• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Милен - майстор
Ами викни някоя лаборатория със специален уред да ти измери въпросния трети забравен кабел дали отговаря за заземителен и тогава може да си сигурен, ако не ти се занимава и не ти се дават пари работиш с нулата.
Virtuozo - специалист
Милен написа:
Ами викни някоя лаборатория със специален уред да ти измери въпросния трети забравен кабел дали отговаря за заземителен и тогава може да си сигурен, ако не ти се занимава и не ти се дават пари работиш с нулата.
Аааа само това не! Никакви лаборатории щото после ще плачеш! Ще има разкачи,тука закачи тука...аха ясно дай 200 лева :shock:
engineer - специалист
Смея да оспоря картинката на moimoimoi:
Първичната намотка на кварталното/селското трафо (20kV) е свързана в триъгълник. Вторичната (0.4 kV) е както е на картинката.
2v6 - майстор
bolen_siderov написа:
2v6 написа:
може да добавиш още една клема за да отделиш земята. Това има смисъл, ако в апартамента (къщата) до консуматорите вървят три проводника :idea:
Да, до къщата вървят три проводника и точно за това се чудех как точно да вържа защитените кабели, които ще изкарам с новата инсталация към "земята" дето си виси тъжна и неизползвана при електромера сигурно от 30-40 години, тъй като, ще се повторя - таблата за АП, които аз съм монтирал до сега са били с по една шина и една клема. Щом казваш, че има с по две - тръгвам на лов по магазините :wink:
Благодаря :thumbs:
Въпроса беше дали до контактите отиват три проводника :?:
За нулева клема може да се ползват "нулеви клеми" за шина (разбира се шината трябва да е метална - използва се за връзка между клемите) :idea:
bolen_siderov - напреднал
2v6 написа:
Въпроса беше дали до контактите отиват три проводника :?:
За нулева клема може да се ползват "нулеви клеми" за шина (разбира се шината трябва да е метална - използва се за връзка между клемите) :idea:
До контактите не стига нищо :lol: има инсталация на 1000 години, с която ще се процедира - клещите и довиждане - ще пускам изцяло нова инсталация на целия етаж и ще си пусна три проводника навсякъде - дори и за осветлението не мисля да го спестявам. Между другото старата инсталация е произведение на изкуството - може да напиша книга по темата... меже да я кръста "50 начина да сложиш край на живота си с фиаско" - на такова нещо дори и опитните електричари сигурно рядко попадат :|
А иначе ме увериха, че третия проводник си е наред и няма проблем да се ползва (къщата не е моя - ще правя инсталацията и изобщо цял ремонт на едно приятелче), така че утре ще ходим да видим какви точно табла има, с по колко клеми и я почваме - ще информирам за развитието на нещата и колко пъти съм светнал :-D много благодаря за съдействието и ако излизат въпроси в процес - ще прибегна отново до вас :thumbs:
Милен - майстор
И защо си мислиш че третия проводник е изключение от "произведението на изкуството" И като го използваш този съмнителен проводник наготово, само с едното уверение че е наред, може 51-вия начин да е твое дело :lol: Имай впредвид ще ще е свързан със всички корпуси и ако не е в норма им залагаш една голяма мина която рано или късно ще гръмне, и тогава оправдания от рода на "ама нали казахте че е наред" няма да минат.
duudah - напреднал
Аз лично за пръв път чувам някъде в БГ да върви трети защитен проводник заедно с нулата и фазата по разпределителната мрежа

още повече тази практика да е на 1000 години, но както и да е

моя съвет е слушай адаша Милен и няма да сгрешиш, вариантите са ти следните:
- ползваш нулата за да си сигурен
- викаш си лаборатория да ти го измери, като по моя преценка надали ще платиш повече от 50 лв и то ако искаш да ти пишат протокол... ако искаш само да ти го измерят ще минеш доста по тънко /мери се заземителя дали е читав и примерно проводимост на свързващия проводник/
- биеш си собствени заземители в двора на къщата и си водиш защитен проводник до таблото, отново надали ще платиш повече от 50 лв

Каква ти е мечтата в крайна сметка, ДТЗ ли?

и последно.. силно протестирам, че спряхте с картинките, а така хувао се забавлявах :-D
bolen_siderov - напреднал
Милен написа:
И защо си мислиш че третия проводник е изключение от "произведението на изкуството" И като го използваш този съмнителен проводник наготово, само с едното уверение че е наред, може 51-вия начин да е твое дело :lol: Имай впредвид ще ще е свързан със всички корпуси и ако не е в норма им залагаш една голяма мина която рано или късно ще гръмне, и тогава оправдания от рода на "ама нали казахте че е наред" няма да минат.
Ами третия проводник не е част от "изкуството" или поне не е на същия "творец", защото него си го виждам как идва от стълба, и ако нещо не е наред, то ще е творение на електроснабдяване :) а инсталацията, която е вътре - въпросното творение си е отдлно и бог знае кой я е правил
Иначе съм взел предвид всичките ви съвети и съм казал на пича всичките вариянти, включително да викнем някой да замери, но както казах - къщата не е моя и не аз взимам решенията :roll:
И да - идеята ми е да му изпраскаме едно ДТЗ :-D
Милен - майстор
Това вече е друга съществена информация :lol: остана да кажеш дали това трето жило е вързано за нулата на стълба или някъде другаде :lol:
Ако третото жило е вързано за нулата на стълба, ползвай го за защитно без проблем. Може само да премериш какво напрежение дава спрямо фаза и дали е различно от работната нула. А и хубаво е да му сложите един, два заземителни кола до електромерното табло за подсигуряване.
А ако действително е вързано с нулата заедно към нулевия проводник на стълба, а то няма и къде другаде да е, може да ги свържеш заедно и в електромерното табло и да ги заземиш там. така ще ти бъде подсигурена двойно линията. А от там вече към къщата си ги разделяш на два - работен и защитен нулев проводник.
2v6 - майстор
bolen_siderov написа:
...
Ами третия проводник не е част от "изкуството" или поне не е на същия "творец", защото него си го виждам как идва от стълба, и ако нещо не е наред, то ще е творение на електроснабдяване :) а инсталацията, която е вътре - въпросното творение си е отдлно и бог знае кой я е правил
Иначе съм взел предвид всичките ви съвети и съм казал на пича всичките вариянти, включително да викнем някой да замери, но както казах - къщата не е моя и не аз взимам решенията :roll:
И да - идеята ми е да му изпраскаме едно ДТЗ :-D
Може сам да провериш дали този проводник работи добре като земя :idea:

Връзваш една печка (котлон или друг мощен консуматор около 2кВ) между фазата и този проводник.
Мериш напрежението между този проводник и водопровода (ако е метален). При напрежение 10V и ток 10 А имаш съпротивление към земя около 1 Ом - добре. Ако напрежението е повече - не е добре :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "За нулевия проводник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: