Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stillwater - напреднал
Върти на центрофуга, защото не е изхвърлила водата. Банели стигат и до помпата. Ако няма филтър, трябва да я разглобиш, или да откачиш от помпата маркуча, който идва от барабана и да видиш дали от там може да се извади. Преди това източи водата, да не намокриш всичко. :)
svetliopi44 - Чирак...
Благодаря за съветите ... пичове сте
Утре ще видя какво ще мога да направя ... :prost:
alsted - майстор
Не споменаваш с каква честота е тракането, но има вероятност да се е откъснал амортисьор или откачила носеща барабана пружина.
За спирането й - попадал съм /и то отдавна/ на едни турски перални, който имаха самоизключване при по-голямо "заиграване" на казана. За твоя модел-не съм на ясно.
Таблото на къщата е сменено от енергото с ново,външно на стълб е монтирано. С по-голям кондензатор да не изпека мотора, нали това ме предупреждавате?
stillwater - напреднал
Прочетох цялата тема, и не видях някой да е писал, че ако се сложи малко по-голям кондензатор, мотора ще изгори. Има тема в друг форум, където се споменава за това, но там има и нещо друго - скъсано уплътнение на вратата, при което е много вероятно в мотора да е попаднала вода.
Като не искаш да слагаш 14, поне намери оригинален 12.5 микрофарада. :)
Премери капацитета на стария кондензатор.
На какво разстояние е къщата от трафопоста?
novgradski - специалист
...и в моятя пералня( Indesit 421) се чуваше чукане...карах така до момента до когато не прокапа самоочистващата се помпа.Свалих я за да сменя уплътнението и...кърфица и едно топче (пластмасова сачма) от детска играчка...Капането и шума спря.

Относно кондензатора: преди време пералнятя нямаше мощност,чудех се каво е,издърпах я напред,свалих капака и когато иска да върти - помагам (на голямата шайба)-върти....така "изпрахме".На другия ден събрах 3бр. кондензатори (общо около 12мфр) -пробвах,тръгна,със стария -в магазина,нов кондензатор,смяна .... та до сега.
Привет, колеги !
Смених отново кондензатора. Този път с 16 микрофарада, тъй като отново няма подходящия за мен 14-15 микрофарада.Пералнята върти отлично и в двете посоки, направо бих казал, че е неузнаваема.След толкова много размисли по темата искам да благодаря на всички вас, както за помощта, така и за полезните съвети. Наистина не в тази тема беше упоменато, че при 16 микрофарада може да се "изпече" електромотора, а в линка, пуснат от Justy. Но това няма никакво значение.Запитването ми е дали въпросният 16 микрофарадов кондензатор, с който съм в момента би навредил на електромотора
или да не се притеснявам ? Забелязвам, че в първия момент на завъртането, благодарение на по-високия въртящ момент на електромотора се наблюдава едва доловимо присвирване на ремъка, което след десетина минути работа изчезна. Не е проблем да изчакам зареждане на магазина и да закупя 14-15 микрофарада, ако е необходимо. Дайте ми съвет дали да оставя пералнята да си работи така ! Още веднъж сърдечни благодарности на всички отзовали се по темата ! :2thumbs:
Leon - специалист
Защо ли не прочетох темата вчера?

От 2-3 седмици жена ми се оплаква, че пералнята не пере. Взе да ги вади дрехите изцетруфугирани с неразтворен прах по тях. :shock:
А при последното пране в някои учаръци дори ненамокрени. :shock:

В неделя ми остана време и я погледнах. От време на време се опитва да завърти да ги намокри и отъркаля, но най много на половин оборот. Центрофугата работи, но не мога да преценя на пълни обороти ли.
Отворих я. Няма такава чиста пералня (жена ми много си я поддържа). Няма нищо нагоряло. А бе - всичко си е точно на външен вид. Не посмях да помагам на шайбата с ръка, щото искам да имам 10 пръста :roll:
Между другото, ако се сложи примерно 1/4 пране си работи.

Реших че са лагери.

Защо не кондензатор? Направих си грешната аналогия с абрихта, който имам на село. Появи се един път след включване необичаен шум продължително време - изключих. Свалих двигателя, отворих го и както предполагах центробежният изключвател на пусковата намотка, която е последователно на кондензатор не изключва. добре че беше на време, за да не изгори пусковата. Раздвижих го и след няколко пускания пак блокира. Свалянето на маторя си е мъка, затова изолирах проводниците на центробежният изключвател и сложих един бутон. Държа го натиснат доката развърти.
Защо го разправям ли? Направих аналогия с пералнята. Щом върти центрофугата значи не е кондензатор.

Вчера сутринта жената се обажда на сервиз, защото не ми се занимаяаше с преполагаеми лагери (пък и тези дни нямам никакво време). Описала симптомите уговорила час, дошъл техника отворил я, извадил един кондензатор от чантата, сменил го и ... о чудо! Пералнята си работи. Ама ... и жената печена. Вкарала едно родопско одеяло, а сега да видим!!! Върти перфектно.

15 лв. и довиждане. Ако кондензаторът е 5 лв. , 10 лв за труд и транспорт на техника - нищо не му плащаш.

Та ... както се писа понагоре, си струва да се започне с кондензатора.
diss - специалист
Имам проблем със Zanussi FL522C

Опитва се да завърти но не успява. Нито на едната нито на другата страна. Пробвах без пране само с вода няма проблем, върти си.
Мотора не мирише на изгоряло. свалих кондензатора 16мФ. Премерих го с мултицета - 9мФ. Ще го заменя, но всеки кондензатор за пералня 16 мФ ли става или трябва да търся нещо специално? Глеам на него пише някакви напрежение 400,450,500.

Ето го и него:

Прикачен файл

DSC_0255.JPG
lyubohar - майстор
Трябва да е като този,който си сменил.
Същата стойност и същия волтаж.
Трябва да е неполярен-т.с. да няма плюс,минус.
Онзи ден и аз сменях кондензатор,че не щеше да върти добре.
От 14,или 16uF-не помня станал на 10uF.
Освен това при почване на центрофуга пералнята скачаше.
Реших,че амортисьорите са заминали.
Ама се оказа,че няма амортисьори,а феродови забавители.
И тях смених и сега е добре.
Тук в София цените на услугите са ужасни.
Първия път като ги извиках-за един кондензатор ми взеха 36лв.
Затова първо се опитвам да се оправям сам.

Тема "Защо пералнята върти слабо? ПОМОГНЕТЕ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: