• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
todor.lazarov - напреднал
въпроса ми е следния

имам тази схема която управлява един DC мотор
Изображение

товара няма да е повече от 10 ампера пиков ток
имам два мосфета 75nf75 свързани паралелно
http://pdf.eepw.com.cn/720090724/153745 ... 46f4dd.pdf

правилно ли съм задал гейтовите съпротивления
мосфетите се управляват от тимер 555 с честота
- 99 % Duty Cycle - 7Khz

и ще е нужен ли драивер да управлява мосфетите
в повечето време не би трябвало тока на всеки мосфет да е повече от 2 амрера
horgasz - специалист
todor.lazarov написа:
въпроса ми е следния...
товара няма да е повече от 10 ампера пиков ток
имам два мосфета 75nf75 свързани паралелно
http://pdf.eepw.com.cn/720090724/153745 ... 46f4dd.pdf
Защо са 2 транзисторите? От pdf-a, дето си го дал гледам, че носят по 75А без сециални заклинания (може би само с по-голям радиатор за застраховка). От друга страна тия 48 V на мотора леко ме притесняват, при условие че на транзистора му дават максимално напрежение 75V.
todor.lazarov написа:
..и ще е нужен ли драивер да управлява мосфетите
в повечето време не би трябвало тока на всеки мосфет да е повече от 2 амрера
Транзистора се отпушва напълно ори 10V напрежение, т.е. ако таймера ти дава поне толкова - нямаш нужда от драйвер. Успех с начинанието.
todor.lazarov - напреднал
Да волтажа ми е по малък до 53-55V но тази стойнойност 75V нали е максималната

Сложих два защото без радиатор носят всеки по 200W, а може да имам и натоварване общо до 300-400W. Да не загравят.

Таймер 555 на пин 3 мисля че е 10-1.77 но мисля че напрежението е по малко може би 5 V

Иначе работи не съм го тествал при по висок ампераж.

Този мосфет го избрах заради Rds=13mOm и Input Capacitance - 3800pF

Ако има по добър предложете. Но нямам възможност да слагам драйвер пред него.

Не разбрах правилно ли съм сложил гейт съпротивленията.
jordanvass - майстор
Напрежението, което понасят транзисторите, трябва да ти е поне 2 пъти по-високо от захранващото. А още по-добре 3 пъти, предвид индуктивния товар. Вярно, че имаш защитни диоди, но все пак си иска резерв.
Тия 300-400 вата как ги сметна? Толкова може да бъде максималната мощност в мотора ти, но това няма нищо общо с онези 200 вата, които транзисторът може да разсейва. Колко точно ще трябва да разсейва транзисторът в твоята схема можеш да сметнеш от графиките в дейташийта. Там за различните токове можеш да отчетеш колко би бил падът на напрежението върху Дрейн-Сорс. И като умножиш по амперите, става мощността, която транзисторът трябва да разсее с радиатора. Но тази мощност в никакъв случай няма да е 400 вата, а поне 10-20 пъти по-малко. Това обаче са сметки за статичен режим. В динамика при тези честоти и с тоя индуктивен товар нещата стават доста трудни за изчисление.
Изходното напрежение на таймера зависи от захранващото напрежение и тока, който консумираш. Ако харчиш от него десетина милиампера, изходното напрежение ще е с около половин волт по-ниско от захранващото.
horgasz - специалист
Към автора: пусни цялата схема на контролера, който правиш.
Можеш да прочетеш и тук: http://www.dprg.org/tutorials/2005-11a/ - добре е обяснено как се използва 555 в такива схеми.
Иначе R2=100, R4=10-100k са добри стойности за това изпълнение.
todor.lazarov - напреднал
Ето я и схемата
трафилана е.
Изображение

при мен резистора на гейта е 300 дали е малко в повече ...

относно мощноста малко съм се презапасил

имам 2 брой мосфети който ще разделят товара.
Zoro5 - специалист
Остави само единия транзистор - достатъчен е като ток и напрежение . Мощността би трябвало да е малка, защото работи в ключов режим, но все пак сложи едно радиаторче за всеки случай ( P=Rds(on)*Id^2 ). С двата транзистора даже може да е по-зле , защото ще товариш таймера двойно. Гейтовите резистори ги намали на 47ома. Желателно е да са дори 10ома, но 555 пуска само 0.2А на изхода и малко ще се претоварва. Най-добре е ако може да сложиш и едно буферно биполярно стъпало класБ и да захраниш 555 с 12Волта. Ако мосфета се отпушва с по-малък гейтов ток (по-голям резистор) , ще има повече загуби от преходните процеси и ще грее повече. Този ефект е по-силен при по-високи честоти.
todor.lazarov - напреднал
Цялата идея е да се харчи възможно най-малко ток.
Такава е целта.

Мосфетите са паралелно свързани към изхода на таймера (те ще разпределят товара и намалят топлините загуби), за всеки случай съм сложил радиатори но идеята с гейтови резистори по 300оМ е да намаля до минимум потреблението на ток (8/300=26mAm).

Цялата схема (интегралите LM317 и отпушването и запушването на мосфетите) ми се иска да не надхвърля повече от 30-50mAm, ако е възможно.

Даже някой ако има такъв шим но да не е брандиран мога да го купя. Идеята е максимално високо КПД.

Но може би гейтовите резистори е добре да се намалят до 200 (ако ги намаля още нямали повече ток да харча).

Иначе в момента нямам възможност възможноста да поставя драйвер пред мосфета

На мосфетите дават
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 5NF75.html
VDSS = 75V
ID25 = 75A
RDS(ON) = 13.0 mΩ
RDS(on) Static Drain-to-Source On-resistance — — 13.0 mΩ VGS=10V,ID=40A ⑤
VGS(th) Gate Threshold Voltage 2.0 — 4.0 V VDS=VGS, ID=250μA
Ciss Input Capacitance — 3820 pF
Coss Output Capacitance — 610 pF

Иначе таймера го храня с 10V от LM-to

Благодаря
ivan_v - специалист
MOSFET-а не черпи гейтов ток. Управлява се с гейтово напрежение ( спрямо сорса). Товар на генератора ( ШИМ-а) в случая е само гейтовия делител от резистори,който в случая е добре като стойности.
Играл съм си все пак да измеря колко е гейтовия ток, но уреда ми не отчита нищо ( което в случая значи, че е по-малко от 100 nA) и това при дрейнов ток 10А.
Драйвер между генератора и MOSFET-а е нужен само когато фронтовете на генератора не са достатъчно стръмни, което означава голям процент активен режим и съответно греене.
Zoro5 - специалист
ivan_v, това важи за статичен режим. При динамичен режим гейта се държи като кондензатор (тези капацитети в даташита не ги дават случайно). Гейта се зарежда ВИНАГИ с ЕДИН И СЪЩ ЗАРЯД, така че нищо не се пести от гейтовия резистор! Само дето ако е с голяма стойност, заряда се "провлачва" и мосфета стои по-дълго в активен режим = греене и загуби. Предназначението му е да ограничи зарядния ток на гейта , за да не се получат големи пикове (при 10 ома до около 1 ампер).
todor.lazarov След като си с LM317 какъв ти е проблема да го настроиш на 12Волта? Така мосфета ще се отпуши по-добре и ще има по-малки загуби. 555 внася около 2 волта пад така ,че ако го захраниш с 12 волта, на изхода му ще излязат 10, колкото е стандарта за мосфета. И въобще загубите не идват от гейта, а от по-бавното превключване на големия ток/напрежение. Затова не трябва да се пести от гейтовия заряд - неслучайно се продават специални драйвери за мосфети ,често по-скъпи и от самия транзистор.
Тока в гейта може да достига големи стойност, но е за много кратко време, така че средната стойност е малка. В крайна сметка е възможно гейта да черпи по-малко ток и от светодиода.
  • 1
  • 2

Тема "mosfet въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: