• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lenko71 - специалист
Ники274 написа:
Между другото я сподели каква утечка имаш в предвит в случая и трябва ли да тече ток или какво? :?
Заданието е пределно ясно, но ще конкретизирам за да стане още по ясно.
Имаш котлон с метална плоча, с метален корпус и нагревателя на котлона е дал утечка към корпус, достатъчна за да те прасне тока ако пипнеш корпуса.
Имаш и контакт който минава през ДТЗ(фаза и нула), но третия извод на контакта не е свързан никъде.
Ако включиш котлона в този контакт ще сработи ли ДТЗ?
Или ще чака да пипнеш корпуса и тогава ще сработи?
lubomirlz - специалист
ДТЗ ще изключи но чак когато те тресне много сериозно, което не е желателно :lol: Тя и за това е забранена да се използва в двупроводни инсталации, защото дефакто няма защита от поразяване от ел. ток. Трябва да стане инцидент за да изключи, но една стандартна 30 мА защита изключва от 12-15 мА нагоре, а за малки деца, стари хора и такива със сърдечни проблеми този ток не е никак малък, пък и какво става ако ДТЗ е дефектирала при незаземен уред :)
Ники274 - специалист
lenko71 написа:
Имаш котлон с метална плоча, с метален корпус и нагревателя на котлона е дал утечка към корпус, достатъчна за да те прасне тока ако пипнеш корпуса.
Колега при двупроводните инсталации се прави зануляване.Така,че ще сработи предпазителя при споменатата от теб утечка.А аз отбелязах,че при отпадане на нулата в таква инсталация се офазяват всички включени уреди и има предпоставка за евентуални смъртни случаи.Варианта е да се сложи ДТЗ на входа на таблото.Вероятността да оцелееш от токов удар в случая е доста голяма.В сравнение,че 80% от инсталациите в България за двупроводни,за по голяма безопастност е препоръчително да имат ДТЗ на входа на таблото.Така,че имат приложение и в двупроводни инсталаци.
lubomirlz написа:
ДТЗ ще изключи но чак когато те тресне много сериозно, което не е желателно :lol: Тя и за това е забранена да се използва в двупроводни инсталации, защото дефакто няма защита от поразяване от ел. ток. Трябва да стане инцидент за да изключи, но една стандартна 30 мА защита изключва от 12-15 мА нагоре, а за малки деца, стари хора и такива със сърдечни проблеми този ток не е никак малък, пък и какво става ако ДТЗ е дефектирала при незаземен уред :)
Е те хората за това и я слагат да сработва под 30 милиампера, да оцелее човек при протичането на такъв ток през него.Иначе само да сработи при отделно заземяване,дали щеше да има изискване да е толкова малък тока.По твоята логика не е проблем и да е 1 ампер и тогава да сработва-не мислиш в правилна посока ; ) .Също друго много важно нещо е и бързодействието на ДТЗ,подценявате ги тези защити май......

Пп Съгласен съм,че при трипроводна инсталация вероятността от директно протичане на ток през човек е почти нулева.Но мисълта ми беше,че при двупроводните инсталации има решение с ДТЗ да се защитава човек при офазяване на корпусите на уредите.
lz1tar - специалист
Спрете да давате ъкъл на мазачи и кнауфаджии , преквалифицира ли се на "жичкаджии".В нета е пълно с инфо да четат,ако схванат -добре,ако не да си гледат малите и толкоз.Тоя не е чул за ДТЗ тръгнал да прави елинсталация.Ами обяснете му на тъпанара как да свърже девиатор и кръстат ключ,и това не го знаят.Това което знаят е да подбиват цените
lubomirlz - специалист
Не виждам как логиката ми те насочи към тоя 1 Ампер (този ток най-малкото е способен да предизвика пожар) , защитите се слагат за да се задействат преди да е станал инцидент. И да тока е под 30мА за да оцелее човек, понеже може да се офази и без да е неизправен уреда :?:
( Сменяш крушка, внучето на баба бърка в контакта с шишовете, хващаш щепсели с мокри ръце и още много случаи ) ето тук е другата роля на ДТЗ да те спаси при възникнал инцидент и за това се задействат при нисък ток и бързодействащи.
А при твойте двупроводни решения печката ще си седи офазена докато не я барнеш :?:
Ники274 - специалист
lubomirlz написа:
Не виждам как логиката ми те насочи към тоя 1 Ампер (този ток най-малкото е способен да предизвика пожар) , защитите се слагат за да се задействат преди да е станал инцидент. И да тока е под 30мА за да оцелее човек, понеже може да се офази и без да е неизправен уреда :?:
( Сменяш крушка, внучето на баба бърка в контакта с шишовете, хващаш щепсели с мокри ръце и още много случаи ) ето тук е другата роля на ДТЗ да те спаси при възникнал инцидент и за това се задействат при нисък ток и бързодействащи.
А при твойте двупроводни решения печката ще си седи офазена докато не я барнеш :?:
Е и?Като седи офазена какво? Таблото не седи ли и то с "чакаща" фаза от всеки ъгъл?Контакта да не би да няма фаза до него 24 часа в денонощието?Опитваш се да направиш разлика между двата случая ама не се получава.Едно и също си е.
Така го представяш сякаш съм казал да се офазяват корпусите.Говоря за авария,не за работно състояние на инсталацията!!!
Колега от самолет се вижда,че не ги чуваш тия неща.Даже не знам колега ли си...... :?
И как прецени,че "този ток най-малко е способен да предизвика пожар"? А ако те ИЗНЕНАДАМ и ти кажа,че има ДТЗ с десет пъти по голям ток на сработване от тази за която ми говориш -какво ще измислиш сега? :?:

Пп Едно въпросче имам към теб,ако нулата се допре до заземяването какво ще се случи с ДТЗ при включен консуматор/съответно и при изключен консуматор?
lubomirlz - специалист
Хахаха бъзикаш ли се с това въпросче :lol:
Да ти отговоря на въпросчето: ако нулата се допре до заземяването при включен консуматор то ДТЗ ще се задейства (Кирхов) и няма да се задейства при изключен (няма какво да следи, от къде да ги вземе тия утечки :) )

И като е авария какво, да си седят уредите офазени докато те тресне ли :)
Като ти е двупроводна инсталацията ще си го занулиш контакта.
Че има ДТЗ с по-голям ток на сработване има ги, но определено не си ги слагаш в дома където и 500мА са достатъчни за пожар, та ако обичаш не извъртай темата.
Ники274 - специалист
И какво искаш да ми кажеш ,че двупроводните инсталации за нищо не стават и понеже 80% от домакинствата в България ги ползват и за това поне по 10 човека на ден умират от калпавата инсталация????
Ако не ме обориш с факти недей спори : )

А за ДТЗ ще изключи и в двата случая,май не си вързал нито една ДТЗ в живота си????? :?

Не виждам какво повече мога да си кажа с теб,имаш още да учиш.
lubomirlz - специалист
Абсолютно никъде не съм споменал, че не стават, изсмукваш си ги от пръстите тия твърдения :) и да ДТЗ няма да изключи когато няма консуматор, не протича ток тъй като нулата и земята ти са обединени в таблото преди нея ( TNC-S) система. При ТТ и IT ще изключи но случая не е такъв.
Ники274 - специалист
Сработва и без консуматор,това ,че не може да си го обясниш е отделен въпрос.Освен Кирхов има и други хора дето са "измислили" закони ; )
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15

Тема "За нулевия проводник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: