Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dimi_54 - напреднал
Здравейте, един приятел ми донесе за поправка трансф. за ниско напрежение за халогенни лампи. По-долу съм прикачил капака с неговите характеристики. След като го отворих видях че предпазител 2А беше изгорял. Сложих нов, но след като го включих пак изгоря. Нямам схема на този трансформатор, търсих в нета но не намерих. В магазините има да се продават такива трансф., но гъдела е да го поправя сам. Имам малко опит в електротехниката. Измерих диодите от изправителната група и два от тях се оказаха пробити.Също изгорели бяха и два от транзисторите Е13009.Купих диоди и транзистори, смених ги, но на изхода не излиза напрежение 12в. Някой, ако се е сблъсквал с подобен проблем нека даде съвет каква може да бъде причината.По-късно ще направя снимка и на самата платка и ще я публикувам.

Прикачен файл

230520141045.jpg Това е общия вид на платката

Прикачен файл

060520141026.jpg Тези елементи съм сменил.

Прикачен файл

200520141032.jpg
Последна промяна от dimi_54 на пет май 23, 2014 8:27 am, променено общо 3 пъти.
hidrazin - майстор
В най-честия случай схемата на тези трафчета е нещо от сорта:
https://data.epo.org/publication-server ... Id=4794325
Късмет по завоите.
:partyman:
dimi_54 - напреднал
hidrazin написа:
В най-честия случай схемата на тези трафчета е нещо от сорта:
https://data.epo.org/publication-server ... Id=4794325
Късмет по завоите.
:partyman:
Прикачих снимка и как изглежда вътре, не е цялата платка, но пораженията са в тази част.
fox_vt - майстор
Като гледам липсващото парче от долния няма да има много здрави неща.
dimi_54 - напреднал
fox_vt написа:
Като гледам липсващото парче от долния няма да има много здрави неща.
Аз затова смених и двата, но 12в не излиза. Иначе в началото гърмеше предпазителя, сега няма такова нещо само не съм мерил колко ток черпи.
moimoimoi - майстор
ами на етикета на трафъ пише 20-150 вата,т.е. май му трябва минимална консумация за да дойде 12 волта на изхода

скоро с един подобен но чисто нов го изследвах и 11.5 волта на вторичната идваха чак при 100 вата товар,при по малък товар и напрежението беше по малко
dimi_54 - напреднал
Това не се съобразих, да сложа товар на изхода. Не знам ако вържа автомобилна лампа 60 вата дали ще има резултат , но ще пробвам и ще пиша.
sstefanov - майстор
Не забравяй да го захраниш през последователно свързана 230v крушка на първичната част. Тя ще ти спаси транзисторите, ако се наложи.
dimi_54 - напреднал
Това беше първото нещо което направих след като смених транзисторите и диодите. След като не изгърмя нищо едва тогава сложих предпазител 1.25А и го пробвах, за радост не гръмна. Сега ще търся по-нататък.

Тема "Трансф. за ниско напрежение за халог. лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: