trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Чет Окт 30, 2014 7:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 15, 2009 9:48 pm 
специалист

Точно това направих днес сутринта, почистих до блясък всички съединения свързани с анодната защита и зануляването и измерих пак тока няма промяна. Анода е точно такъв тип. Мисля в близките дни да отворя бойлера и да му сменя протектора с нов и да видя какъв ще е резултата. Няма вече от какво друго да е. Ще го снимам и ще ви го покажа.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 16, 2009 1:53 pm 
специалист

Смених анода с нов.
Ток към корпуса-2,27 милиампера.
Ток през тестера(10 ома)- 2,13 милиампера.
Старият анод се беше покрил с някъкъв тъмен окисен слой, който е непроводим.Тестера показва пълна скала, но така и неможах да си обясня, защо фабрично не беше свързан и колко може да му се вярва.
На снимката са стария и новия анод(новият фабрично е малко по-дълъг и с по-голям диаметър ).

Прикачени файлове:
04.jpg
04.jpg [ 56.25 KiB | Прегледано 4881 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 16, 2009 5:13 pm 
майстор
Аватар

Според рекламите им, тези болери, емайлираните водата била подходяща за питейни нужди :shock: как се отнася това разтварящо и окисляващо се, метално парче вътре във водата към това твърдение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 15, 2011 11:34 am 
специалист
Аватар

Добар ден, бихте ли ми казали на кратко, как точно протича смяната на анода. Аз нямам тестер но бойлера отива към 4-5 години и предполагам е за смяна. Имам впредвит от източването на бойлера до разглабянето, закопуването на нов анод и монтирането, някакви тънкости има ли, деликатни работи и тн?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 15, 2011 3:42 pm 
специалист

Тънкости няма - просто източваш бойлера, сваляш фланеца, изчистваш котления камък отвътре, пускаш за малко водата - да се промие, и сменяш анода. Добре е да смениш и всички гумени и пластмасови уплътнения. Котления камък, натрупан по нагревателя се чисти или механично, или го потапяш в оцет и изчакваш ...
А може и да смениш и нагревателя ако ти е кеф :wink:

ПП : Елдом са пуснали бойлери със т.н. "сухи нагреватели" - при тях не се налага източване на бойлера, като се сменя нагревател :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 15, 2011 11:36 pm 
специалист

По какво може да се разбере, че операционния усилвател е изгорял?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 03, 2011 2:31 pm 
специалист
Аватар

Значи купих един анод, но се оказа че винта от долу е по малък от оригиналния анод. Също така оргиналния беше значително по дълъг и с по голям диаметър. Като го извадих видях че оргиналния е разяден, но само от страната от към нагревателя, а от другата страна си беше почти непокътнат. Бойлера е някаде на 3-4 години работа, реших просто да го завъртя със по здравата страна към нагревателя и затворих. Обаче други ми направи впечатление, че купеният е целя метален а оргиналния е имал някакво покритие прахообразно като цимент. Някой има ли идея какво е това покритие или се е натрупало от водата или де да знам и аз :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 03, 2011 6:54 pm 
специалист

@baretata_7_62, това, на оригиналния не е само покритие - целият е изработен от магнезиева сплав. А новия, който си купил, по всяка вероятност е менте - по-добре не го монтирай, а търси такъв като оригиналния.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 04, 2011 10:28 am 
специалист
Аватар

Е не е целия, защото с ножа го изтърках малко на едно место и от долу си се показа типично металния блясък, а това покритие падна под формата на прах, сива много наподобяща цименто покритие. Просот се чудя дали така е така си е фабрично или се е наслойло с течение на времето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 05, 2011 5:58 am 
майстор

Окислил се е от стояне по складовете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 05, 2011 11:08 am 
специалист
Аватар

Наорави им релкамта :) Анода да се оксили още преди да в монтиран в бойлера :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 05, 2011 5:46 pm 
майстор

Що бре, окислен с коричка не значи разяден. Нищо му няма ще изкара повече време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Май 06, 2011 12:00 am 
специалист
Аватар

Да, и аз това реших. Щом се разяжда и щом няма натрупвания по нагревателя, значи е ОК :) Мога да кажа, че бях приятно изненадан за бойлер на 3-4 години. Нагревателя имаше доста приятен меден блясък, с изключение на малко песачинки полепнали по него, почти без малко да кажеш че е чисто нов :) Важното е че при работа не шуми не издава никакви звуци, като бебенце е :) А е 3кв и си греее както трябва :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 29, 2012 11:40 pm 

Темата е много интересна. Преди 1-2 седмици и аз се сдобих с бойлер с електронно управление. Моят е с графичен дисплей и има прогрес-бар за визуализация на статуса на анодната защита. През първите дни този прогрес-бар си стоеше на максимум, но от около 2-3 дена започна да пада при източване на топлата вода от бойлера. Дори пада до 0 и на дисплея се показва съобщение, че анодната защита не работи. След като водата отново се позатопли, нивото на прогрес-бара се връща отново на максимум. Не мисля, че това е нормално. Моля за съвети от къде може да идва проблема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 02, 2012 1:22 pm 
специалист

Преди две години, като пуснах темата, писах аз да не си купувате такива бойлери, ама... :razz:
В упътването пишеше, че най-коректно е да се гледат показанията на тестера при загрят бойлер, да речем 60градуса, ако и тогава тестера показва нула, може би има проблем. Не е задължително тестера да показва винаги максимум. А бе изобщо с тия електронни тестери, като нашите(за онези със стрелките не знам) е пълна мъгла за състоянието на анода. И тези табла с електронно управление - хубаво замислени, но лошо изпълнени. Моят е още в гаранция, но ако не бях го отварял профилактично през няколко месеца, щеше и това електронно табло да изгори. Електрическите съединения към таблото са с "кабелна обувка", та изводите към тях са на пластмасов корпус , който се беше разтопил и двата проводника "фаза" и "нула" се бяха доближили на не повече от 2 мм един от друг. Наложи се да махна тези съединения, да сменя проводниците със силиконови и да ги запоя директно на платката. От тогава проблем нямам, нищо по таблото не грее и стана в пъти по-сигурно...ама що все аз трябва да бутам и преправям неща излезли от ЗАВОДА и минали през някакъв контрол за качество...Силно се съмнявам, че при ежедневна употреба, някой от тези бойлери с 3квт. нагревател са си изкарали 5 годишната гаранция без да изпуши нещо. Сега може да са ги подобрили не знам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 02, 2012 8:21 pm 
специалист
Аватар

Имам такъв електронен 120 литра вече 4 години.До сега 3 пъти му горяха кабелните обувки и от там и вътре на релето.Понеже е в гаранция нарочно само сменям блока.Като свърши гаранцията на вечерта още ще го преработя.Анода честно не съм го поглеждал дали е свързан макар 5.те разглабяния но на дисплея пълни до край.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 02, 2012 10:51 pm 

Благодаря за мненията, но все пак не ми стана ясно, защо в началото анодната защита беше на максимум дори и при студена вода (като го напълних за първи път), а след това започна да пада като изстине. Не знам дали това е дефект или така се очаква да бъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Мар 03, 2012 1:23 am 
специалист

И при мен беше така колега. След като смених анода, тестера показваше постоянно „максимум“, дори и при студена вода. След 2-3 седмици започна да показва по-малко, докато сега след 2 години, при студена вода показва „минимум“. Като загрее обаче, стига до половината на скалата. Не съм отварял водосъдържателя да видя в какво състояния е анода, но едва ли изглежда по-различно от първия, който смених.Определено има нещо недомислено в тези тестери. Моя тестер въобще не беше свързан. Анода беше свързан директно с проводник към корпус(както е при бойлерите, които нямат тестери).
Аз се питам същото като теб – защо тестера показва такива разлики? Ми той моя сигурно затова не е бил свързан,щото лъже.
Тук ще се опитам да поразсъждавам без да ангажирам никого с разсъжденията си. Може би за показанията на тестера има значение твърдостта на водата, има значение какъв е водосъдържателя (неръждавейка,емайлиран), има значение колко литра е. На колегата kabel96 е 120л. и неговия тестер след 4г. показва „макс“. Моят е 80л. емайлиран. Не съм запознат точно какви електрохимични процеси протичат между водосъдържателя, нагревателя, водата и анодния протектор(наричан от мен анода), но определено има потенциална разлика между анода и водосъдържателя – разлика между два метала – желязо(водосъдържателя) и магнезий(анода, който като по-активен хим. елемент се разяжда за сметка на останалите метали в бойлера и в това се изразява предпазното му действие ). Протича много малък ток между анода и водосъдържателя през водата и точно този ток отчита тестера. Когато анода е нов и не се е окислил, тока е по-голям, когато започне да се окислява, този окисен слой доколкото аз измерих е не електропроводим и тока намалява, оттам намаляват и показанията на тестера. Когато водата се загрее активността на електрохимичния процес между анода и водосъдържателя се увеличава(както повечето химични процеси под въздействието на топлина), тока между тях се увеличава и тестера показва повече.
Все ми се струва обаче, че при водосъдържатели от неръждавейка този ефект с окисляването на анода не е толкова изразен, тъй като там няма емайл, площта на проводимата повърхност е много по-голяма и анода няма време да се окисли толкова по повърхностния си слой, защото се разяжда по-бързо(останал съм с впечатление, че при неръждавейките анода свършва по-бързо). Този окисен слой според мен пречи на правилната работа на анодната защита, но може и да греша, ако някой е по-запознат с тези неща, нека да пише.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 1:56 am 

Благодаря за разсъжденията колега. Може и така да е. Но не ми харесва по време на къпане да ми показва "Anode Low". Ще трябва да се измисли нещо. Когато имам време ще разгледам електрониката и ще направя някой измервания. Между другото дали някой няма схема?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юни 22, 2013 6:18 am 
специалист

Някой запознат ли е как е устроена двойната анодна защита на елдомските бойлери. Видях, че има втори анод от горе, но той на как е монтиран - има ли си за него отделен отвор и подлежи ли на смяна? В сайта фирмата не говори за това и не споменава и кои са с двойна защита. Безпокоят ме напоследък иновациите им, да не ми докарат по големи грижи вместо полза :wink:
Другото е серията Баланс на която цената е по ниска и гаранцията е само 3 години. Трябва ли да се притеснявам от нея - оборудвам си селската къща с бойлер и организирането на гаранционен ремонт ми е по скъпо от това да си го поправя сам на място.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа