Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Може да разгледаш сайта www.thermopump.eu ако все още те интерсуват термопомпи.

Прикачен файл

tp_chb_20kw.jpg
tp_chb_20kw.jpg (191.19 KиБ) Видяна 13874 пъти
filmatoplo - майстор
2в6 моля опиши твоята ТП. Като завали сняг след месец и паднат температурите - ще видим на кой машината се справя под нулата - ама бъдете честни. :wink:
2v6 - майстор
filmatoplo написа:
2в6 моля опиши твоята ТП. Като завали сняг след месец и паднат температурите - ще видим на кой машината се справя под нулата - ама бъдете честни. :wink:
Ей тук съм писал за нея:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
Докато поставях размразителния кабел за тръбата преди седмица прочетох на една лепенка вътре "Italy", та може и да не е бил турски климатика :?
Смених топлообменника. Сега е GEA WP4-40 (1.3 m2 топлообменна площ. Големичък е, но според мен не вреди :)

От Септември насам (откакто започна да грее) се е случвало 20-30 пъти да пада под нулата нощно време. В стаите си е 21-22.

Дори над нулата по няколко пъти на денонощие може да се случи това на снимката.

Прикачен файл

HPIM4283.JPG
5 Дек 2009, 11:00
Външно тяло от климатик 18-ка (6кВ отоплителна мощност).
Околна температура 6 градуса.
Загрява вода през пластинчат топлообменник 1.3 м2.
Изход - 33 градуса
Вход - 28
Дебит на водата 12 л/мин.
Консумация ток 7А.
HPIM4283.JPG (46.73 KиБ) Видяна 13755 пъти
Zoro5 - специалист
2v6 написа:
...Дори над нулата по няколко пъти на денонощие може да се случи това на снимката.
Хм, нещо куца в системата ти, май. При 6оЦ такъв лед? Да не би фреона да ти е малко? Като слагаш топлообменници допълваш ли с фреон? Нещо не излизат сметките. Вадиш 4.2кВт при консумация 1.6квт, КОП=2.65 е малко, като се има в предвид ,че водата ти е само 33о , поне 3.5 трябва да е.Сега е все едно като на въздух-въздух. И тоя топлообменник е много съмнителен. Тия тайванските, за 1.15м2 @ dT=5o дават 30кВт , а при теб само 4.2? Сигурен ли си в дебитите и температурите и фреона мерил ли си го с манометър? Струва ми се ,че резултатите трябва да са по-добри с тия железа.

Да се самопоправя - всъщност големия топлообменник намаля разликата в температурите фреон-вода , а не вход-изход на водата. При това положение сега фреона трябва да е около 35оЦ което е супер изгодно за компресора и КОП-а трябва да е към 4, но явно тоя лед отвън скапва системата. Този климатик няма ли си контролер и саморазмразяване?
2v6 - майстор
Zoro5 написа:
2v6 написа:
...Дори над нулата по няколко пъти на денонощие може да се случи това на снимката.
Хм, нещо куца в системата ти, май. При 6оЦ такъв лед? Да не би фреона да ти е малко? Като слагаш топлообменници допълваш ли с фреон? Нещо не излизат сметките. Вадиш 4.2кВт при консумация 1.6квт, КОП=2.65 е малко, като се има в предвид ,че водата ти е само 33о , поне 3.5 трябва да е.Сега е все едно като на въздух-въздух. И тоя топлообменник е много съмнителен. Тия тайванските, за 1.15м2 @ dT=5o дават 30кВт , а при теб само 4.2? Сигурен ли си в дебитите и температурите и фреона мерил ли си го с манометър? Струва ми се ,че резултатите трябва да са по-добри с тия железа.

Да се самопоправя - всъщност големия топлообменник намаля разликата в температурите фреон-вода , а не вход-изход на водата. При това положение сега фреона трябва да е около 35оЦ което е супер изгодно за компресора и КОП-а трябва да е към 4, но явно тоя лед отвън скапва системата. Този климатик няма ли си контролер и саморазмразяване?
Лед почти няма (само това черното отдолу).
Описаното положение (КОП 2.65) е когато се натрупа скреж. Ако нямаше саморазмразяване се събира скреж 2-3 см извън решетката и започва да грее водата с киловат-киловат и половина :)

По информация от табелката на климатика КОП-а е 3 (предполагам при стандартни условия - външна температура 7 градуса, вътрешна 18 ).
Фреона наистина е по-малко. Нарочно го намалих за да работи компресора на по-малко натоварване.

Налягането на фреона беше около 16 bar.
Дебита го меря с водомер. В температурите може да има някаква грешка - скоро ще сложа точни измервания...
Излизащата от топлообменника топлина е равна на влизащата :!:
При температура на водата над 30 градуса, компресор 2 kW и замръзнала пита колко топлина може да се получи :?:
Zoro5 - специалист
2v6 написа:
...Дебита го меря с водомер. В температурите може да има някаква грешка - скоро ще сложа точни измервания...
Излизащата от топлообменника топлина е равна на влизащата :!:
При такива малки температурни разлики трябва да се мери с по-голяма точност - поне 0.1оЦ и да се отчитат грешките на изместване на термометрите. Това в случай ,че искаш точен резултат.
А това с намаляването на фреона дали е добре? Така се намалява и топлинната мощност на климатика. КОП-а не си ли го смятал при стандартни условия Твн=7оЦ и чиста пита, поне при тебе с водомера е лесно? Би трябвало да е по-голям от фабричния КОП ,защото фабричния се смята при въздушни радиатори при Т на фреона поне 50оЦ, че и повече. При теб фреона е максимум 40оЦ , много по-изгодно. Затова ме учуди тая ниска ефективност, все пак 6оЦ са почти стандартни условия.
2v6 - майстор
Zoro5 написа:
...
А това с намаляването на фреона дали е добре? Така се намалява и топлинната мощност на климатика. КОП-а не си ли го смятал при стандартни условия Твн=7оЦ и чиста пита, поне при тебе с водомера е лесно? Би трябвало да е по-голям от фабричния КОП ,защото фабричния се смята при въздушни радиатори при Т на фреона поне 50оЦ, че и повече. При теб фреона е максимум 40оЦ , много по-изгодно. Затова ме учуди тая ниска ефективност, все пак 6оЦ са почти стандартни условия.
Като направя точно мерене на температурата ще разбера с колко фреон е добре и т.н.

Пак повтарям, че данните със снимката са за точно определения момент - заскрежена пита. Това е малка част от времето на работа и няма начин да се избегне.
Zoro5 - специалист
2v6 написа:
...Докато поставях размразителния кабел за тръбата преди седмица ...
Този кабел какъв е и с каква мощност, като за подово ли е? А отдолу в тавата на климатика слагаш ли нещо да не се трупа лед по ламарините .И аз сега съм на тая тема и трябва да измисля нещо за един климатик, защото питата се обезледява, но долу тавата се пълни с лед, задръства се и леда почва да "прелива".
2v6 - майстор
Zoro5 написа:
2v6 написа:
...Докато поставях размразителния кабел за тръбата преди седмица ...
Този кабел какъв е и с каква мощност, като за подово ли е? А отдолу в тавата на климатика слагаш ли нещо да не се трупа лед по ламарините .И аз сега съм на тая тема и трябва да измисля нещо за един климатик, защото питата се обезледява, но долу тавата се пълни с лед, задръства се и леда почва да "прелива".
Част от кабела се вижда на снимката. От там върви под питата, после влиза в дренажната тръба и се връща в захранването. Това е кабел от подово, 20ст/м. Около 5 метра е и го захранвам с 5V от компютърно захранване.
Zoro5 - специалист
2v6 написа:
...Около 5 метра е и го захранвам с 5V от компютърно захранване.
Колко вата е горе-долу и постоянно ли си работи или само при дефроста?

Тема "Термо помпи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: