• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Energyx - специалист
Правилното е еректИлна :lol:

Помпата на кметството в Цюрих каква система е ?
Чаро - Акълия
Energyx написа:
Правилното е еректИлна :lol:
:lol: Жени...

magi208 написа:

От години извършваме такива замервания и бих искала да кажа , че подобни твърдения се проверяват много лесно :-D .
Не мерите където трябва, сигурно само ваши машини мерите :lol:
magi208 - специалист
Чаро написа:
Energyx написа:
Правилното е еректИлна :lol:
:lol: Жени...

magi208 написа:

От години извършваме такива замервания и бих искала да кажа , че подобни твърдения се проверяват много лесно :-D .
Не мерите където трябва, сигурно само ваши машини мерите :lol:
След като се предполага , че някои колеги мерят "където трябва " мога да им предложа да изкарат най-лесните 1000 лева в живота си!

Шефа отдавна е обявил награда от 1000 лева за този , който му покаже система от типа :

"Термопомпа вода-вода , работеща на отопление със к.о.п. 6 на цялата система при температура на водата във вътрешния кръг 50 градуса по целзий при работещ поне един воден конвектор , 12 градуса по целзий на външния кръг изтегляна от дълбочина 6 метра и изливана свободно ."

Както виждате нищо кой знае какво като система. Някои колеги пишат и за к.о.п. 8 .

Между впрочем ако 1000 лева ви се виждат малко може просто да патентовате въпросната система и да я продадете на Даекин или Митсубиши за сума при която не би ви притеснявала каквато и да е еректилна или еректална дисфункция. :-D :-D :-D
idunno - специалист
Ако повече беше чела и не обръщаше внимание на хумора на колегите, нямаше да даваш "акъл" че за 90 м2 им трябват 12 KW. Беше писала,че си проектант....да не си се объркала, какво точно си проектирала... по този интересен начин- 133,3 W/m2, спрямо твоите сметки- ти за разни наредби ( там, 7 ли беше, не беше ли).За DIN-ове няма да питам, защото може и по-зле да стане :) :)
И за да спра малко устрема ти, ще ти подскажа, че съм виждал справочничето по хладилна техника ( изглежда меко казано смешно), то и затова шефа ти дава 1000 лева :) :) :) .Винтовертът ми е малко по- скъп.
И следващият път като даваш смело идеи за киловати ти препоръчвам да погледнеш Наредба 7 и ОТВЪД НЕЯ.
fbr - майстор
Човека бил една обикновена дроб. Числителя било това което хората си мислели за него, а знаменателя това което той си мисли че е.
magi208 - специалист
idunno написа:
Ако повече беше чела и не обръщаше внимание на хумора на колегите, нямаше да даваш "акъл" че за 90 м2 им трябват 12 KW. Беше писала,че си проектант....да не си се объркала, какво точно си проектирала... по този интересен начин- 133,3 W/m2, спрямо твоите сметки- ти за разни наредби ( там, 7 ли беше, не беше ли).За DIN-ове няма да питам, защото може и по-зле да стане :) :)
И за да спра малко устрема ти, ще ти подскажа, че съм виждал справочничето по хладилна техника ( изглежда меко казано смешно), то и затова шефа ти дава 1000 лева :) :) :) .Винтовертът ми е малко по- скъп.
И следващият път като даваш смело идеи за киловати ти препоръчвам да погледнеш Наредба 7 и ОТВЪД НЕЯ.
Здравей! Не мога да ти опиша колко се радвам , че срещам пак твое мнение :)
След предишните 4 поредни вече си мислех да не съм те засегнала - боже опази !

Надявам се ,че не искаш отговор в мой стил на поставените от теб въпроси ли , мнения ли....

Впрочем ако нещо не ти е ясно питай и с радост ще ти го обясня :)
idunno - специалист
Не се сещам нещо да ми неясно в тази и някои други материи :-D :-D :-D .Но благодаря все пак :) .
Kolikovski - напреднал
kovat написа:
Kolikovski написа:

От 1.5 кб м/час сондажна вода може да се "изтегля" 17 кВт ако се охлади от 12 до 2 градуса. Това е екстремен режим на работа при намален дебит на водата. Но само топлообменници, които не се страхуват от замръзване могат да работят в този режим.

Може и да се изтегли колега , но я помисли колко ще бъде температурата на изпарение на фреона , съответно и коефициента
/СОР/? И кой е тоя "топлообменник" дето не се страхува от лед , освен имитациите на коаксиал тип"тръба в маркуч" на които коефициента на топлопроводимост не е Катастрофален ? Я се поогледайте по света и вижте кой истински производител на ТП не ползва основно пластинчати топлообменници? А и в БГ 95 % от ТП се правят с такива/ИЗКЛЮЧАЯ ""ОТКРИВАТЕЛИТЕ"" :prayer: НА ТОПЛАТА ВОДА/. И кой Смелчага ще изпарява под -6/-8 градуса , и ще се осмелява да лъже хората за СОР повече от 1,5
Прикачен файл:
Copeland.jpg
/с включена консумация на компресора,сондажната и циркулационната помпи,вентилаторите на конвекторите/ ?????? Щото за над 20 лазарника внос на компресори COPELAND и заигравки с хладилни инсталации , климатизации, чилъри и ТЕРМО ПОМПИ се нагледах и наслушах на колеги които са от НАЙ по НАЙ , ПЪРВИ тук и там , видях в офиса ни и :prayer: БАЩАТА НА ТЕРМО ПОМПАТА/един Рамбо от НЕЛБО :supz: / и оксан докуз(т.е.много и различни) разни прошляци дето името си без правописни грешки не могат да напишат , но Лъжат и Мажат пред КЛИЕНТИТЕ като невидяли как е сега за 1 кW ще получиш 6 или 8 kW. Ще получиш ако не си на изпарение на фреона над 7/10 градуса и кондензация под 35/37 градуса/демек водно подово/ , АМА ДРУГ ПЪТ /или от трите н@й-дългото :butthead: /.
Виждам, че колегата е доста ядосан. Сигурно има право за доста неща. Но може би не ме е разбрал, че в конкретния, посочен горе случай, става дума за това, колко киловата максимално могат да се "извадят" от 1.5 куб м/час подземна вода с Т 12 градуса. Това е задачката. Колкото повече се охлажда водата, толкова повече пада СОР-а. Нормалното е с този дебит да се захранва машина с около 10 кВт отоплителна мощност. Но в практиката съм имал случаи на охлаждане на водата до 0,5 градуса. Повтарям-това са само изключения, потвърждаващи правилото.
Нека разгледаме дадения на картинката случай. Защо е зададена толкова ниска Т изпарение? Аз нормално смятам топлообменника-изпарителя за 4 градуса разлика и съответно влагам толкова материал в него. Тоест в случая това би било изпарение от -2,5 градуса и ако е подово или конвектори/водни/ то кондензацията ще бъде 40, а не 50 градуса, а нека и да сложим поне 2 градуса подохлаждане. И за взетия от колегата компресор от серията ZH се получава СОР 5,06. сломом пет цяло и шест стотни. Ако колегата изчеслява топлообменника на 10 градуса разлика между Т изпарение на фреона и Т входяща вода, то тогава няма изобщо смисъл да се прави термопомпа вода-вода. :cry:
idunno - специалист
Сега и аз малко се ядосах, защото все глупости бях чел, ама чак толкова...Топлообменниците, Коликовски се проектират с определено делта Т и определени максимални загуби от налягане през тях.Вашите едва ли са на този принцип.
Сегаа, при топлообменниците такива делта Т като 10- 12 градуса НЯМА( поне при тези за които иде реч), това не е отоплителна инсталация :-D :-D :-D .Максимален поток се търси там за да се извлече максимума от определена площ.
И като раздаваш " акъл " я вземи попрочети малко, така ще имаш повече успех в Бухс или както и там да им името.
За тези, които още се чудят формулката е супер проста( спазвайте мерните единици, все пак)-
KW(каквото имате като мощност)/4,2(просто закръглих специфичният топлинен капацитет- не е болка за умиране))*(delta T(5K-в този случай)))= flow(някои му викат дебит, но аз по счетоводство имам 5 и за това го наричам поток), l/s.
Така, че когато някой "вади" нещо от някъде е добре поне да може да го извади. :-D :-D
...и колегата kovat e прав.
Колкото до практиката и изключенията, които потвърждават правилото- мога да кажа:Има такива, но не са тези, които споменава господинът.Все пак "увит" с "кожухотръбен" топлообменник компресор и едно диксел-че не правят ТП - вода-вода, ама хич. :-D :-D :-D, схващаш идеята ми, нали?
magi208 - специалист
idunno написа:
Сега и аз малко се ядосах, защото все глупости бях чел, ама чак толкова...Топлообменниците, Коликовски се проектират с определено делта Т и определени максимални загуби от налягане през тях.Вашите едва ли са на този принцип.
Сегаа, при топлообменниците такива делта Т като 10- 12 градуса НЯМА( поне при тези за които иде реч), това не е отоплителна инсталация :-D :-D :-D .Максимален поток се търси там за да се извлече максимума от определена площ.
И като раздаваш " акъл " я вземи попрочети малко, така ще имаш повече успех в Бухс или както и там да им името.
За тези, които още се чудят формулката е супер проста( спазвайте мерните единици, все пак)-
KW(каквото имате като мощност)/4,2(просто закръглих специфичният топлинен капацитет- не е болка за умиране))*(delta T(5K-в този случай)))= flow(някои му викат дебит, но аз по счетоводство имам 5 и за това го наричам поток), l/s.
Така, че когато някой "вади" нещо от някъде е добре поне да може да го извади. :-D :-D
...и колегата kovat e прав.
Колкото до практиката и изключенията, които потвърждават правилото- мога да кажа:Има такива, но не са тези, които споменава господинът.Все пак "увит" с "кожухотръбен" топлообменник компресор и едно диксел-че не правят ТП - вода-вода, ама хич. :-D :-D :-D, схващаш идеята ми, нали?
Само копирам да не вземе да се загуби този самороден бисер :axe:
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Отопление с термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: