Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nanera - помощник
Здравейте,

Искам да попитам нещо, което не ми е ясно.

Имам контролер BlueSolar MPPT 75/15

Имам един панел на CanadianSolar 265W
Imp 8.66A
Vmp 30.6V

Един приятел ми каза, че мога да взема още един такъв панел (подобен), които като свържа последователно и ги свържа с контролера, той ще ми даде на изхода 15А какъвто му е максимума.

Доколкото знам, като се свържат последователно ще се вдигне волтажа или с други думи ще стане 61.2V входа на напрежението в контролера, но амперите няма да се променят. Моя приятел ми обяснява, че MPPT контролера ще добави заради това високо напрежение повече ампери така, че да се повече от 8.66A колкото е предписанието.

На мен въпроса ми е дали за този контролен няма да е по-добре да взема общо 3 панела за да станат общо 4 и да са свързани два по два последователно и успоредно към контролера? Така обаче ще надвиша максимума на амперите на контролера (15А). Предполагам контролера си има защита и няма да се повреди от това, а ще ограничи заряда.

Моля, за съвети как да постъпя. Като не искам да сменям това, което имам, а само да добавя.

Благодаря.
hidrazin - майстор
Какъв акумулатор ще зареждаш - 12 или 24 волта?
И нов ли е панела или втора ръка?
:partyman:
nanera - помощник
24V акумулатори.
Втора ръка е панела.
hidrazin - майстор
Вземи си още само един панел.
Така или иначе номиналната мощност на тоя контролер е към 400-440W при 24 волта.
Пробвай първо с паралелно свързване на двата панела но не знам дали напрежението Vmp 30.6V ще е достатъчно за заряда.
За тока едва ли ще има проблем. Едва ли някога тези панели ще отдадат такъв ток че да надвиши тези 15 ампера.
Ако не успява да зарежда свържи панелите последователно.
:partyman:
nanera - помощник
Свързах ги последователно и се получи добре.

Тема "Фотоволтаици и контролер - правилно комбиниране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: