Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valqk - специалист
Този, който си пуснал е. Благодаря за снимката!
Довечера ще проверя свързването, но като гледам мотора е заминал, защото са си вързани 1 3 и 4, само 6 не е и по спомен на 4 имаше фаза...

Ще премеря и ще пиша.
fikata - майстор
Освен изгоряло моторче,друга причина за да не навива пружината е лош контакт от микропрекъсвача,който изключва моторчето, когато пружината е навита.На снимката -контакта вляво от моторчето. Трета причина:При свален капак горе вляво зад диска под контактния блок се вижда един превключвател/бяло пластмасово лостче/ с две положение вкл/изкл.Провери положението на лостчето му да не е в положение "изключено".
ИзображениеИзображение
За старите индукционни електромери трябва да се знае,че за да превключи тарифното реле какъв импулс от часовника трябва да се получи -фаза или нула.
Нормално е когато няма подаден някакъв потенциал/фаза или нула/ към клемата за тарифата на електромера, той отчита по долния брояч ІІ - дневна тарифа.
Горният брояч І /нощната тарифа/ се включва при подадено напрежение/потенциал/ на клемата за тарифата от часовника. Другият край на бобината на тарифното реле/клапа/ е свързан вътрешно /на фаза или нула/ в самия електромер и няма изведена клема отвън на клемния блок.
За едни електромери е необходимо да се подаде фаза ,за други -нула от часовника зада сработи това реле,превключващо кой от двата механични брояча да отчитат.
Т.е. според електромера трябва се съгласува и схемата за свързване на часовника.
valqk - специалист
Изгоряло е моторчето за навиване...
Електромера е на завод Елия - Никопол.
Идеи как се превключва дневна/нощна? С фаза или с нула?
Ще търся друг часовник.
shadow__01 - майстор
valqk написа:
Идеи как се превключва дневна/нощна? С фаза или с нула?
На повечето електромери се подава фаза. Не съм срещал електромер да се превключва с фаза, но може и да има някакви стари, които се срещат много рядко. Убеден съм, че твоя се превключва с фаза, но за по сигурно първо подай нула и ако не сработи опитай с фаза през пробна лампа. Ако включи подаваш фаза през часовник.
iliyanpitbul - напреднал
Прикачен файл:
A91.0920_big.jpg
Показания електромер е монофазен,двойно тарифен с вграден часовник.Или поне за такъв ми го продадоха.Въпросите ми са относно свързването му.Основното е ясно,на 1клема вход фаза,за 2клема изход фаза,на 3 и 4 клема съответно нулата/от ляво на дясно/.Обаче възниква въпроса как точно ще стане превключването от 1 на 2 тарифа /дневна и нощна/?Някакви настройки ли трябват?Часа и той как ще се настрои?Служителите на енергото разполагат с някакви кабели,но в случая става дума за подотчетен и .....Някой ако може да помогне с насоки и съвети ще съм благодарен.
hidrazin - майстор
Най-добре е да питаш този дето ти е продал това турско чудо.
Ако трябва да се програмира то това става с оптична глава - слага се срещу онова кръглото с двете очи. :-D
:partyman:
amdatlon - специалист
iliyanpitbul написа:
Прикачен файл:
A91.0920_big.jpg
....

Обаче възниква въпроса как точно ще стане превключването от 1 на 2 тарифа /дневна и нощна/?Някакви настройки ли трябват?Часа и той как ще се настрои?Служителите на енергото разполагат с някакви кабели,но в случая става дума за подотчетен и .....Някой ако може да помогне с насоки и съвети ще съм благодарен.
Включи го под напрежение и виж дали показва точен час ( имат си батерия вътрешна). И ако е добре , сам ще си превключва тарифите като стане време.

Тема "Относно свързване на електромер с часовник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: