Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Ще правя цялостна електроинсталация на етаж от къща.Решил съм да я направя три проводна за да мога да сложа ДТЗ, към всички кръгове. Имам няколко въпроса:
1.Слага ли се ДТЗ на кръг осветление?
2.Ако се слага, къде се свързва третият кабел при лампата?
3.Ако не слагам ДТЗ, на този кръг, мога ли да изпълня само този кръг с проводник с две жила?
mitko_rupite - специалист
1- да може да сложиш ДТЗ на кръга на осветлението -- но заради оскъпяване и вероятноста от по малки дефекти в практиката РЕДКО СЕ СЛАГА

2. На корпусите на осветителните тела /но не на всички /има болтче или ламаринка със знак земно там се връзва третия кабел - обикновено жълт .. който в никакъв случай не трябва да свързваш със нулата след ДТЗ

3. да може да го направиш и с две жила

ТУКА пише за ДТЗ повечко

.
Master_Kenobi - V.I.P.
А! Много хубав въпрос в заглавието, но може ли и по-общо:
Дву- или трипроводна инсталация (не само за осветление)?
За чий ми е тая трипроводна инсталация и тва ДТЗ, като гледам, че с него май само грижи има... Пък инвестицията си е по-сериозна отколкото с двупроводна инсталация.
До сега къде-що стари апартаменти, къщи, вили, бараки и пр. съм видял, никой не е пострадал, от това че няма ДТЗ, ако всичко е читаво по двупроводната инсталация.

Та не мога да се сетя за Принципната Голяма Полза от трипроводната инсталация и за това малко на изнудвачество ми прилича това... Всъщност, нормативите в момента разрешават ли ново жилищно строителство с двупроводна ел. инсталация?

П.П. d_georgiev1981, извинявай, че питам в твоята тема, ама въпросът ми е подобен и да не отварям нова. Пък и на теб май вече ти отговориха. :)
Милен - майстор
В прословутата наредба №3 е казано:
Чл. 1753. (1) В сградите линиите от разпределителните, етажните и апартаментите табла до осветителите за общо осветление, контактните излази и стационарните потребители се изпълняват трипроводни (фазов - L, неутрален - N, и защитен РЕ проводник).

(2) Не се допуска обединяването на неутрални и защитни проводници на различни групови линии (токови кръгове).

(3) Не се допуска в разпределителното табло неутралният и защитният проводник да се свързват под общ контакт.
А тя е в сила за ново строителство и реконструкция на стари ел. уредби. Така е по норматив, а реално съм виждал в нова кооперация двупроводна инсталация без никакви ДТЗ, чудно как са им дали разрешение за ползване.

Ако лампите са някакви обикновенни абажури и полилеи, а не луминисцентни с метален корпус просто няма смисъл от тази защита. Ама то не се знае и след време може да сложат и някое тяло с метален корпус.

Аз не бих си сложил в къщи ДТЗ на лампите, не ми се стои в дискотека заради някакви измислени утечки в лампите. Ама ако е на някой обект и после ще минават разни комисии е друг въпроса.
Palawnik - специалист
mitko_rupite написа:
3. да може да го направиш и с две жила

ТУКА пише за ДТЗ повечко

.


Освен на статии в интернет би трябвало да прочетеш и някои наредби като например:

Наредба № 3 от 9 юни 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии

За ДЗТ е казално така:
Чл. 1796. (1) В токови кръгове, от които се захранват контактни излази, се използват ЗП с номинален ток на сработване не по-голям от 30 mА.
(2) Допуска се присъединяване към един ЗП на няколко токови кръга чрез отделни автоматични прекъсвачи (предпазители).
(3) Като правило не се изисква поставянето на ЗП в линии, захранващи стационарни потребители и осветители, а също и в общи осветителни мрежи.
Чл. 1797. (1) В жилищните сгради като правило ЗП се разполагат в апартаментните табла.
(2) Допуска се разполагането на ЗП и в етажни разпределителни табла.
Чл. 1798. Забранява се поставянето на ЗП във веригите на устройства, чието изключване може да предизвика ситуации, опасни за потребителите (изключване на пожарна сигнализация, охранителни системи и др. подобни).
Чл. 1799. За токови кръгове, захранващи контакти в помещения с повишена опасност и особено опасни помещения (напр. бани в жилища и към хотелски стаи), задължително ЗП се избират с номинален ток на сработване не по-голям от 30 mА.
Чл. 1800. (1) В нормален режим на работа общият ток на утечка на мрежата с отчитане и на присъединените стационарни и преносими електропотребители не трябва да превишава 1/3 от номиналния ток на ЗП.
(2) При липса на данни за тока на утечка на електропотребителите се приема 0,4 mА на 1 А ток на натоварване, а за ток на утечка на мрежата - 0,01 µА/1m дължина на фазов проводник.
Чл. 1801. Препоръчва се в жилища като допълнителна защита срещу запалване при съединение със заземени части поставяне на ЗП с ток на сработване до 300 mА.
Master_Kenobi - V.I.P.
Благодаря за мненията, колеги. Но все пак ми разяснете Голямата Файда от трипроводната линия и ДТЗ, след като в хубаво направените стари инсталации отсъствието й не се забелязва. :?
Милен - майстор
Ами например инсталацията е по-сигурна.
Защитния проводник който е свързан към корпусите не се натоварва електрически от работния ток на консуматорите. В този случай тока си тече по фаза-нула а за защитния остава само защитната функция , няма опасност от прегаряне на занулителни връзки.
При прегаряне на нулева връзка преди консуматора при дву-проводната система корпуса се офазява през консуматора, докато при три-проводна защитния не е натоварен електрически в нормален режим и опасноста му от прекъсване по електрически причини е значително по малка.
Това е валидно и без наличието на ДТЗ. А пък ако има предимствата са известни. Ето една интересна брошурка по въпроса http://www.schneiderelectric.bg/bgnew/d ... ystems.pdf
Iliev Labs - специалист
Master_Kenobi написа:
Благодаря за мненията, колеги. Но все пак ми разяснете Голямата Файда от трипроводната линия и ДТЗ, след като в хубаво направените стари инсталации отсъствието й не се забелязва. :?
Голяма част от пожарите, са причинени от нередности в ел. инсталацийте. Деца и кучета вкъщи също са "рискова" група. За мен това са достатъчни причини за да приема оскъпяването на инсталацията. :callsign:
Master_Kenobi - V.I.P.
Мислиш ли, че при добре направена двупроводна инсталация тия рискове ги има?! В панелните комплекси, със стотици хиляди жилища, деца и кучета дал Бог, пък не се виждат пожари през ден (пу-пу! :-D ). Пък когато ги има май са по-често от други простотии...
Нещо не мога да се убедя все още в неотложната непременност, която налага трипроводните инсталации. :?
В. Петров - специалист
Master_Kenobi написа:
Мислиш ли, че при добре направена двупроводна инсталация тия рискове ги има?!
Къде видя "добре направена двупроводна инсталация" и какви са критериите ти за оценка?

В Стражица почти всички сгради са от периода непосредствено след 1986 година.
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=280031

ДТЗ дава защита от опасни и неизправни уреди. Ето какво не би се случило при наличие на изправна защита:
http://paper.standartnews.com/archive/2 ... 3722_9.htm
http://paper.standartnews.com/archive/2 ... 158_19.htm
http://paper.standartnews.com/archive/2 ... 521_11.htm
http://paper.standartnews.com/archive/2 ... 937_18.htm
http://www.standartnews.com/news/details/id/11799/
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=112961


А ето един случай на комплексна немарливост и безхаберие:
http://paper.standartnews.com/archive/2 ... /index.htm
съдебното решение:
http://www.vks.bg/vks_p10_18.htm

Тема "Дву- или трипроводна инсталация за осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: