Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте на всички! Защо пералнята върти слабо или не иска изобщо да завърти? Може ли някой да ми каже възможните неизправности. Напрежението в контакта е със стойности от 203 В до 223 В. Случва се да си работи нормално както на 203 В така и на 223 В. Пълни се нормално с вода ,не зависи и от количеството пране в барабана. Има си и нормална центрофуга. Дори да помогна на ръка на барабана да завърти нищо не се случва. Може да си работи и цяла седмица без проблеми. Става въпрос за SILTAL SL 048 X H/C. Благодаря!
Master_Kenobi - V.I.P.
Пусковият кондензатор на двигателя е за смяна - 20мкф/220 В.
Струва към 5 лв. в магазина, ако можеш да го смениш сам.
Ако си виждал как изглежда голям кондензатор, няма как да го объркаш, като отвориш пералнята.
moimoimoi - майстор
може и да не е от кондензатора-той служи за създаване на въртящ момент в началото и така се определя посоката на въртене, а автора казва че дори и да се помогне с ръка да завърти нищо не става
което ме навежда на мисълта че има нагорели пластини в програматора
тая пералня колко е годишна?някой да не е въртял програматора в обратна посока?
Ами 1994 г. Не мога да кажа дали е въртян обратно ,но имаше една нагоряла кабелна обувка на единия от трите куплунга за програматора, която беше хлабава . Изчистих я стегнах я и след това напръсках целия прграматор с контактен шпрей който почиства и създава електропроводим защитен филм. И това не помогна въпреки ,че след тази операция две седмици всичко беше ОК. Но ако е програматора щеше ли да си работи на всички програми нормално ,защото иначе всчко друго е наред когато си върти с нормална скорост
moimoimoi - майстор
извода на който се свързва тая кабелна обувка и вътре в програматора е нагорял 100% и не дава контакт, а другите неща си работят защото за всяко си има отделна пластина в програматора,все пак е на 15 години
alsted - майстор
Сигурен ли си, че ремъка не е хлабав и не буксува?
Justy - майстор
alsted написа:
Сигурен ли си, че ремъка не е хлабав и не буксува?
Нее, жена му е отворила вратата и става течение.

Хайде не правете участие по този начин Горе се каза - хлабава кабелна обувка - със сигурност пластината е нагоряла и вътре в корпуса.
zmeios - специалист
Айде стига с тия приказки 1001 нощ за нагорели пластини.

Че се случва нагаряне, случва се; че е проблем - проблем е; но симптомите НЕ СА такива!

На питащия мога да кажа, сменяй пусковия кондензатор, ще излезе левче, два или пет, и ще реши проблема напълно.

А иначе, действието "почистване на контактите в 10-годишна пералня" го одобрявам напълно, даже шапка свалям на техниците, дето го правят като част от "рутинната профилактика" при поправка.
alsted - майстор
Justy, никой обаче не е казал, че е проследил веригата и е сигурно, че тази връзка е в токовия кръг на ел. двигатела. По-скоро смея да твърдя , че е от нагреватела.
Относно нагорелите пера на контактите-изключителна рядкост /поддържам няколко действащи "Перли"със стаж 20-30 години-никога не са имали проблем с контактите на програматора/. Случвало ми се е при изгаряне на двигател, при пробив на нагревател, но не и като "умора". Почистването на перата по принцип не е здравословно /освен с разтворител или много фина шлайф паста-не, че се постига кой-знае какво/. Когато са наистина нагорели, временно може да се зачистят, но със сигурност няма да карат много.
Не знам защо изключвате като причина хлабавия ремък. Мойта практика сочи друго-много често това не се забележава.
На мен по-скоро ми се струва, че двигатела "си е тръгнал".

Тема "Защо пералнята върти слабо? ПОМОГНЕТЕ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: