• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Spassow_lbg - специалист
Здравейте,

топля си водата с бойлер 80л, изолиран е от всякъде допълнително и в момента е включен постоянно, тоест терморегулатора определя кога да пусне нагревателите.

Искам да попитам ако например изключа бойлера вечерта преди лягане и го включа сутринта дали консумацията на ток ще е по малка отколкото ако е включен постоянно.
Имам предвид това дали е необходимо повече електроенергия, за подгряването на водата ако бойлера е бил изключен цяла нощ от тази ел. енергия която ще се изразходи за подържане на температурата на водата аке остане включен.

Някой правил ли е подобен експеримент?
evil - специалист
То не са нужни експерименти за това.Естествено че ако го изключиш вечерта и на на сутринта го включиш ще се изразходва по-малко енергия понеже ще е бил по-малко топъл и загубите ще са били по-малки през ноща но говорим за нищожна разлика,друг е въпроса с парите защото нощтната тарифа е все още малко по-евтина.Според мен трябва да правиш точно обратното за да плащаш по-малко а именно нагряваш през ноща на нощна и през деня само донагряване за да възстанови загубената температура но основното загряване трябва да е през ноща.А ако ще го нагряваш само през деня по-добре си вземи проточен тогава като пари ще е едно и също на удобството е че ще имаш топла вода когато искаш без да е необходимо някакво планиране или изчакване
Virtuozo - специалист
Ако питаш дали да е включен 24 часа в денонощието или само през деня,не се съмнявай че втория вариант е по-икономичен.Обърни внимание обаче на това което казва Злия,включвай бойлера нощно време на първа степен,нека работят и двата реотана лекичко.
Виж друго над което може да се помисли с оглед икономия е дали изобщо да работи бойлера цяла нощ,пък макар и на слабо или да се включи за 1 час на пълна мощност между 5-6 часът сутринта.Тук немога да кажа дали ще има повече икономия но ми се струва,че и да има ще е малка пък и ще са нужни таймери и релета които да извършват включването и изключването.
Относно второто предложение на Злия да си купиш проточен бойлер,първо си задай въпроса дали инсталацията го позволява,за да не се чудиш после защо си дал между 150 и 500 лева за нещо което не ти трябва.
alfafen - специалист
Аз немога да разбера каква е разликата в периодично дозагряване и загряване 1 път през деня като енергията ще е една и съща.За нощтна тарифа съм за но разликата пак няма де е много.За проточен бойлер (аз съм с такъв) ако се къпиш по бързичко да ако обичаш дългите бани :!: :!: :!: 9KW как ти звучи.Икономия може да се направи с слънчев панел или термопомпа.Иначе енергията си е една и съща само тарифите (дневна нощтна) са различни. :)
Чаро - Акълия
Зависи. Енергията наистина е една и съща, но разликата в тарифите за момента, все още е чувствителна.
Принципно производителите дават таблица за времето необходимо за загряване на бойлера. Става и със сметки, става и опитно.
На бойлера му се закача таймер- да включва за толкова време, като изключва около 6 сутринта. Да речем 3 часа. Дори можеш да сметнеш и колко пари ти струва на месец. :lol:
На никого не е нужно бойлера да бумти цяла нощ. Просто няма смисъл.
Ако консумацията на БГВ е по-голяма, таймера се настройва да включи и през деня за час-два. Според пиковете на ползване на БГВ. Освен това и допълнителната изолация на бойлера, според мен, е задължителна.
Ако се сложи и рекуператорче на канала...нещата стават съвсем други.
Знам че това е заигравка и ще отнеме и време и пари. Но при въпрос за икономия- това е!
Тани - модератор
Всичко зависи от навиците на потребителите. Аз и жена ми се къпем сутрин , като всеки от нас почти източва топлата вода. Добре че тя тръгва за работа 2 часа преди мен :)
А също така , поради естеството на работата ми , се налага да се къпя и след като се прибера вечер. Та за каква икономия може да говорим в нашия случай? Бойлера е изключван единствено от НЕК-когато спрат тока по някаква причина. Аз дори нямам ключ за него а само един предпазител!
Чаро написа:
Ако се сложи и рекуператорче на канала...нещата стават съвсем други.
Знам че това е заигравка и ще отнеме и време и пари. Но при въпрос за икономия- това е!
Ти си първия човек , който говори за реална икономия по този начин. Досега само съм чел да се споменава в една две статии. Чудил съм се как точно да го проектирам , за да избегна замърсяването на топлообменната повърхност и от какъв тип да е топлообменника. Виждал ли си такава действаща система? Ще съм ти благодарен за каквато и да е информация. Ако пък има готов продукт за закупуване ще е още по-добре!
alfafen - специалист
и на мен ми е мн. интересно за рекуператорчето . как би се изградило и не е ли по логично слънчев панел :?
Чаро - Акълия
Зависи от конкретните условия и пространство.
Може да се направи с буферче-утайник и медна серпентина , но ще трябва да се чисти чат-пат. На принципа на роговия сифон.
Може и тръба в тръба, като поне едната трябва да е неръждаема- да не стане беля с медта ...
Другото е това-
http://www.watercycles.ca/products.php

Мисля, че това е по-подходящо на хоризонтален участък, там където скоростта на водата е по-ниска- топлообмена ще е по-добър.
Тани - модератор
Чаро , благодаря за линка! От него "откраднах" идеята за спестяването на циркулационна помпа и заемането на една серпентина на буфера (на отоплението) или бойлера - ще затоплям направо внодящата в бойлера вода. А за буфер на рекуператора мисля да ползвам точно една хоризонтална тръба, която да е пълна догоре. Т.е. с коляно на изхода на тръбата да се вдига нивото на водата , за да може да се задържа повече време в тръбата преди да изтече в канала , а и топлото бяга в горната част , която , ако не е пълна тръбата ,значи ще има въздух от горе , което влошава топлообмена. Също така , ако се ползва схемата от линка за топлообменна повърхност идеалния вариант отново е , ако топлообмена се извържва по цялата повърхност. , но от тук идва и проблема - тази тръба ще се явява утайник! Затова се замислям за някакъв утайник с възможност за почистване преди топлообменника . Именно тук съм ударил на камък засега!
alfafen написа:
и на мен ми е мн. интересно за рекуператорчето . как би се изградило и не е ли по логично слънчев панел :?
Ами не виждам защо едното трябва да изключва другото? Рекуператора ти спестява около 40% за затоплянето на водата. Това от една страна ти спестява 40 % от енергията за затопляне на водата , от друга страна може да спестиш 40% от инвестирането в слънчеви колектори! :) :idea:

А и с рекуператора пестиш по всяко време на денонощието и независимо от сезона! Т.е. във 100% от случаите!
Милен - майстор
Икономия ще има когато е изключен напълно от мрежата :lol:

Моя го включвам с часовник от 4 до 6 сутринта и при нужда ръчно през деня. На отделен електромер ми е към енергото и заедно с пералня и няколко други по малки консуматори, ми изразходват максимум 30-35лв. Положението ме устройва идеално от комфортна и икономическа гледна точка. А това последното е строго индивидуално и си зависи от хората които го използват как ще им е удобно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Консумация на ел. енергия от бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: