• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rebroto - специалист
благодаря за информацията някакъф лин ако може да ги разгедам в нета
pavelari - майстор
hygro написа:
Пускаш водата в обратна посока и получаваш центростремителна турбина с асинхронен генератор... Е... и някои други нещица са нужни :)
Hygro, това как става на практика с центробежната помпа - от къде подаваш водата - или се слага някаква перка на вала на мотора?
Justy - майстор
...................................................................................
Последна промяна от Justy на ср яну 28, 2009 10:22 pm, променено общо 1 път.
hygro - майстор
Центробежната помпа в най-общи линии е идентична с водна турбина "Францис", но потока на водата е противоположен. Разбира се, формата на лопатките на помпата е оптимизирана за обтичане от центъра към периферията, а при използване като турбина формата им се оказва не точно най-добрата, но предвид икономията от инвестицията, това е лесно простимо.

"Истинска" регулируема (жълтите елементи) турбина "Францис" изглежда в разрез така:

Изображение

На който му се чете за водни турбини:
zoro1 - специалист
колкото и да съм се ровил не съм открил нещо по подробно за тези генератори ,намерих една книга на руски 68 издание май... :? разглеждах ги подробно "на живо' тъй като регулатора на генератора беше изпълнение 68 година- големи съпротивления с който се регулира напрежението на четките на 4,8 В за да генерира 380 В на изхода .Конструкцията е е монолитна/около 200 кг тежи само генератора 30кВт/,но като обем не е много голям.Проблем са и четките ,поради простата причина ,че нямахме оригинални и преправяхме някакви и зацапваха колектора .Когато на машината няма 1500 оборота генератора НЕ произвежда ток ./Такива (по големички) имам във всяка електроцентрала :cool: )
hygro - майстор
Съвременните алтернатори са безчеткови. Възбуждането се осигурява от малък възбудителен алтернатор (54) и трифазен токоизправител (30), монтирани на основния ротор (50). Възбуждането на помощния алтернатор става с чрез отделна статорна намотка (52 - разглеждайте я като единична, а не трифазна - взех чертеж от нещо друго, но е подходящ), която се управлява от контролера на напрежение (53).

Изображение


Контролерът, освен че регулира изходното напрежение, осигурява и защитата по ниска честота на въртене. Липсата на четки позволява алтернаторът да е необслужваем, като изключим мазането на лагерите, примерно веднъж годишно.
rebroto - специалист
благодаря за информацията.
pavelari - майстор
Hygro, благодаря за отговорите... А аз не случайно зададох така въпроса, защото повечето центробежни помпи освен, че са проектирани да изкарват вода не могат или не е желателно да работят в обратен режим - демек като генератори, поради конструкционни особености. Получава се нещо - като да завъртим червячен редуктор от към зъбното колело...
rebroto - специалист
радвам се ше започна леко полека да се пише по темата.благодаря на всички .
Justy - майстор
...................................................................
Последна промяна от Justy на ср яну 28, 2009 10:22 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Направа на водноелектрическа централа (ВЕЦ)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: