Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
CAT-1 прекарва САТ-6


[youtube][/youtube]


:partyman:
pipilica - майстор
Тва е хитро, скоро гледах подобно клипче но с плъх, дресиран и ходи по окачен таван и на опашката му въженце и после кабела.
chapara - майстор
Аз пък съм гледал на Счен нареждане на гофрите и дърпане водача с прахосмукачка.
hidrazin - майстор
чет май 09, 2024 9:37 pmchapara написа:
Аз пък съм гледал на Счен нареждане на гофрите и дърпане водача с прахосмукачка.
Не го знам кой е тоя Счен ама това е доста "древно" - по принцип вакуума е много "по-силен" от налягането.
И се дърпа първо корда с "парашут" или дунапренено топче а после с кордата се дърпа ... каквото там ще използваш за изтегляне на кабела.
По принцип е за любителски и единични изпълнения.
За професионална работа си взимаш няколко жила/сонди от фибростъкло с различна дебелина и дължина които си имат подхождащите накрайници.
И за върха (пружинна глава), и за захващане на изтегляния кабел.
Понякога се налага смазване. Прави се само и единствено със спирт.
Глупаците използват "Веро" и подобните му.
Още по-големите глупаци използват ... масла.
Ако видите че някой прави така - спирате го от работа, гоните го, никакво плащане а той да плати щетите - омазания с "Веро" или масло кабел.
Да си го взима, плаща го а после да си го вре дето иска.
:partyman:
P.S. За още по-професионална работа си има ... машини за изтегляне на кабели в тръби... :)
Djack - специалист
Обясни за спирта? Защо с него?
hidrazin - майстор
чет май 09, 2024 11:14 pmDjack написа:
Обясни за спирта? Защо с него?
Защото намалява "триенето" и после се изпарява и не уврежда изолацията, както и изолационното съпротивление.
:partyman:
mika - специалист
Аз използвам талк.
hidrazin - майстор
чет май 09, 2024 11:36 pmmika написа:
Аз използвам талк.
Това си е класика.
Но една от "закачките" ми беше оптичен кабел в тръба PE100 с диаметър 40мм и дължина към 500 метра.
Е, не стана. Ни със спирт, ни с талк. Наложи се да я цепим/разкопаваме на участъци на по 100-тина метра.
Спирта поне "върви" по тръбата докато с талка ми е проблем. Върви до към 20-30 метра и нататък го няма и не ходи.
Иначе успях да пусна "водач" от сезал/корда на близо 500 метра но се скъса при опит за изтегляне на основния водач.
Както и да е. За оптиките има машини с водач, голям компресор и манометри.
Примерно такава. Има водач който опъва началото на кабела от налягането на компресора.
Допълнително каела се "тика" от онези две "вериги".





:partyman:
B0bi - специалист
чет май 09, 2024 11:02 pmhidrazin написа:

Понякога се налага смазване. Прави се само и единствено със спирт.


Още по-големите глупаци използват ... масла.
Не е точно така. Във Франция си има някаква специална грес. Беше в туба и си имаше етикет. Там масово се работи с "ПВА". При положение, че (почти) не слагат разклонителни кутии, сещай си какво тъпчене на гофри с проводници става ...
Не съм търсил, но ти вероятно ще го направиш - такава грес би трябвало да има и у нас (вече).
hidrazin - майстор
пет май 10, 2024 7:16 amB0bi написа:
Не е точно така. Във Франция си има някаква специална грес. Беше в туба и си имаше етикет.
Точно така е. Това за което говориш не е нито масло, нито грес.
Има най-различни такива лубриканти - и на водна основа, и напълно синтетични.
Общото при всички тях е че изсъхват и/или се изпаряват.
Остатъка който остава е негорим, непроводим, не прецакващ изолацията на кабели и проводници, не са корозивни към мед, алуминий, стомана...
Нищо общо с петролни масла и греси а аз говорех че някои се пробват с масови такива.
:partyman:

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: