• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
emil_v r - майстор
2v6 написа:
zoro1 написа:
E ако настроиш регулатора може и да постигнеш пълна мощност и при по малко обороти
Как се настройва регулатор за алтернатор?

труден въпрос . Моят генератор на Опела още при 1500об дава добра мощност , а при 2-3х почти максималната .

Не съм я мерил естеств , но съм гледал напрежението в/у акум.
zoro1 - специалист
Като се регулира напрежението на четките.
Най лесно става с РР380 от ВАЗ, настройва се с пружинката,има електронни регулатори които имат 2 позиции -"зинма" и "лятна",съответно на 13,8 и 13,2/12,8/ .Това се мери с мултицет с пуснати фарове на около 1500 -1800 оборота.
emil_v r - майстор
Това е ясно , колегата 2в6 има в предвид че от години регулаторите са интегрирани и капсуловани в блок с четките , и не се регулират .
2v6 - майстор
zoro1 написа:
Като се регулира напрежението на четките.
Най лесно става с РР380 от ВАЗ, настройва се с пружинката,има електронни регулатори които имат 2 позиции -"зинма" и "лятна",съответно на 13,8 и 13,2/12,8/ .Това се мери с мултицет с пуснати фарове на около 1500 -1800 оборота.
Фаровете са само 150-200 W. В крайна сметка има автоматично регулиране на изходното напрежението, не на мощността.
Пробвай да включиш 50 А и да регулираш 14 V на празен ход! Мислиш ли че ще стане? А това са вече около 2000 оборота на алтернатора!

Няма как да се регулира мощността за ниски обороти - алтернаторите са изчислени за работа на високи обороти. Алтернатор за кола дава максимума ток над 2000 оборота на двигателя. Това означава над 4-5000 оборота на вала на алтернатора - зависи от големината на ремъчните шайби.

Най-разпространените алтернатори са до 60 А при 14V или около 0.8 kW.

Въпроса е с някаква турбина или каквото ще е там водно колело колко оборота могат да се постигнат от река като Струма?
emil_v r - майстор
Ха , ха 2в6 , аз не съм се замислял , че шайбите на ремъка са различни ,
и винаги мисля , че оборотите на алтерн. ги гледам по оборотомера.
Ии винаги съм се възхищавал , при какви ниски обороти -ква мощност дават автомоб. генератори :-D
danyxaxa - напреднал
http://www.btv.bg/videos/?video_id=7602&section_id=1
Щом като е река значи нещо такова : Витло във водата с ос над водата и по ремък или вал да се изнесе на по-защитено място на брега и от там вече подходящ генератор.
Като в единият варянт ще е нужен механичен регулатор на оборотите, а в друг варянт без механичен регулатор на оборотите ще е необходимо мощно електронно устройство да се погрижи завсичко но то включва и акумолаторна станция.
Всичко зависи от това какви параметри на електричеството ще се гонят и какъв тип консуматори ще се ползват.
Ако само ще грееме вода е един варянт от тези по-лесните, става и с генератор за променлив ток и с прав. Само ,че за правия повечко зависи колко си далече от реката заради загубите на напрежение.

Ако ползваме елетронни устройства зависи какви са те, някои вече са с доста голям толеранс на захранване и първо те си правят напрежението право после каквото си искат и формата на тока не им е много важна.

Малей колкото повече обяснявам толкова повече въпроси май ще възникнат за обяснение... :-)
Както и да е идеята е ,че е по-трудоемко и скъпо да се опитваш да направиш устройство което да си вържеш направо към инсталацията на къщата... По-добре е модулно и по отделни пера да се използва направена система .
zmeios - специалист
Така, да опитам да се включа и аз с нещо самоделско.

Няма да обсъждам генератора какъв да е - горе се писа повече от достатъчно по въпроса.

Проблема с тези (и всички) генератори е, че произвеждат ток от време на време, а напрежението пулсира здравата (когато изобщо го има)

Затова задължително се слага акумулаторен блок след генератора - да обира промените. Първо, напрежението от генератора се изправя и филтрира леко. След това през система мощни диоди се пуска така, че ако мощността му е достатъчна, да захранва следващият по веригата (виж по-долу). Ако не е, част от мощността се поема от акумулаторите, останалата от източника.

След акумулаторите се слага инвертер, от 12Vdc към 230Vac, от който се пуска ток към определени консуматори в къщата.

Осигурява се и защита за случаите, в които няма консумация. Най-евтино и просто е един реотан за 12 (или колкото там излиза средно от генератора) волта. Реотана се вкопава извън къщата, в бетонирана дупка в земята, влагоизолирана (самият реотан се вкопава в огнеупорен цимент или просто вместо реотан се взема котлон за печка, те са на 220 волта, ама при подходящо свързване пак вършат работа). Набиват се няколко арматурни железа или друг скрап, които поемат топлината от реотана и я отвеждат в земята. Тя там не пречи, а и не е достатъчно за да направи пожар или на човек да му изсъхне градинката ;)

Това всичко е в случай, че няма друг източник на ток (енергото), или ако ВЕЦ-а е включен към няколко определени консуматора, за които е пресметнато, че ще издържат на натоварването му.

"Готиният" вариант е изхода от инвертора да се подава директно към нормалното токозахранване на къщата, като специална електроника добавя мощност и от ЕРП-то ако консумацията не достига. Но този вариант е скъп (за купуване), и практически недостижим за правене в домашни условия, освен от отличен специалист с много свободно време.

В цивилизованите части на Европа даже имаш възможност (ако си снабден с тлъста пачка за цялото нужно оборудване), и ако генератора ти генерира повече отколкото консумира дома ти в определен момент... Да се включиш обратно в линията на енергото, а те ти плащат произведеният от теб киловатчас по някакви си цени. Ама в Българистан не знам да има нормативна база за тия работи.
torbalan - Дървен философ
на теория и в българия е така, ама на практика май не става :-)

някой знае ли електронните електромери дали връщат назад, ако подаваш ток към мрежата (примерно ако не консумираш или ако в момента генерираш повече от необходимото)?
лично аз дълбоко се съмнявам да връщата, ама кой знае :-)

иначе колкото и калпаво да е напрежението - за отопление през зимата е идеално - дори само това да спести човек като разход - хич не е малко :)

вариантите за вец са основно два...

първият е когато има голям пад - тогава водата се пуска да върти турбината и пей сърце :)

при втория вариант - когато няма пад, но има голям дебит, прави се водно колело, механичен редуктор (ако трябва да бъдем точни мултипликатор) и някакъв генератор, който работи на по-ниски обороти :-). КПД на подобна система няма да е особено високо, така че ако изобщо се правят някакви предварителни изчисления - добре би било да се завиши мощността (тоест водното колело да се направи по-голямо). За ориентировъчно изчисление може да се тръгне от връзката ват, метър, секунда, килограм...
fbr - майстор
По-голямата част от електронните електромери отчитат връщаната енергия в отделна тарифа
Antonii - майстор
torbalan написа:
на теория и в българия е така, ама на практика май не става :-)...
Става, става след като напишеш няколко жалби до Комисията за енергийно регулиране и като тръснат едни убави тлъсти глоби на енерго разпределителното дружество, и вече няма да имаш проблеми.:)
Верно процедурата е малко тромава, но ако се свържеш с човек на който това му е работата няма проблеми.
Иначе за връщаната енергия в мрежата се монтира отделен електромер, а не се разчита на обратното въртене на щатния.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Направа на водноелектрическа централа (ВЕЦ)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: