• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
2v6 - майстор
zmeios написа:
Милен написа:
Змей защо да заравяме реотани, така направо погребваме тока
Ами, примерно, щото като не ги заровим, а те греят (примерно, ние сме си в града, а на виличката инсталацията бичи яко)... имат навика да правят пожар?
А защо изобщо трябва да се слагат такива реотани :?
zmeios - специалист
2v6 написа:
А защо изобщо трябва да се слагат
Защото, ако си на обикновена турбина, реката придойде (или просто си тече силно като след дъжд), а турбината остане ненатоварена откъм ток, ще развърти високи обороти и обикновено се чупи - чисто механично.

Не казвам че задължително трябва да се "изгаря" тока, истинските ВЕЦ-ове май имат механични агрегати които "обират" излишъка, ама ми се струва че за самоделска употреба, осигуряването на минимален товар откъм токовата страна ще е далеч по-лесно.
krasiorocknroll - специалист
Последна промяна от krasiorocknroll на вт окт 13, 2009 10:03 pm, променено общо 1 път.
2v6 - майстор
zmeios написа:
2v6 написа:
А защо изобщо трябва да се слагат
Защото, ако си на обикновена турбина, реката придойде (или просто си тече силно като след дъжд), а турбината остане ненатоварена откъм ток, ще развърти високи обороти и обикновено се чупи - чисто механично.

Не казвам че задължително трябва да се "изгаря" тока, истинските ВЕЦ-ове май имат механични агрегати които "обират" излишъка, ама ми се струва че за самоделска употреба, осигуряването на минимален товар откъм токовата страна ще е далеч по-лесно.
:-D :-D :-D

И каква ще е тая самоделна турбина, топната в реката и развиваща високи обороти :?:
Водата в реката колкото и дъжд да вали се движи с ограничена скорост :wink: Увеличава се само нивото :idea:
zmeios - специалист
2v6 написа:
И каква ще е тая самоделна турбина, топната в реката и развиваща високи обороти :?:
Айде стига тъпотии и заяждания!

Това да не е параход по Мисисипи, та перката му да е топната в реката!

Естествено че се използва (или прави) отсек където водата ПАДА върху лопатките на турбината, естествено че силата, която се упражнява върху тях, зависи от дебита на реката, естествено че се въртят по-бързо без товар, естествено че се "оразмеряват" по номинален, среден дебит, а понякога реката има над среден дебит!
2v6 - майстор
zmeios написа:
2v6 написа:
И каква ще е тая самоделна турбина, топната в реката и развиваща високи обороти :?:
Айде стига тъпотии и заяждания!

Това да не е параход по Мисисипи, та перката му да е топната в реката!

Естествено че се използва (или прави) отсек където водата ПАДА върху лопатките на турбината, естествено че силата, която се упражнява върху тях, зависи от дебита на реката, естествено че се въртят по-бързо без товар, естествено че се "оразмеряват" по номинален, среден дебит, а понякога реката има над среден дебит!
Като знаеш как се прави що говориш глупости :?:
Какви са тези реотани в земята :?:
Как ще промени дебита на реката скоростта на водата "падаща" върху лопатките?
Ако говорим пък за Струма от колко метра мислиш ще пада тая вода?
Здравейте, приятели!
Прочетох темата и реших да се регистрирам, защото имам идея за малка ВЕЦ и имам нужда от съвети дали е възможно осъществяването й.
Значи идеята е следната:
Става въпрос за 3 кладенеца, намиращи се на различни височини от низина, на която да се монтира турбина с генератор. Минималната разлика във височините между кладенците и мястото за монтажа на турбината е 50 метра. Дебита на водата все още не е изчислен. Идеята е да се направи тръбна инсталация за спускане на водата от кладенец 1 до турбината и минаване на водата във водосъдържател, от който при пускане на водата от следващите кладенци, водата от водосъдържателя да се връща обратно в кладенеца от налягането на течащата вода от кладенци 2 и 3. Не знам точното название на подобен вид системи, но идеята ми е за затворена система от тръби, по които да тече вода в 2 посоки без да се използва допълнителна енергия-само енергията от гравитацията. Сигурен съм, че за професионалисти писаното звучи смешно, но истината е, че съм абсолютен лаик в областта и просто споделям идея, която не ми се струва абсурдна. Четох за ПАВЕЦ, но там става дума за големи дебити от вода и за изпомпване на водата с електричество, което не ми се види рентабилно за домашно използване на електричеството, каквато е моята цел. Опитах се да намеря в нета подобни системи, но не намирам нищо. Моля, ако някой може и желае да ми даде линк за информация.
Ще бъда благодарен на всякакви мнения!
Поздрави!

P.S.
Опитах се с любителските си способности да направя скица на идеята и ще се опитам да я прикача тука

Прикачен файл

ВЕЦ.jpg
ВЕЦ.jpg (62.83 KиБ) Видяна 2149 пъти
Последна промяна от Селски на чет май 22, 2014 3:42 pm, променено общо 1 път.
2v6 - майстор
Селски написа:
Здравейте, приятели!
Прочетох темата и реших да се регистрирам, защото имам идея за малка ВЕЦ и имам нужда от съвети дали е възможно осъществяването й.
Значи идеята е следната:
Става въпрос за 3 кладенеца, намиращи се на различни височини от низина, на която да се монтира турбина с генератор. Минималната разлика във височините между кладенците и мястото за монтажа на турбината е 50 метра. Дебита на водата все още не е изчислен. Идеята е да се направи тръбна инсталация за спускане на водата от кладенец 1 до турбината и минаване на водата във водосъдържател, от който при пускане на водата от следващите кладенци, водата от водосъдържателя да се връща обратно в кладенеца от налягането на течащата вода от кладенци 2 и 3. Не знам точното название на подобен вид системи, но идеята ми е за затворена система от тръби, по които да тече вода в 2 посоки без да се използва допълнителна енергия-само енергията от гравитацията. Сигурен съм, че за професионалисти писаното звучи смешно, но истината е, че съм абсолютен лаик в областта и просто споделям идея, която не ми се струва абсурдна. Четох за ПАВЕЦ, но там става дума за големи дебити от вода и за изпомпване на водата с електричество, което не ми се види рентабилно за домашно използване на електричеството, каквато е моята цел. Опитах се да намеря в нета подобни системи, но не намирам нищо. Моля, ако някой може и желае да ми даде линк за информация.
Ще бъда благодарен на всякакви мнения!
Поздрави!
Първо начертай една схема с височините на кладенците и водосъдържателя :idea:

Качване на водата не е задължително да става с помпа, задвижвана от двигател :wink:
Извинявам се за неподходящия размер на скицата,ако може така да се нарече този мой опит. :?
Разликата в метри, която съм написал с червен цвят се отнася за височина от нивото на турбината според Google Earth.
2v6 написа:
Първо начертай една схема с височините на кладенците и водосъдържателя :idea:

Качване на водата не е задължително да става с помпа, задвижвана от двигател :wink:
Благодаря за реакцията2v6,
Именно това искам да знам-дали е възможно да се качва вода без да се използва двигател и как става това????
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Направа на водноелектрическа централа (ВЕЦ)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: