Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
greentree - специалист
Аз да попитам и още един въпрос свързан с тоя траф от 400 w.Понеже си е тежичък му измислих едно скришно място в един подиум и за да не грее на ПДЧ-то и паркета на който лежи съм го увил с вата и за да не го чувам като бръмчи,бая си е шумен...,та въпроса ми е има ли опаснст да му стане нещо на трафа от това ,че няма въздух около него ,.. иска ли охлаждане това животно..? Захранвам луни от 10 вата ,36 бр.
lubomirlz - специалист
Веднага махай ватата, разбира се че иска охлаждане, за да бръмчи нещо не са го навили както трябва.
За бръмченето може да го излекуваш като го потопиш в безцветен нитроцелуозен лак за дърво и да изчакаш да изсъхне или да го изпечеш в някоя фурна за 2-3 часа на 100 градуса,
Има и специални лакове за електроизолация но са достатъчно скъпи, нитроцелуозния ще ти оправи положението.
popovvv - специалист
Ако имате възможност да преработите ел инсталацията е възможно лампите да се включат и така: 36 бр. лампи се разделят на две групи по 18 лампи които се свързват последователно, греца се включва направо към мрежата, а двете групи лампи паралел към греца.Тази схема има следните предимства:
-няма траф,
-греца няма да е натоварен и ще работи без радиатор
Недостатъци:
-при изгаряне на една лампа в някоя група, цялата група не свети
-лампите ще работят при малко по ниско напрежение около 11в. което може да намали силата им на светене.
-лампите в групата трябва да са с еднаква мощност. В противен случай едни ще светят силно,а други слабо или въобще няма да светят.
Греца трябва да е за напрежение 600-700в и ток 5а.Мисълта за премахване на бучащи трафове и ограмни радиатори отделящи доста топлина си заслужава експеримента.
nextvasko - напреднал
Ще трябва да се примириш с бръмченето, не слагай никакви лакове, няма смисъл.
Бръмченето се получава от необработен (със специална смола) магнитопровод.Трансформатор бръмчи от магнитопровод, а не от намотки :idea:
lubomirlz - специалист
От магнитопровода де, аз не съм казал че е от намотките, бръмчи щото не са го стегнали и заляли. Лака ще му помогне ако стигне до ламелите, ако пък не стигне няма да е кой знае каква загуба :)

А снощи бях малко пийнал :evil: и явно съм се изразил малко объркващо с думичката "навили" :?
greentree - специалист
:xplode: баси шума....за съжаление вече немога да преработвам нищо...имах проблема с отслабването на яркоста на една голяма група лампи на 12 волта и се наложи да ги преработя на готов таван с 300 зора ,ама не съм знаел ,че ще стане така.Сега е по-добре ,но като не са на равни броя крушки на различни кръгове и има разлика в отдаваната светлина...къде повече ,къде по-малко,но поносимо вече.Освен да отворя ватата и да му оставя място малко от мако да може да се охлажда ,но пак да има ..ето малко снимки:
Никви варянти ли нямам с ватата, а :?

Прикачен файл

снимка.jpg
Някво румънско производство е тоя китук.
снимка.jpg (111.86 KиБ) Видяна 5085 пъти

Прикачен файл

снимка1.jpg
Наложи се да срежа през средата веригата и да пусна останалите луни от средния модул на тавана на нов кабел за да светнат горе-доло добре на снимката се вижда врязания кабел до прозореца.
снимка1.jpg (63.39 KиБ) Видяна 5085 пъти
lubomirlz - специалист
Категорично без вата, тоя траф ако го завиеш и включиш всички лунички ще се нагрее до такава степен че да си изпържеш яйца на него. :-D
А по-слабото светене на някои лунички е поради лошото разпределение и тънките кабели, на по-отдалечените от трафа се получава голям пад на напрежение и светят по слабичко.

Ако можеш го окачи някак си да виси във въздуха за да не се пренасят вибрациите.
Тани - модератор
На мен ми се наложи да пускам 6 мм2 мнгожилен кабел зяради такъв траф и оттогава не съм ползвал толкова мощен. Разделям ги на малки кръгове с кабел от трафа до всяка лампа, максимум до две. Иначе даваш за кавел повече отколкото за траф!!!
Сега от 400w може би до лампите стигат по-малко от 300w
greentree - специалист
Няма къде да го закача...за сега остава скрит в подиума .. тогава ще му подложа вата отдоло където лежи на паркета да не се подпаля някой ден ненадейно или да подложа нещо друго негоримо...каширана вата с фолио само за подложка май ще стане най-добре :)И определено Тани е прав,че няма и 300 вата към крушките....поне кабела ми го дари един френд от фонд нощен магазин по тошово време от пощите :lol: По едно време се притесних,че няма какво да му върна ....топа се стопи ....
popovvv - специалист
Колеги вече има лампи за лунички на 220в.Последно купувах такива на цена 0,8лв.Не зная дали фасонките за 12и 220в са еднакви, така, че да се сменят само лампите и да се премине на захранване 220в.

Тема "Мощен траф-въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: