Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kuuuuuul - майстор
При днешните тестове ТП работи 1:30ч и обледеняването не беше много голямо при -7гр,вреона вход 37-38гр. изход 34гр ,водата 32 на 27гр. разход около 6,30А или около 1300W. Закачих въздушния датчик на изход фреон/32гр/ и сам превключи на размразяване без да спирам помпата,веднага излязох да видя външното се беше размразило и вдигаше пара.До тук добре но тези тем. на фреона ми се виждат малки,преди като беше по топло вдигаше 60-70гр и си дърпаше 7,5А,да не би фреона да е намалял или това е нормално :?
vanko68 - специалист
Мисля,че за твоята конв.Осака тези стойности са си нормални.Ти до колко гр външна очакваше да работи на 60 гр?
единак - специалист
Обикновено темите за термопомите ги пропускам или понене ги чета в подробности, защото така или иначе съм решил да съм на дърва.
Обаче днес се разговорих с един норвежец, който също строи къща и от дума на дума минахме през бюрокрации, изолации та до средства за отопление. Пича ми каза нещо, което на пръв поглед ме стресна. Значи според него в Норвегия можеш да си монтираш термопомпа за ок 1500 паунда/той така ги сметна/ за нормална къща. Като уточни, че ако имаш дълъг тръбен път цената се качва, но дори тогава с някакви луксове/каквото и да значи това/ можело да отиде чак до 3000. Също така ми каза, че той лично се оглежда за някаква Мицубиши, въздух-въздух, която работила при минус 7, така както старите при +5. Този пич ми е добър приятел и се познаваме оттадвна, не е от хората, който приказват просто така, не вярвам да ме лъже. Въпросът е, възможно ли е наистина да има толкова ефтини продукти и да са толкова ефикасни? Че то, ако е така, в тая скъпа Норвегия, по-добре да пазаруваме от там...
Не се смейте много на идиотското питане.
kuuuuuul - майстор
Нещо не си разбрал,това за което говориш е обикновен климатики за тия пари ще си купиш Дайкин тука.Незнам да ли си се топлил на дърва до сега но като почнеш ще разбереш какви са предимствата на разните видове термопомпи и тогава ще те е много яд защо по рано не ти е дошъл този ъкъл.За това поне докато не си измазал се запознай по отблизо с тези неща и виж какво можеш да заложиш сега че после да ти е по лесно. :prost:
vanko68 - специалист
единак- малко пояснения от мен : Термопомпа ( ТП ) се нарича всяка хладилна машина,която премества топлина от една зона в друга. Хладилниците,климатиците,чилърите,хладилните камери по магазините,рекламните хладилници на Кока Кола-всички са ТП. Малко неправилно,но започна да се налага от само себе си,започнахме да наричаме ТП системата за климатизиране с вътрешна инсталация,подобна на парното,тоест с топлоносител вода. Ако ТП приема енергия от въздуха и я предава на водата,се нарича ТП въздух/вода. Ако приема енергия от воден източник като сондаж,кладенец,езеро,се нарича ТП вода/вода.Има и земносвързани ТП ,заровени в земята.
Ако твоя френд ти е казал въздух/въздух,това си е най-обикновен домашен климатик.Има си всякакви модели северно ( нордик) изпълнение,за които не са проблем -20 или -25 гр. Примерно Дайкин FTXL на цена около 2000 лв за стая 20 м2.
единак - специалист
Хм, все си мислех, че ми е ясно за какво става въпрос, когато се говори за термо помпа... и сега се убедих, че наистина е така. :) Специално го питах дали с едното нещо топли цялата къща и той беше много категоричен. Говорихме за предимствата на вода/вода и т.н. Той дори се чудеше дали да не предпочете да е вода, защото там поне има, но излезе, че за да дупчиш се искат някакви специални разрешения и било много скъпо. Утре пак ще го попитам и ще го накарам да ми даде сайт или поне нещо. Винаги съществува възможността да не знае за какво говори - те са като деца, каквото им кажат - вярват.

Кул, от години се топля/ех/ на дърва, знам точно каква е хамалогията и точно колко съм доволен сравнено с ток и климатици. Живял съм и на парно много години, а сега и на газ.
На мястото си нямам подпочвени води, нямам възможност да заравям дълги тръби наоколо, а и засега поне това, което чета е много скъпо за мен. Може би, след година две, когато секне тоя номер с дървата да съжалявам, но....тогава ще му мисля.
Имам и един приятел, литовец, та брат му има термопомпа, обаче са идвали някакви шведи да му я монтират след 'найстия опит на местните. Оказало се, че някакви наклони, разстояния и не знам какво си било много важно. Нека никой не ми се сърди, но докато не се наложат тези неща на пазара, да потренират фирмите на други къщи, тогава мога да се замисля да изтърся толкова пари. Аз затова и попитах, предимствата са ми ясни, не е необходимо да ме агитирате, но просто е много скъпо за мен за момента.
Чаро - Акълия
Комфорта при отопление не можеш да го сравниш с този при дърва или въглища. Единствено уюта от огнището липсва.

Един съвет от мен. Понеже, ако не се лъжа, в момента строиш - направи си отопителната инсталация нискотемпературна.
За топлоизточник може да се използва абсолщтно всеки котел, камина, горелка, термопомпа ....
От една страна е безопасно за деца и всякакви домашни любимци:-D , а ако то скимне можеш да смениш топлоизточника без ограничения...
kuuuuuul - майстор
единак не те агитирам,просто искам да те предпазя от грешките които съм направил.Аз на времето бях противник на климатиците но сега като ми опря до гъзъ ми дойде друг акъл и ме е много яд.

Тема "Термо помпи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: