• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
В. Петров - специалист
2v6 написа:
Връзваш една печка (котлон или друг мощен консуматор около 2кВ) между фазата и този проводник.
Мериш напрежението между този проводник и водопровода (ако е метален). При напрежение 10V и ток 10 А имаш съпротивление към земя около 1 Ом - добре. Ако напрежението е повече - не е добре :wink:
Доста съмнителен метод.
2v6 - майстор
В. Петров написа:
2v6 написа:
Връзваш една печка (котлон или друг мощен консуматор около 2кВ) между фазата и този проводник.
Мериш напрежението между този проводник и водопровода (ако е метален). При напрежение 10V и ток 10 А имаш съпротивление към земя около 1 Ом - добре. Ако напрежението е повече - не е добре :wink:
Доста съмнителен метод.
И доста опасен :!:
Да се извършва само от неправоспособни електротехници :wink:
bolen_siderov - напреднал
2v6 написа:
И доста опасен :!:
Да се извършва само от неправоспособни електротехници :wink:
В такъв случай благодаря за съвета! намирисва ми на атентат! Ако не съм ви симпатичен - просто ми кажете :lol: :lol: :lol:
2v6 - майстор
bolen_siderov написа:
2v6 написа:
И доста опасен :!:
Да се извършва само от неправоспособни електротехници :wink:
В такъв случай благодаря за съвета! намирисва ми на атентат! Ако не съм ви симпатичен - просто ми кажете :lol: :lol: :lol:
Атентат ли :?:
Да мериш напрежение в отворено табло за теб атентат ли означава :?
alsted - майстор
Специалисти и не-такива, връзването на третия проводник към нулата на двупроводна система е напълно безмислено-ами к'во ше кажете да вържем по три проводника за надежност...Идеята му е-директно твърда земя, независимо от потенциала на нулата!!!
В. Петров - специалист
alsted написа:
Специалисти и не-такива, връзването на третия проводник към нулата на двупроводна система е напълно безмислено-ами к'во ше кажете да вържем по три проводника за надежност...Идеята му е-директно твърда земя, независимо от потенциала на нулата!!!
Има и такава система, но трябва да е изградена по определен начин, със съответната защитна апаратура. Иначе не е надеждно, а е много опасно!
Милен - майстор
alsted написа:
Специалисти и не-такива, връзването на третия проводник към нулата на двупроводна система е напълно безмислено-ами к'во ше кажете да вържем по три проводника за надежност...Идеята му е-директно твърда земя, независимо от потенциала на нулата!!!
Ако си на кораб и няма твърдо под теб, какво правим - хвърляме ДТЗ зад борда. :lol:
sasooooooooo - "специалист"
alsted написа:
Специалисти и не-такива, връзването на третия проводник към нулата на двупроводна система е напълно безмислено-ами к'во ше кажете да вържем по три проводника за надежност...Идеята му е-директно твърда земя, независимо от потенциала на нулата!!!
Аха, значи зануляването в контакта при двупроводна мрежа е безсмислено? :irre:
Прегледай тази тема
duudah - напреднал
човека какво пита.. вие му говорите за кораби и занулявания :)

@bolen_siderov това кое творение на кого е, е без значение. Ако Ти искаш да вършиш работа и искаш да я вършиш качествено, Ти трябва да провериш къде отива тоя трети проводник вместо да разчиташ някой някъде да си е свършил работата. Дето има един лаф.. "Стават грешки, казал Ежко Бежко и слязъл от четката".

После аз доколкото съм в час щом е къща тя е с електромерно табло на границата на собственост и всички такива табла се заземяват, идва си орган за контрол и го мери това заземяване дали ти е в нормата. В тоя ред на мисли тоя трети проводник дето ти идва от стълба ако там /на стълба/ е вързан за нулата и няма отделно заземление за него ти дали ще го вържеш още един път за нулата и заземителя при електромерното табло е без значение и това няма нищо да ти донесе. Пак в тоя ред на мисли, щом ти е замервано заземлението на таблото при изнасянето му от двора ти на граница на собственост, от какъв зор ти ще биеш още колове... няма сми.
А ако действително е вързано с нулата заедно към нулевия проводник на стълба, а то няма и къде другаде да е, може да ги свържеш заедно и в електромерното табло и да ги заземиш там. така ще ти бъде подсигурена двойно линията.
Аз не виждам логика да свържеш защитен и нулев на стълба и после да ги свържеш пак в таблото.. единственото което постигаш е разхищение на проводник и със същия успех можеш да си закараш нула до таблото и там да я разделиш.

Явно има някакъв смисъл в тоя 3ти проводник, интересно къде е тая къща и кое ЕРП е там?
Единствения смисъл за мен е ако през определен брой стълбове се бият заземители и се заземява тоя защитен проводник и в крайна сметка се получава сложен заземител, който енергото си го контролира и работата му е сигурна. В крайна сметка това нещо не съм го виждал и не знам дали е така. :)

Както и да подходиш в ситуацията трябва да мислиш за поддържането след това:
- ако си забиеш собствени заземители и си направиш защитен заземител твой си.. той няма да излезе 100 пари и няма нужда да е с малко съпротивление. Спокойно може да е над 1000-1500 ома, но ако собственика след теб не го проверява редовно може да стане проблем и без да разбере да остане без надежден защитен проводник, което си е опасно както sasooooooooo намекна :)
- ако тоя трети проводник наистина си има собствени заземители и те са на енергото е хубаво, че те трябва да си ги контролират и това е златен вариант според мен. В тоя случай си биеш 2-3 колеца някъде из двора и тоя 3ти проводник /без никъде да го връзваш за нулата/ го заземяваш "повторно" и от там нататък имаш сигурна защита
- последния вариант с разделяне на нулата на работна и защитна е дискутиран многократно

Сори за дългия пост, поздрави
Милен
alsted - майстор
Милен написа:

Ако си на кораб и няма твърдо под теб, какво правим - хвърляме ДТЗ зад борда. :lol:
Милене пак се обърка-няма зависимост между ДТЗ и зануляване, и още по-малко-заземяване.Всичките неща са дублиращи се защити с цел увеличаване на безопасността.И хайде започнете да правите разлика между зануляване, заземяване, работна и предпазна нула.
Сашо, зануляването чрез "шоко"-контактите е правилно да е изпълнено с трети проводник, който е към предпазната нула в таблото.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

Тема "За нулевия проводник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: