• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikito_sv - специалист
Здравейте.Нов съм тук и се надявам някой да сподели своя опит и да ми е полезен.Става въпрос за 65кв.м. апартамент(ТУХЛА).Искам да си сложа пелетна камина обаче не знам на коя да се спра.Системата е планувана на един кръг на който има 5 радиатора 1600х600 в стаите и евентуално за банята 3 алуминиеви глидера и бойлер 80л. със серпентина. За камини изчетох много и се колебая между Burnit comfort pm13kw. или Eco spar alba 15+3kw.Моля дайте съвети и мнения дали ще мога да захраня и бойлера защото чух че нямало да може...Благодаря предварително.. ;)
benimm8808 - специалист
Burnit не колега.
Виж за екоспара има тема прочети я.
Hidrogen - напреднал
Тия 5 радиатора (1600×60)+лира за 65 м2 нещо много ми се виждат.
Предполагам,че и камината ще е в една от стаите.
Ако съм разбрал грешно се извинявам
andy_forresite - майстор
Наистина са големи тези радиатори (в случая). Бих избрал екоспар 18 kw пред бърнита.
nikito_sv - специалист
Ами те стаите са три горе долу 3.5х3.5 тераса 1.20х3 и кухня към 3.5х3 ... обмислям да сложа камината в коридора тъй като ми позволява с голямата си широчина и няма да е пречка,а и имам и кумин до нея.банята може да мине с 3 глидера мисля.На терасата мисля ще е голям този и мисля нещо от рода на 1м или 1200х60.А и ме притеснява друго.Приятел ми каза че не можел с тази камина да топли бойлер.(75кв.жилище.радиаторитв не знам какви са)...п.п. моля дайте съвети според вас на къкви радиатори да заложа и с какъв размер.стаите ви казах с какви размери са... :o
Hidrogen - напреднал
Твоят приятел най-вероятно е със суха камина,а не с водна риза и за това да не може да топли бойлер.За друга причина не се сещам.
Имай предвид,че 15+3kw означава,че камината отдава 3kw и ризата 15.
В къщи камината ми е в хола,който е 22m2 в него нямам радиатор и е доста топло.
Моя съвет е да си извикаш майстор който да ти сметне от каква мощност имаш нужда и след това да избираш камина.
andy_forresite - майстор
Ще може ли да я стоплиш тази тераса? Да не стане така че тя да ти дърпа топлина колкото една стая.
Трите глидера в банята какво ще представляват? Ако са Н600 ще е като без тях с някаква мъничка разлика. По-добре 7-8 бр.
Коридорът се очертава да стане най-топлото място у вас. Това много ще се хареса на евентуален котарак като домашен любимец. Ще стане неговата стая.
LazarGanev - "Велик майстор"
За стая 12м2 радиатор 600х1600 за пелетна камина е ... просто нямам думи! Точният размер е 600х1000, но максимум 600х1200, оттам нататък почват проблемите. Това не ти е кондензен газов котел
andy_forresite - майстор
Зависи как ще се ползва. При горене нон-стоп, каквото аз предпочитам в условия на истинска зима, малките радиатори са по-добре - 600/1200 и ако е северна стая или пък е с два прозореца, или с изходна врата от апартамента - 600/1400.
Но при програмирано палене през седмицата с цел затопляне преди да се върнат от работа, по-големите - 600/1600 са по-добър вариант. Ще затоплят по-бързо.
Ако много иска дължината да е 1,60 м може да си сложи и 500/1600. В южна стая с дограма с К-стъкло става и 500/1400. Той най-добре си знае коя стая колко е топла, респ. студена.
Аз продължавам да твърдя че тези 3 глидера в банята са без практическа полза. Трябват повече.
Камината ще е добре в коридора само при положение, че ще може да се отварят вратите към стаите, или поне към една стая. Примерно хола. В коридора ще става много топло и няма да може да се ползва термостата (t° въздух) за регулиране на горенето. Ще кажеш ще го сложа в хола/дневната тоя датчик. Добре, но докато там стане 24 градуса в коридора ще е 28 ... примерно. Принципно най-добре е камината да е вътре в хол/дневна/трапезария. Също да се помисли за вкарване на външен въздух отвън. Също сериозно бих се замислил дали да отоплявам терасата. Зависи как е уплътнена/направена...
nikito_sv - специалист
Терасата е продължение на кухнята добре изолирана с ютонг 7см. И стиропор 10см. Кухнята е с гипсокартон и вата.Между терасата и кухнята има арка така че е постоянно отворена.камината ще гори нонстоп зимните месеци и за това не знам какъв размер да слагам.няма възможност да я сложа в някоя стая.шросто няма място имаме малко дете на няма и годинка и е кочина.за това коридора е най практичното макар и не перфектното място за монтаж.Дайте съвет за банята какво да сложа малка е и мислех малко глидери.3,4.или радиатор 60х50 който шри всички положенияе раждяса.Мислех и за лира ама едва ли ще имам полза от нея освен да топли,кърпа няма да сложа на нея да съхне.И до колкото съм разбрал на по южните стай мога да сложа радиатори на 120х60 :?
  • 1
  • 2

Тема "Пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: