• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
duudah - напреднал
Милене пак се обърка-няма зависимост между ДТЗ и зануляване, и още по-малко-заземяване.Всичките неща са дублиращи се защити с цел увеличаване на безопасността.
Ама разбира се, че ДТЗ и зануляването са дублиращи се защити, как не съм се сетил сам по-рано.
Забележка: Има един бутон "Преглед" точно до бутона "Прати" ... цъкаш първия, четеш и после цъкаш втория

А връзката между заземяването и ДТЗ е малко по-тънка и там идеята е че можеш да си сметнеш под колко ома трябва да ти е съпротивлението на заземителя с който е свързан защитния проводник за да изключи надеждно защитата при определено допирно напрежение и определен ток на сработване на ДТЗ.

Поздрави
Милен
Shivarovo - напреднал
някой може ли сега пак да ми разясни как точно се осаществява вземане на нулевия проводник от звездния центар , тоест ако някой е виждал отворен траф да каже кво има или снимка нещо, защото ако садим по картинките направо от трите фази се взима жицата за нулата
moimoimoi - майстор
:lol: ми просто краищата на трите намотки са свързани на едно място и от там е изкарана нулата
sasooooooooo - "специалист"
alsted написа:
Сашо, зануляването чрез "шоко"-контактите е правилно да е изпълнено с трети проводник, който е към предпазната нула в таблото.
Е, значи по-долното твърдение се оказа невярно?
alsted написа:
Специалисти и не-такива, връзването на третия проводник към нулата на двупроводна система е напълно безмислено-ами к'во ше кажете да вържем по три проводника за надежност...Идеята му е-директно твърда земя, независимо от потенциала на нулата!!!
Милен - майстор
Спора с разбрали-недоразбрали е безмислен, затова ще дам малко информация на автора на темата.
Shivarovo написа:
някой може ли сега пак да ми разясни как точно се осаществява вземане на нулевия проводник от звездния центар , тоест ако някой е виждал отворен траф да каже кво има или снимка нещо, защото ако садим по картинките направо от трите фази се взима жицата за нулата
Ето ти два каталога за БКТП в които има доста подробни схеми и картинки на комплектни трафопостове

http://www.filkab.com/GetFile/bg/category_files/709/
http://www.filkab.com/GetFile/bg/category_files/1983/

Звездния център е свързан вътре в трафа като трите краищата на трите намотки са на обща шина от която има извод на капака през проходен изолатор. Останалото се вижда в брошурките :)
John - специалист
Извинявам се за питането,но този въпрос отдавна ми се върти в главата.Дали,3проводнатасистема не е измислена за система с изолиран звезден център,а не с директно заземен като нашата?Извинявам се за въпроса може да ви се стори глупав,но това не съм го изучавал/системи с изолиран звзден център/ и затова питам.
moimoimoi - майстор
три/пет/ проводната мрежа е измисляна за да се осигури по добра безопасност,понече често от експлоатациа /пренатоварване/ фази,нули прекъсват, а третия проводник се явява неработна нула
John - специалист
По тази логика,този проводник трябва върви по цялата мрежа и да е отделно заземен.А,при нас това го изпълнява нулевият,който е свързан директно със заземител :?: .
moimoimoi - майстор
е ти нали не очакваш като сме минали от 2 проводна мрежа към 3 проводна мрежа да се сменят навсякъде електроинсталациите

заварено положение :lol:,такива са изискванията нулата и земното да са разделени-приложимо е само за ново строителство
земното се изгражда на местно ниво-4-5-6 забити кола и заземителен контур
zmeios - специалист
Ама моля Ви се всички, правете разлика между трипроводна инсталация ВЪТРЕ в апартамента (т.е. от разпределителното табло до всички или до повечето консуматори), и ИЗВЪН таблото (т.е. от границата на собственост до стълба на ЕРП-то и нататъка)

Нямат нищо общо двете неща, и ми се струва че спорим безсмислено.

Трипроводната инсталация след таблото защитава обитателите от токов удар заради прекъснала нула - което се случва често. Освен това позволява инсталиране на ДТЗ в таблото. Работещо ДТЗ без чисто изпълнена трипроводна връзка контакти/табло НЯМА, няма и да има, защото на този принцип (утечен ток през защитната нула) работи самото то.

След таблото на апартамента вече има само един единствен авторитет, и то е местното ЕРП. Не виждам какво има да го обсъждаме. Тоя трети проводник от който започна разговора може да е защитна нула, може да е нищо! Едни хора, в един офис, на някое друго място в България решават кое къде е свързано в тази част на инсталацията. Клиентите там НЕ ПИПАТ! Клиента има право да си забоде един или повече колове в земята, оторизирани от лаборатория (наистина не е чак толкова скъпо меренето), и да си сложи собствена, сигурна земя.

По стандарт, и до ИЗРИЧНО нареждане от ЕРП-то в противен смисъл, трябва да се презюмира, че инсталацията ДО апартаментното табло е двупроводна. Къде (и как) е заземена след това е работа на тия, на които плащаме ток - нас не ни касае.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 15

Тема "За нулевия проводник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: