москвич,на 34г си построих къща и още от първата зима се отоплявам със самоделен котел . На 54г се пенсионирах ,и сега съм си у дома,затова че наистина съм късметлия,но сега ти пиша още по сериозно.Наистина съм с термовентили на радиаторите и магнетвентили на бойлерите ,но на радиаторите в баните нямам термовентили ,а обикновени вентили които са винаги отворени.Всичко най добро от мен.

Тема "моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: