• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
zzuzi - специалист
Здравейте,трябва ми повишаващ трансформатор(от12на220v,~60w),като намотките не трябва да са плътно една до друга.Ако някой знае къде мога да намеря такъв на прилична цена,моля да ми помогне.Благодаря!
Trifun - специалист
Хмм, честно казано нямам идея откъде можеш да намериш такъв трансформатор, но защо ли имам чувството че си намислил да захранваш нещо 220 волтово от акумулатор ?? :roll:
Ако е така - просто забрави за трансформатора !
Акумулатора ти дава постоянен ток, а трансформатора може да се включва САМО на променлив ток.
zzuzi - специалист
знам,че ще ми трябва променлив ток,но съм си направил един преобразувател от = на~ ток,който е проверен и действа.За повишаването на напрежението опитах с включен на обратно трансформатор от луничка,но работи както трябва първите пет минути,след което напрежението пада постепенно и накрая се изключва.
pavelari - майстор
вземи обикновен траф 220/12 и бъди сигурен, че ще бачка, ако въпросния модулатор на променлив сигнал е изправен - увери се и в това...
Wishmaster-ruse - специалист
Значи правил съм това с блокгенератор(не съм сигурен така ли се пишеше)аз съм си навивал трафчето и бубинката на генератора.
Трябва ти за трафа феритна сърцевина! видях и с обикновен траф схема но беше с мултивибратор и за малка луминисцентна лампа.
Ако твоето е било с блокгенератор спазили при свързване начало и край на намотките и на двете?
Прегряваше ли за да ти изключи?
За какво искаш да го използваш?
zzuzi - специалист
Мисля да го използвам като аварийно захранване за помпата на парното у нас(~60w).Продават се и готови такива устройства но са скъпи.Моята схема е с два транзистора които генерират честотата,а да прегрява не съм усетил.Мисля че се получава нещо като запушване на трансформатора но не съм сигурен
jordanvass - майстор
Сигурен ли си, че твоят преобразувател дава синусоида, а не правоъгълник? Щото ако е правоъгълник голямо ручене ще да падне в мотора. Да не говорим за разни други ефекти. Ако така и така нямаш синусоида - по-добре си купи един UPS за компютър за 60-70 пари. Някои помпи работят и с правоъгълни 220 волта, без да се жалват особено. Освен това кой ще ти включва помпата като спре тока, ако тебе те няма? А акумулатора кой ще зарежда? Пък киселинен акумулатор ако сложиш - той има по-особено зареждане-разреждане. Иначе го скапваш за нула време и отидоха още 60 кинта. Помисли върху всичко това и после си купи за 240 пари един специализиран UPS за камини и си свиркай. Успех!
pavelari - майстор
оххохоо той за помпа го искал - при това положение на 60 вата мултивибратора трее да е за 5 ампера, направо да забрави и да си търси UPS и то скъп
Gogo55 - специалист
миналия месец направих нещо такова на около 350вата.
просто го мислих и правих в движение без да чертая схема.
устроиството стана съвсем елементарно-5-6 детаила- ще опиша тук набързо.
състои се от един 555 които да дава импулси като с един резистор и един кондензатор се регулира честотата.тези импулси директно на един десетичен брояч CD4017, от десете изхода на този брояч светят мигаики последователно 10 броя светодиоди.Взимаме първите 5 от тях и общия им минус го слагаме да отпушва един мосфет IRF540N,другите 5 светодиода отпушват втори мосфет.Двата мосфета са в двата края на първичната бобина,а средната и точка е плюс 12 волта.така имаме правоъгълни положителни и отрицателни импулси индуцирани във вторичната намотка, но не вярвам някъв си мотор от помпа да прави чалъм и да не иска да работи.Включването през обикновенно реле-когато няма 220волта дава контакт и се включва акумолатора.
Това преди ми беше мигалка с която си правих опити-използвах я за източник на нужни импулси,а сега стана йонизатор и озонатор-единия мосфет щрака на автомобилна бобина от запалването, а с искрата между две ламаринки и става озониране на въздуха, или йонизиране на въздуха през крушка.
ELEMENTAL - специалист
Във еShop има такива инвертори на прилична цена(около 70 лева).Ако си мислиш ,че траф 220/12 ще ти излезе много по-евтино-лъжеш се.Ще спестиш 10-20 лева, но напрежението няма да е синосуида.Пак и няма да е толкова дълготрайно устройството, щото напоследък трафовете не се проектират както трябва.Мотора на помпата ТРЯБВА ДА РАБОТИ СЪС СИНОСУИДА.Със правоъгълник ще бръмчи много и ще нагрява-което намалява живота на мотора.За вкл. на инвертора можеш да използваш реле24 волта с 1 норм отврен контакт и 1 норм затворен контакт.Последователно на БОБИНКАТА НА РЕЛЕТО СЕ свързва кондензтор 220нФ на 400 волта.Ако при това положение релето бръмчи трябва да му осигуриш постоянен ток от адаптер към мрежата.
  • 1
  • 2

Тема "повишаващ трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: