Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kam34 - специалист
darken_nz написа:
Така. Уреда дава на корпус. Утечката е малка за да задейства защитата, но е достатъчно голяма да Ви удари ток. Какво правим ? Мен колко пъти ме е удрял ток така преди няма да споменавам. А ако бях бос преди години на мокрия под сигурно щях да платя с живота си, че исках да видя какво има в тенджерата. :x
Какво е предимството на ДТЗ ли ?
Вярно, че не винаги е 100% гаранция, но в повечето случаи няма да стигаме до срещи с тока - получава се утечката щрак и толкова.
И за справка. Например на работа. Въпреки ДТЗ, въпреки инженерите, които одобриха инсталацията, въпреки всичко аз не се къпя на включен бойлер!
Предпочитам да се пазя сам, а не да чакам на друг да ме пази.
Един съвет - Правете го и Вие!

edit: Още един въпрос. Колко инсталации сте виждали като хората ?! :)
Извинявам се, че се отклонихме темата. :|

Подкрепям на 200% и в новата си баня въпреки ДТЗ, съм автоматизирал изключването на бойлеро щото на женската част не може да се разчита за придобиване на правилни навици :lol: :motz:
pavelari - майстор
Акцент...
В старите инсталации действително е имало какво да се подобри. Милен спомена, че нулата се натоварва и прекъсва... Кеноби - проблеми има.. аз имам над 100 сменени апартаментни табла и за щастие никой от клиентите не е имал злополучен инцидент - но в табло с бушони съм попадал и на прекъсната фаза и на прекъсната нула. Основните спасители са правилно занулените бойлери, които се оказва, че зануляват цялата инсталация и тя работи до достигане на едно пределно натоварване..но както и да е... много жилища са топлофицирани и там дори не се разбира за проблем със зануляването...
В белия свят всеки има право индивидуално да се отоплява и да ползва разнообразни ел.уреди с което се увеличават токовите натоварвания и дори самата експлоатация на ел. инсталациите. Това налага вземането на сериозни мерки. Не е само търговия това с ДТЗ-то.Това е един акцент показващ колко сериозна част от бита е електричеството и колко сериозно трябва да се подходи към него.
Двупроводната инсталация лесно можеше да се обзаведе с ДТЗ - просто хората щяха да направят изключвател само на фазовия проводник и - готово. Така имаме един модел на ДТЗ който не видя бял свят заеади това което каза Милен. Трети проводник който да не се товари /често нулата не прегаря изцяло а само хваща нагар в клемата с което се самоизолира и става фал/. Така се свежда до минимум и вероятността някой ремонтаджия да зафази уред вместо да го занули - каквито случаи не рядко съм имал /последния път при една бременна!!!/
И да не се спряга ДТЗ за шантава работа, че само спира тока - мнението по този въпрос съм изказал в първата тема на раздела...
vk - специалист
Като се преправят стари апартаментни инсталации, при топлофициран апартамент, винаги препоръчвам да се сложи едно ДТЗ поне за кухнята (където са фурни, котлони, перални, хладилник, тостер за филийки, скара). При стара двупроводна инсталация хората ги мързи (или им идва скъпо), или не им се кърти да пускат трети проводник. Та викам, айде поне за кухнята- там обикновено подменят шкафчета, лепят теракот и са по-съгласни да се разкърти и да се пусне трети проводник.
Ники274 - специалист
Аз пускам трипроводна инсталация за осветлението,но без ДТЗ.Какъв е смисъла на ДТЗ-то когато всичко е свързано на твърда връзка.Единствено ДТЗ слагам ,когато осветителните тела имат контакт с вода или в близост има вода.
vvventsi - специалист
Според мен е безсмислено три проводна инсталация за осветление,имам предвид за домашни условия а тези с металния корпуси си ги зануляваш по стария метод TN-C макари че е забранено по новата наредба ,така или иначе едва ли някой ще почне да ровичка из лампата при включена лампа.
valentin112 - специалист
Утре имам работа в новия АГ комплекс в Русе, задължително ще проверя на осветлениетието дали е 2 или 3 проводна и ще пиша...ако нов АГ комплекс не е изпълнен по правилата. :axe:
титикака - напреднал
винаги има смисъл от нещо, с което да си вържеш гащите особенно и на по късен етап...

само това , че някой ден решаваш да си сложиш една етажерка или квото и да било друго , и уцелиш точно едно от единствените ти 2 жила с перфоратора или мазача ти е "нагодил" кабела в ъгъла с мистрията и му е дошло времето.... и по закона на гадостите, те спасява едно трето жило , което си седи и си чака реда, а това е достатъчн аргумент за мен да има и трето жило НАВСЯКЪДЕ!! :partyman:
valentin112 - специалист
Проверката ми установи, че има дефектнотокова защита и в осветлението /лампите/ на АГ отделението в Русе.

Тема "Дву- или трипроводна инсталация за осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: