Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ESPACE - майстор
Четките как са?
DMN - майстор
Хрумва ми нещо и за веригата на тахото - следенето на оборотите.
ivanovbg - майстор
Работи. И регулира оборотите на центрофугата.
ivanovbg - майстор
пон яну 08, 2024 10:25 pmhidrazin написа:
Ми то като питаш и търсиш помощ е редно да турнеш и някоя снимка. Читава.
Например като тази. И кои са тези 3 релета?


Изображение


:partyman:
P.S. Жокер - смени двата кондензатора С034 и С007
Провери симисторите Q007 дето е на радиатора и малкия Q018 + веригите за тяхното управление.
Големия е BTB10-800BW а малкия е Z0107NA - при нужда от замяна трябва да са същите.
Това са SMD резистори и понякога си заминават дори от капка конденз. Демек виж за "взривени" SMD резистори около симисторите.
Релетата (поне за сега) ги забрави.
Като си почнал с жокерите - кажи кой е процесора. На моята се вижда само с догадки. Дадоха ми такава платка от индезит на която е спукан барабана., но без сушилня. Платката е едно към едно. Трябвало само да се препрограмира. На другия процесор пише ИНДЕЗИТ и другото пак с догадки. Идеята е да прочета моя и да го налея в другия.
ESPACE - майстор
Kakво стана с осцилоскопа?
ivanovbg - майстор
Еми много странно. Когато тръгва да върти импълса на управлението е 2 мс и мотора се опитва да тръгне, в следващата секунда пада на 1мс и мотора спира да опитва и само бръмчи. Когато е на центрофуга пак почва от 2мс, но почва да расте и стига до 14мс и мотора ускорява. При превключване от 800 на 1200 оборота импулса от 14 се увеличава до 18мс.

Понеже осцилоскопа ми е четирилъчев, но до 90в не мога да го включа на 220 щот нямам сонда 1/10. Да видя синхронизацията с 220в как е.

Мислех, че като пише инверторен мотор се управлява с честота, а се оказа, че се управлява с пвм.

Сложих другата платка, но само диодите странно мигат. Трябва да се препрограмира.

Размених кондензаторите и симисторите на двете платки , но ефекта е същия.

Ако не успея да разбера какъв е процесора ще разменя процесорите пък каквото стане. Най много жената да има нова пералня, харесала си е една Канди с Wifi :-D
ESPACE - майстор
Аз нещо не мога да разбера по описанието ти. Това е колекторен мотор. Ако се управлява с PWM(ШИМ) то трябва са се захранва с постоянно напрежение и да се управлява с транзистор(и). При теб управлението е със симистор. Значи е с фазово управление, симистора се отпушва на всеки полупериод но по различно време спрямо началото на полупериода. Огледай кондензаторите във веригата за управление. Ако трябва откачи всичко и мери какво и кога подава контролера спрямо захранващото напрежение и сравнявай. И смени съпротивлението за което ти писа Хидразин.
ivanovbg - майстор
Да де, фазово, но с пвм, щот импулса си променя дължината.

Кондензатори няма. От краче на процесора предполагам щот идва от неговата платка отива на един транзистор и той управлява симистора. Явно не определя точно фазата или нещо подобно. Факт е че повредата не е по силовата част. Не си струва ровенето без схема и при наличието на друга платка. По лесно ще е да препрограмирам новата ако разбера как, щот повредата може да е в процесорната платка. Програматори бол, все някой ще го поддържа.
ESPACE - майстор
Нещо не е така. Няма нужда импулса да си променя дължината при фазово. Той е само стартов, отпуши ли се веднъж симистора се запушва чак когато синусоидата мине през 0-та. Па смени въпросния транзистор за проба и съпротивлението към управляващия електрод.

Тема "Аристон ARMXXL125 не въртят бавните." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: