Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bonjyr89 - специалист
Ремъчната предавка има голям коефициент на триене и в този случай ще отнеме повече от 50% от полезната енергия такаче няма смисъл по-добре да си е с верижна но трябва да се провери и ако е наложително да се регулира съосието на двете зъбни колела.Лично аз преди година пробвах да направя вятърен генератор,стана но резултата беше незадоволителен - вятъра беше непостоянен а и произведената енергия беше много малко (500 Вата 12В. )което ще ми стигне за една крушка на 220в :lol: и тя ще свети само когато има достатъчно вятър :) Сега съм на нова вълна фотоволтаици и биогаз там успеха е гарантиран :) след 6 месеца ще пусна експерименталния реактор за биогаз.
lz1wvm - специалист
след 6 месеца ще пусна експерименталния реактор за биогаз.
За самоделка ли става въпрос или за купешки
bonjyr89 - специалист
за самодлка разбира се :-D
dido_boi - специалист
Може ли и аз да споделя моето мнение. Защо се мъчите да правите ветрогенератор като и при най добрите условия този генератор ще захранва една най-много две лампи 21W / 12V защото с увеличаване на консумираната мощност се увеличава и спирачното усилие в ветрогенератора . Икономически погледнато по добре е да вложиш парите си в направата на слънчев колектор за топла вода. Но ако ако желанието е все пак да се генерира ток то най добре е да се впрегне силата на водата (там където е възможно) защото при нея най-лесно се постига постоянство в скоростта на въртене на генератора. Такъв пример имаше в едно предаване по Дискавъри май се казваше "Гео инженери" или нещо подобно. Правеха опити с ветро- и хидрогенератор. Вторият вариант беше най- сполучлив.
Iliev Labs - специалист
Гледам че темата е позамряла.

Вятър работа са тия ветрогенератори. Скъпото са акомулаторите.

Какво би станало, ако перките въртят компресор за въздух. Акомулира се въздух под налягане. После с него си въртиме водни помпи, генератори за ток. Или като спомагателни компресори, там където се използва много въздух под налягане.

Това ми се вижда по-евтин начин на акомулиране, на иначе безплатната и непостоянна енергия.

Иначе за условия "Направи сам" , има доста решения. Вибрационни, бутални компресори.

Компресорите за климатик на леките автомобили. Те си имат ел. съединител и могат да се включват и изключват, повече от един, в зависимост от силата на вятъра. Така се увеличава едновременно КПД и съпротивлението на перките.

Автоматизацията може да се направи с предпазни клапани, вентили, редуцир вентили.., т.е. без ток.
Маркучите не са по-скъпи от тръбите за слънчеви инсталаций.

Накрая винаги имаме сгъстен въздух, все едно дали 5 или 25 атмосфери. Ако после водни помпи и ел. генератори работят примерно на 4атм. Едно от предимствата е че няма загуби в акомулатора.

Няма нужда да се издребнява откъм КПД, ако инсталацията е евтина и надеждна, всеки резултат различен от нула, е добър!


:) За и против?
lz1wvm - специалист
Аз също следя темата за развитие.
Това с компресора наистина е интересно.Лично аз нямам никакво виждане по въпроса.Ако някой предложи нещо ще бъде интересно. :idea:
Поздрави
hygro - майстор
Iliev Labs написа:
Едно от предимствата е че няма загуби в акомулатора.
Загубите са доста сериозни. Голяма част от енергията отива за загряване на газа при сгъстяването му. Впоследствие тази топлина дава фира. Двукратно при това, защото при разширението в редуцирите и пневмодвигателите трябва да се предвиди външно подгряване срещу обледеняването.
Iliev Labs - специалист
:) Ето от това се вдъхнови идеята ми:

http://www.youtube.com/watch?v=HrVDdxji ... re=related

и понеже нямам такава вода, помислих че може и с вятър.
Работил съм в работилница за ремонт на гуми. Не ми се е налагало да подгрявям нищо и при минус 10. Сигурно при турбините ще се наложи?

Както и да е, това от клипа как да го разглеждаме, като загуба или като печалба?
hygro - майстор
Iliev Labs написа:
Както и да е, това от клипа как да го разглеждаме, като загуба или като печалба?
Това е много изящно решение и когато водата е на разположение в излишък е възможно най-икономичната помпа. Принципът на хидравличния чук е известен доста отдавна. Най-сериозният недостатък на метода е, че постоянните динамични натоварвания износват водопроводната мрежа доста бързо. Обикновените фитинги не са предназначени да работят при променливо натоварване.
Iliev Labs - специалист
hygro написа:
когато водата е на разположение в излишък е възможно най-икономичната помпа...
Защо да не разглеждаме вятърът като излишък?

Тема "Как да си направим ветрогенератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: